Charles Köprüsü, Az Biraz Da Sevgili Hüzün.

Charles Köprüsü, Az Biraz Da Sevgili Hüzün.

Prag; ortaçağ medeniyeti, karanlık bir kafka, Charles köprüsü, az biraz da sevgili hüzün. Bir efsanedir, Hitler’ in çok beğendiği için bombalatmadığı şehirdir Prag. Hatay’ dan kalkıp Japon Turist edasında bu muazzam güzelliği gezmeye başladığımda 2013 senesiydi.

Yolculuk benim için amaçsızca dolaşmaktır. Yeni insanlar tanımak istemek, yolda karşılaştığın bir insanın senin hayatına dokunabileceği her güzelliğin keyfini çıkartmak istemek. Utangaç, sinirli, huzursuz hissettiğim herşeyi geride bırakırım yolda. Bırakmak istiyordum çünkü. İlkokul boyunca o andımızı okumaya çıkamayan cesaretsiz çocuğu geride bırakmak.

Gün boyunca Prag’ı gezdim, kaç kilometre yürüdüm bilmiyorum. Sırtaçtam, çadırım, matım ve yüzümdeki aptal gülümseme. Kaç sokakta kayboldum, kaç kez yanlış sokağa girdim bilmiyorum. Madem kayboluyorum neden keyfini çıkartmayayım diye, kayboldukça kayboluyorum, keyfim yerine geliyor. Haritaya bakmadan kaldırımların sizi götürebildiği kadar uzağa gittim. Gittim, gittim, gittim.
Bir ülkeye ya da bir şehre gittiğimde, ona tepeden bakmak, güneşin doğuşunu ya da batışını görmek beni inanılmaz mutlu eder. Prag’ ta geçirdiğim muazzam günden sonra Charles Köprüsünü tepeden gören bir parka oturup bir şeyler yemeye başladım, Interrail’ in belkide bir insana kattığı özgürlük hissini iliklerime kadar hissettiğim bu zamanda,  güneşi batırdıktan sonra çadırı kurup, müziğimi açıp şehrin ışıklarını izlemeye başladım. O kadar keyifli, o kadar mutluyum ki Prag’ a dair hissettiğim her şeyi defterime yazmaya başlamıştım. Tam o sırada elinde silah bir asker.

‘’ Ne yapıyorsun burada ? ‘’ diye  çadırımı tıklatmaya başlayınca.
Şehrinizin tadını çıkartıyorum, çok şanslısınız
* Bayım burası Parlemanto Binası, yaptığınız yasak
Ama şehir en güzel burdan görünüyor
* Acil toparlanın ve burdan uzaklaşın

Usulca eşyalarımı toparladım, o sırada askerin beni izlerken ki şaşkın gülümseme beni biraz daha mutlu etti. ‘’ Keyfinizi bozmak istemezdim gerçekten, size tavsiyem Permit’ e gitmeniz, orda çok güzel manzaralar var, bence şehri ordan izlemelisiniz ‘’ diye bir tavsiye verdi. Kendimi bir yandan aylak adam, bir yandan şapşal adam hissederek yavaş yavaş şehrin karanlığına doğru indim. Bir şehirde kaybolmak, bir şehrin sana sahip çıkması gereken herşeyi yolun verdiğini biliyorum. Dar sokakları, soğuğu, kibar polisleri, bitmek bilmeyen orta çağ kokusu derme çatma hayallerime zarar vermiyor tabii ki. 2013 ‘ te kimliğimi bırakıp ortaçağın buhranıyla merdivenleri bir bir inmeye başladım. Her köşeyi döndugunde ortacagdan gelen sarap, turunç çiçeği ve kahve telvesi kokusu eşliğinde. Yakında görüşmek üzere Prag, yol açık, yola çık !

Kadın Başına Interrail

Tek Çık ? Babanla Çık ? Teşvik Edici En Güzel Postlar

Comments

comments

Previous Interrail Turkiye Otostop'ta Bu Ay Neler Yaşandı ? En Güzel Otostop Anıları
Next Tek Çık ? Babanla Çık ? Teşvik Edici En Güzel Postlar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Afganistan’ı Gezmek ?

Afganistan yollarında- Bir coğrafyaya giderken insan nasıl/neden ölümü göze alır ? Bir kitabı elime aldığımda öncelikle arka kapağına bakarım. Kitabı okuma heyecanı yaratan ya da alternatiflere bakmama neden olan o

Raydan Çıkanlar 1Comments

Mogolistan’da Atatürk İlkokulunda Okumak

MOĞOLİSTAN’da bir ATATÜRK İLKOKULU Evet yanlış duymadınız, aynı bizdeki Alman Amerikan Fransız okulları gibi burada başkent Ulanbatur’da Moğol ilkokul öğrencileri için Atatürk’ün aynı bizim küçüklüğümüzde bize öğretildiği gibi eğitim veren