Atlas Okyanusunu Kürek Çekerek Geçmeye Çalışan Türk

0
1513

Grubumuz üyelerinden Fatih Kömürcü  ‘ nün en büyük hayallerinden biri Atlas Okyanusunu  özel yapım 8 metrelik dolu ağırlığı 750 kg olan bir bot ile ile geçmek. Daha önce onlarca sosyal proje için yollara düşen Fatih hazırlıklarına Marmara Denizinde devam ediyor.
Marmara Denizi’ni kürek çekerek geçmek için Karamürsel’den 15 Şubat 2016 sabahında çıktığım yolculuğumde 100 km kürek çekerek 17 Şubat 2016 akşamı İstanbul/Çengelköy’e vardım.

3 gün süren bu zorlu yolculukta yük gemileri, soğuk hava, şiddetli poyraz ve akıntılara karşı sıkıntılı zamanlar geçirdim. Bu fotoğraf Karamürsel’den ayrıldıktan 1 saat kadar sonra çekildi. ”

 

InterRail Turkiye Grubunda Sorulan Sorular

1. Ne yedin ne içtin nasıl uyudun intenet iletişim var mıydı ? 

Geceleri karaya çıkıp çadır attığım için yemek yumurta falan yiyebiliyordum fakat sadece sabah ve akşamları. Gördüğünüz gibi yandaki çok büyük bir yük gemisi, imkanlar bu kadar 🙂

15823662_579778785552291_8106716061827484922_n

2. Biz de Nisan ayında Antalya’ dan Beşiktaş İskelesine Kano ile Gideceğiz Boğazdan Geçiş İçin Resmi Makamlardan İzin Gerekiyor Mu ? (  Onur Erdoğan ) 

– Hayır gerekmiyor.

3Sahii 3 gün öylece oturup kürek mi çektin ? İnanasım gelmiyor da hayır gerçekse büyük başarı.

– Gerçek : )  hayalim Atlas Okyanusu’nu kürek çekerek geçmek.

4. Su sporları ile ilgilenen biri olarak öncelikle tebrikler,kazasız belasız başarmışsın ama o geceyi açık sularda geçirmek ne kadar akıl işi tartışılır,gemi tekne vs kör noktalarına gelmen ciddi sıkıntı yaratabilirdi.
– Çözümü biraz basit aslında geceleri karaya çıkıp çadır attım.

5Akşam gemilere sizi görmeleri için nasıl sinyal yolluyorsunuz ? 

– Böyle bir durumda radar reflektörü kullanmak önemli fakat ben kullanmadım.

 

Fatih’in Çizimi

12647462_971061462984353_1281153985233586997_n

“Yolculuklar sırasında pek çok zorlukla karşılaştım”

Fethiyeli olan ve İstanbul’a üniversite okumak için gelen Fatih Kömürcü, babasının inşaat ustası, annesinin ise ev hanımı olduğunu söyledi.

Üç kardeşin en büyüğü olduğunu ifade eden Kömürcü, “Ailem, bu maceracı ruhumdan çok da memnun değil. Onlar doğal olarak üniversiteyi bitirip, bir iş bulmamı istiyor. Ama içimdeki maceraperest ruh, hayallerimin peşinden koşmam gerektiğini söylüyor. Bu sese kulak verdiğim için hiç de pişman değilim.” diye konuştu.

Sosyal medyada çok sayıda takipçisinin olduğunu, onların desteğinin kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Kömürcü, yolculuklarını motorlu araç kullanmadan sadece kas gücüyle gerçekleştirdiğini aktardı.

“Sina Çölü’nü Mısır seferinin 500. yılında yürüyerek geçeceğim”

Fatih Kömürcü, Atlas Okyanusu’nu kürekle geçmek için tecrübe ve dayanıklılık kazanması gerektiğini ifade ederek, “Atlas Okyanusu’nu geçip, adımı dünyaya kazımak istiyorum. Hayalimi gerçekleştirebilecek sponsor desteğini bulana kadar çabalayacağım. Hedefim, dünyaya adımı duyurmak. Madem bu dünyaya geldim bir iz bırakmalıyım, ilerde pişman olmamak için de hayallerimin peşinden koşuyorum.” dedi.

Hedefine ulaşmak için gerekli maddi imkanı sağlamak amacıyla internet üzerinden bir bağış kampanyası başlattığını vurgulayan Kömürcü, ulaşan her desteğin kendisini hayallerine bir adım daha yaklaştıracağını söyledi.

Genç sporcu, 2017’de Yavuz Sultan Selim’in ordusuyla geçtiği Sina Çölü’nü Mısır seferinin 500. yılında yürüyerek geçmeyi planladığını belirterek, “150 kilometrelik bu zorlu çöl yolculuğunu yeni tecrübeler elde etmek ve psikolojik olarak daha zor şartlara katlanabilmek için yapacağım. Çöldeki zorlu etabın ardından Sibirya’daki Baykal Gölü’nü mart ayında yürüyerek geçmeyi planlıyorum. Zira bu göl o aylarda tamamen donmuş oluyor.” ifadelerini kullandı.

 

Bloomberg TV ‘ de Fatih
Fatihe Destek Olmak İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here