Baştan Sona İskandinav

0
2254

#İskandinavyaRail
Hemen hemen herkesin hayallerini süslediği, kimileri için uzak kimileri için hemen şurası dediği ve gitmek için doğru anı beklediği yer olan İskandinavya’yı gidip gördük. Orada bulunduğum her saniyede, gitmek konusunda ne kadar geç kaldığımı fark ettim. Bu kararı almamda grupta bulunan siz o güzel özgür ruhlu insanların katkısı çok büyüktü. Bana yola çıkmam konusunda çok destek oldunuz, sağ olun var olun.
Düşündüm de belki yolda edindiğim tecrübeleri burada paylaşırsam birilerine yardımım dokunur.kim bilir belki de hayallerine ulaşmasında benim ufacıkta olsa katkım olur. 

2 Aralık – 22 Aralık arasında gerçekleştirmiş olduğum İskandinavya turum hakkında size kısaca bilgi vermek istiyorum. 
Genel olarak izlediğim rota: 
Ventspils – Nynashamn – Stockholm – Narvik – Tromso – Reine (Lofoten) – Moskenes (Feribot yeri) – Bodo – Trondheim – Oslo – Bergen – Götoborg – Malmö – Kopenhag – Hamburg – Köln
Baltic ülkesinden – İskandinavya’ya geçiş
Ventspils: EVS (Avrupa gönüllülük hizmeti – AGH) için Letonya’nın Liepaja şehrinde 2 ay bulunduktan sonra hayalim olan İskandinavya turu planlarımı yaptıktan sonra sadece yola koyulmak kaldı. Uçak biletini almayı geç tarihe bıraktığım için gemi ile geçmeyi karar kıldım. Hemde güzel bir tecrübe olacaktı. Bunun için aferry.com sitesini kullandım. Bu kısmı Feribot ile seyahat etmek isterseniz, bilet alımını geç tarihe bırakmamalısınız. Çok daha ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz. Ben 40€ karşılığında Ventspils (Letonya) – Nynashamn (İsveç) arasında seyahat ettim. Yaklaşık olarak 10 saat süren yolculuğumda yataklı kısımdan değil sadece koltuk olan kısımda gerçekleştirdim. Not: Feribotta internet vardı 😀
Nynashamn – Stockholm: Stockholm’e sadece 50 km uzaklıkta bulunan bu ufak liman şehrine indiğimde sabahtı. Feribot bekleme salonunda kahvaltınızı yapabilir hatta biraz dinlenebilirsiniz. Kimsecikler olmuyor. Dilerseniz eğer otostop ile Stockholm’e geçebilir veya tren kullanabilirsiniz. Tren hattının ilk durağı burası oluyor ve Stockholm’e direk giden trenler bulunuyor. 85 Krom’a trene binebilirsiniz. Benim gibi otostop ile gitmek isterseniz eğer Stockholm tabelasını takip ederek şehirden çıkmanız gerekecektir. Otobana girmeden hemen önce kolaylıkla sizi Stockholm’e götürecek birisini bulabilirsiniz.
Herkesin bildiği ve zorlandığı Stockholm’de Couch bulma konusunda bende uzmanlık yaptım. Kimsecikler maalesef evinde ağırlamak istemedi. Bende son çare olarak 2 geceliğine City Lodge hostel de kaldım. Tren istasyonuna hem yakın hemde en ucuz olandı. (2 geceliğine 45€ ödedim). Bence Stockholm için 2 gün yeterli. Şehirde bulunan free tourlar ile gezebilirsiniz. Hem bilgi sahibi olur hemde kolaylıkla şehrin önemli kısımlarını görebilirsiniz. (Freetourstockholm.com adresinden turlar hakkında bilgi alabilirsiniz.) Yapacağımız kuzey seyahati için gıda alışverişini Lidl marketinden yaptık. Fiyatı diğer marketlere göre daha ucuzdu. Malmö’ye yetecek kadar yemek stoğu yapmayı ihmal etmedik.
Stockholm – Narvik: 04.12 Pazar Saat 22.40’ta gece treni ile 21 saat süren yolculuğun ardından ile Narvik’e (Norveç) ulaştık. Hem gece treni hem de yolculuğun uzun süreceği için trenden rezervasyon yaptırmak istedim. 78 Krom karşılığında rezervasyon yaptırdım.  
Narvik’e ulaştığımızda kalacak yerimiz yoktu. Önceden ayarladığımız Couch’umuz maalesef son dakka işi gereği şehir dışında olacakmış. Onun yerine şehir merkezinde bulunan 4 yıldızlı otel olan Quality Hotel Grand Royal’de bir geceliğine yer ayırtmış. Canım <3 bu Norveçliler ne kadar iyi insanlar dedirtti. O gece hava bulutlu ve kötü olduğu için kuzey ışıklarını görmek neredeyse imkânsız olsa da biz şansımızı denemek istedik bunun için marinaya gittik yaklaşık 20 Dakka yürüme mesafesinde. Şansımız yaver gitti ve 2 saat bekledikten sonra kuzey ışıklarını görebildik. Tarifi imkânsız bir duyguymuş arkadaş.
Narvik – Tromso : O ara couchsurfing’ten Tromso’de kalacak yer ararken Portekizli bir gezgin ile tanıştık. Kendiside aynı bizim gibi kuzey ışıklarını görmek için Tromsoye gelmiş. Kendisi bize göre daha şanslıydı. Kalacak yer bulmuş ve ekstradan araç kiralamış. İstersek ona katılabilir ve kuzey ışıklarını görmeye gidebilirmişiz. Karar verdik ve ertesi gün otobüs ile Tromso’ye geçtik.
Narvik’te otelimizin hemen yanından 12.53 te otobüse bindik. Yaklaşık 6 saat sürüyor. Öğrenci olduğumuzu söyleyince, şoför dayımız bizim için özel bir kart kullandı fiyat kişi başı 50 nok düştü. 225 Nok verdik. Bunun yanı sıra kendisi kartı bize verdi. Canım 2 <3 😀
Tromso ve muhteşem kuzey ışıkları:
İndiğimizde felaket bir yağmur yağıyor ve bir o kadarda soğuktu. Yerlerin de buzlu olmasından dolayı yağan yağmurla beraber heryer baya kaygan olmuştu doğrusu. 1 saate yakın Radison Blue’nun lobisinde Portekizli arkadaşımızı bekledik. Sonunda onunda gelmesiyle birlikte kuzey ışıklarını görmek için Kaldfjord – Ersfjordbotn ve son olarak Tromvik bölgesine gittik. O gün kuzey ışıklarını görme ihtimali %10 seviyesindeydi. (KA1 seviyesi). Kuzey ışıkları günlük saatlik hatta anlık olarak görme değerleri değişebiliyor. Düşük ihtimale karşı kuzey ışıklarını görebildik. Doğa ananın bize yaptığı bir jesti doğrusu.

Araç ve yakıt için kişi başı 25-30 € civarında bir para verdik. Açıkcası 10’larca tur firması var ama biz kendimiz görmeyi tercih ettik. 1000-1200 Nok’tan başlayan turlar da kuzey ışıklarını görmek maleesef garanti olmuyor. O yüzden araç kirlamanızı tavsiye ederim. Ve hava durumuna göre gitmenizi öneririm. Bunun için aşağıda ki web sitelerinden bilgi alabilirsiniz.
http://www.aurora-service.eu/

http://norway-lights.com/#alta

http://www.swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast
Gece 3 gibi şehir merkezine geri döndük. Lofotene giden ilk otobüs 6 da olduğu için Scandic Ishavshotel’den rica edip resepsiyonunda bekledik. (Resepsiyonist arkadaş sağolsun bize otelin kapılarını açtı, sokakta bırakmadı) Canım 3 <3
Tromsø-Reine (Bjerkvik aktarmalı):
Reine’ye geçmek için 6.10 da kalkan otobüs ile 4 saat gittikten sonra Bjerkvik’de aktarma yapmamız gerekti. Bu arada otobüslerde kredi kartı ile bilet alabilirsiniz. Svolvaer’e olan kısımın Fiyatı 250 Nok. (Otobüs şoförünün verdiği Öğrenci kartı gene işe yaradı) 
Bjerkvik-Svolvaer arası 4 saat sürüyor. Bizim bindiğimiz otobüs Reine devam ettiği için otobüs aktarması yapmak yerine tekrar bilet aldık. Kişi başı 63 Noktu ( Otobüs şoförü bize bir kıyak yaparak bileti Leknes – Reine olarak kesti) Svolvaer – Reine arası 3 saat sürüyor.

11 saat süren bu otobüs yolculuğu hayatımın belki de en güzel otobüs yolculuğu diyebilirim. Dışarda ki manzara size tüm yorgunluğunuzu, derdinizi tasanızı unutturuyor. Hayatınızın bir noktasında bu yol boyunca bir kere seyahat etmenizi öneririm.
Reine (işte o bahsedilen mehşur balıkçı kasabası):
İndiğimizde hava baya yağmurluydu ve saat 5.30-6 sularında olmasına rağmen hava zifiri karanlıktı. Otobüsün bizi indirdiği yerde markette ki kız bize kalacak yer bulmaya çalışsa da fiyatlar bizim için çok pahalı gelmişti. Minimum geceliği 2 kişilik fiyat 700-800 noktan başlıyordu. Bizde kızdan çantalarımızı ona bırakıp şehirde kalacak yer bulmaya çıkacağımızı söyledik. 
Yarım saate yakın yürüdükten sonra ( kilise,okul vs. gibi yerlere bakıldı) Bulduğumuz bir bilet satış noktasında sabahlayabileceğimizi düşünürken (3 tarafı açık bir yer) hemen yanında bulunan, butik bir konaklama yeri olan (Booking.com da puanı: 9,8di) küçük ahşap evi bulduk. Şansı olmalıydık ki kapının üstünde anahtarı öylece duruyordu. Pekte alışı gelmiş bir durum olmasa gerek kapıyı çekine çekine açtık. İçerde kimse yoktu. Bizim için bir B planı oldu burası gece soğuk olursa buraya kalmaya gelecektik. Saat 9a kadar markette bekledik. Beklerken kızdan sıcak su rica edip Türkiye’den getirdiğimiz çorbaları içtik. Gerçekten memleketini özlediğini anlayabiliyorsun yayla çorbasını içince 😀 Harekete geçme zamanı diyip bilet satış noktasına gittik. Eşyaları oraya bırakıp etrafı biraz keşfedip belki de kuzey ışıklarını görebilmeyi umduk. Gördükte 🙂 Üstünüz de dans eden o yeşil ışıkları görmemek çok saçma olurdu doğrusu. 3 gün arayla kuzey ışıklarına görmek biraz fazla geldi doğrusu sonrasında pek aldırış etmedim 😀
Kasabanın merkezinde marketin karşısında bulunan pub gibi yerin arkasında bir hostel+restorant var oranın public wifisi var kullanabilirsiniz efendim � 

 

Reine-Moskenes:
Eğer Reinede kalacak yeri bulamazsınız 5 km uzaklıkta bulunan Moskenes – Bodo arası sefer yapan feribotlar için yapılan bekleme salonunda kalabilirsiniz. İçerisi sıcak ve tuvaletler bulunuyor. Biz Reine’den Feribot yerine otostop ile 10 dkka da gittikten sonra 20.30da ki feribotumuzu bu alanda bekledik. Hatta uyuduk. (Akşam karanlık olacağı için Reine’nin çıkışında otostop çekmenizi öneririm.)
Moskenes – Bodo:
Saat 20.30 da bindiğimiz ve 3 saat sürecek feribot yolculuğu için ödediğimiz fiyat 196 Nok. Maalesef öğrenci indirimi yapılmadı. Bu arada gördüğüm en çok sallanan Feribot burası olsa gerek. Feribot çok feci sallanıyordu. Varsa mideniz için ilaç tarzı bir şeyler almanızı öneririm.

İnternetimiz olmadığı için Couch’umuz ile iletişime geçmek için bir aileden yardım istedik. İnternet sormak için muhabbete geçtiğimiz kadın, evinde kalacağımız kişiyi tanıdığını söyledi 😀 yuhhh harbidennnn. ama şans yaver gitti bu kısma kadar. Kendisi bize çok yardımcı oldu kendisiyle iletişime geçti ve evi tarif etti. Arabalarında boş yer olsaydı eğer hatta bizi bırakabilecekleri söyledi. 3 km yürüdükten sonra couchsurfingten ayarladığımız kişinin evini bulabildik. Kendisi evde olmadığı için kapının açık olduğunu ve girip kalabileceğimizi söyledi. Ne tuhaf insanlar şu Norveçliler doğrusu.
Bodo – Trondheim:
Bodo’da yapacak bir şey bulamadığımız için direk Trondheim’e geçme kararı aldık. Çünkü şehir donmuş ve çok soğuktu.

10 saat süren tren yolculuğunun ardından Trondheim’e ulaşmıştık. Norveç’in trenleri oldukça konforlu ve rahat. Hayatınızda bineceğiniz en iyi trenler olduğunu söyleyebilirim. Ama bodo-trondheim arası tren yolculuğu ciddi anlamda bitmiyor…
Trondheim: 
Norveç’in 3. Büyük şehrine hafta sonu gitmenizi öneririm. Çünkü şehrin yarısından fazlası öğrenci veya genç. Diğer şehirlerden hatta ülkelerden Trondheim üniversitesine okumayan gelenler varmış. Eğitim sistemi de bir o kadar kaliteliymiş.

Türk lezzetini özlediyseniz birazda olsun İstanbul Kebaba gidip 114 nok karşılığında Yaprak döner yiyebilirisiniz. (Öğrenci indirimi yaptırmayı unutmayın)

Biz burada Üniversite de çalışan araştırma görevlisinin evinde kaldık. Kendisi İran asıllı Fransız vatandaşıydı. Bizim kadar olmasa da sıcak bir o kadar da misafir perverdi. 
Trondheim – Oslo:
Interrail biletimde yeterince gün kalmayacağı için bu arayı otostop ile gitmeyi denesem de başarılı olamadım. Soğuk havada yaklaşık 2.5 saat bekledim ancak kimse durmadı. ( Aslında 2 araç durdu ancak onlarda yakın mesafeye gittiği için binmek istemedim, trene binmek B planımdı)
Tren 6.30 sat sürüyor ve günün belli saatlerinde giden trenler bulunuyor.
Oslo:
Başkent gibi Başkent. Elinizden geldiğince Oslo’ya daha fazla zaman ayırmanızı öneririm. Ben çok beğendim bu şehri. Bize 2 muhteşem bir şekilde evini açan Hasan abimiz ve Norveçli eşi Vibeke’ye çok teşekkür ederim. Hasan abimiz 5 yıl önce Oslo’ya yerleşen İzmirli bir abimiz. Kendisi bize kuru fasulye pilavına kadar yaptı ve şehri gezdirdi. (Kendisi interrailtürkiye üyesi) Yüreği büyük Hasan abim <3 Bu arada dilerseniz şehirde free tourlar bulunmakta, katılabilirsiniz.
Oslo – Bergen:

Gece treni ile Bergen’e geçip, gün boyunca Bergen’i gezip sonrasında Oslo’ya dönerek Götoborga geçmeyi rota olarak belirledik. Bu arada gece treni için rezervasyon yapma zorunluluğu bulunuyor diğer yerlerde olduğu gibi. Ancak Oslo tren garında ki bilet satış noktasına gittiğimde orda çalışanlar rezervasyon yaptırmama gerek olmadığını söyledi ve o şekilde trene bindim. Bir diğer güzel olan şey kontrolcü abimiz biletimi kontrol etmesine rağmen, biletime yazmadı 😀 ne kadar güzel bir duyguymuş dedim kendi kendime.
Bergen:
Küçük tren istasyonuna sabaha karşı indim. Bu ara Tadilatta olduğu için galiba baya soğuktu. Ve sizin uyumanıza izin vermiyorlar. Gelip sizi uyandırıyorlar. Tren garı yerine şehir merkezinde bulunan 24 saat Mcdonalslar da zaman geçirebilirsiniz.
Şehirde Fish Market diye bir bölüm var. Şehrin merkezi konumun da.Burada bulunan Information noktasından şehir ile alakalı bilgi alabilirsiniz. Sırt çantalarımızı koymak için genel olarak otellerden ricada bulunduk. Bu arada Clarion Hotel Admiral gittik ve bizi kırmadılar bir ücret almadan çantalarımızı otele emanet ettik.
Bergen Norveç’in 2.Büyük şehri olmasına rağmen, Bize göre ufak, sakin ve huzurlu bir yer. Yaşanacak bir şehir doğrusu. Eğer kış aylarında gidiyorsanız. Güneşin batışını Floyen Tepesinde izleyebilirsiniz. Gerçekten eşsiz bir manzara sunuyor sizlere burası. Saat 2 gibi orda olursanız saat 3’e doğru batan güneşi izleyebilirsiniz. Yaklaşık 10 gün sonra güneşi bu şekilde görmüştüm 😀 Finüküler hattına 45 Nok karşılığında binerek 10 dkkada yukarıda oluyorsunuz. 30 dakikada bir kalkıyor. Aynı ücret ile aşağı inebilirsiniz. Benim önerim yürüyerek aşağı inmeniz. 3 km süren yolda muhteşem Bergen manzarasını izleyerek iniyorsunuz. 
Norveç’te hayat gerçekten çok pahalı karnınızı doyurmak için en iyi seçenek Mcdonals veya Burger king. 10 ile 20 Nok arasında tekli hamburger alarak karnınızı doyurabilirsiniz.
Bergen – Götoborg :
Gece bindiğimiz tren ile öğlen Götoborg’ta olacaktık. Her türlü Oslo aktarmalı geçmek zorundasınız. Yalnız ilginç ve dikkatimi çeken şey. Oslo – Götoborg arasında trende kontrolcülerin dışında gümrük görevlileri tarafından çantalarımız kontrol edildi. Bildiğiniz gibi Norveç çok pahalı olduğu için, Norveçliler alışveriş yapmak için Komşu ülkeleri İsveç’e alışveriş yapmaya gidiyorlar.
Götoborg:
Öğlen saatlerinde tren istasyonunda olduk ve çantamızı tekrar otellere bırakmayı denesek de hayır cevabını aldık. Sanırım Norveçliler bu konuda daha ılımlıydı. İstasyonun içinde bulunan locker’a bırakabilirsiniz. 24 saat ücreti 80 Sek. 4 saat ücreti 70 Sek.

Ben Götoborg’u beğenmedim. Hava kötü olduğundan olabilir, ufak bir şehir olduğu için olabilir veya Norveç’te ki muhteşem yerlerden sonra beni açmamış olabilir. Birkaç görülmesi gereken var, hatta yok denecek kadar az tercih sizin.
Götoborg – Malmö:
Hemen hemen her saat başı olan trenlere binebilirsiniz. 3-4 saat içerisinde Malmö de oluyorsunuz. Biz 4-5 saat durup direk Malmö’ye geçtik.
Malmö: 
Birlikte seyahat ettiğim arkadaşım daha önce Malmö’de Erasmus yaptığı için şehre gayet hakimdi. Kendisinin daha önce kaldığı Erasmus öğrenci yurdundan kaldık. 
Fırsatınız var ise ki fırsatını bir şekilde bulun, Malmö’yü veya başka bir İskandinavya ülkesini bisiklet ile gezin. Ben Malmö’yü bisiklet ile gezdim kısa sürede önemli yerlerini görsem de beni fazlasıyla etkiledi bu şehir.
Tavsiyem, küçük meydan olarak bilinen yerde (Lilla Torg) Pronto Cafe var mutlaka buraya uğramanız. Burda belki de dünyanın en iyi cheescakeni yapıyorlar. 49 Nok, Klasik olan candı.
Malmö – Kopenhag:
35 dkka içerisinde ülke değiştiriyorsunuz. Gerçekten çok havalı ve güzel bir sistem. Öresund köprüsünün ihtişamı ile geçiş yapmak daha güzel. Bilet kontrolünde kimse gelmedi. Bende kontrol etmek için ısrarcı olmadım.
Kopenhag: 
Gün boyunca vaktim vardı. Akşamında gece treni ile hamburg’a geçecektim. Bunun için kısıtlı zaman diliminde önce çantamı locker’a teslim ettim. 75 DKK karşılığında 24 saat teslim ettim.

Vaktim kısıtlı olduğu için ve şehrin önemli noktalarını görmek istediğim için freetour’a katıldım. Tur sırasında İtalyan gezgin irene ile tanıştım. Gün sonuna kadar kendisiyle sohbet ederek şehri gezdim. Kopenhag gerçekten çok güzel bir şehir 1 günde hatta 2 günde bitiremeyeceğiniz bir şehir bu yüzden 3 gün ayırmakta fayda var.
Hamburg:
Sabah erken saatte inerseniz eğer tren garının içinde McDonald’da bekleyeceğiniz gibi etrafta 24 saat açık bulunan kafelere de gidebilirsiniz. Tren istasyonunda çantanızı koyacağınız locklar günlük 6 € olmasına rağmen aynı locker, tren istasyonuna 5 Dakka yürüme mesafesinde bulunan otobüs garında 4€ 24 saat bırakabilirsiniz.

Burada kalmak için fırsatım pek olmadı çünkü akşamına akrabalarımın yaşadığı Köln’e geçmem gerekiyordu. Ama St. Pauli bölgenize gitmenizi ve hatta burada ki mekânlarda zaman geçirmenizi öneririm ne demek istediğimi gittiğinizde anlayacaksınız. Amsterdam’dan pek bir farkı yok doğrusu. 

Diğer bir ayrıntıda Hamburg Türk nüfusu fazlalığı. Yol tarifi falan sorarsanız birisine o kişini Türk olma olasılığı çok fazla.
Not: Hamburg’da ücretsiz tuvalet bulursanız bana da söyleyin lütfen. Her yerde paralı: D
Hamburg – Köln:
Interail biletini son defa bu rotada kullandım. Ancak bu trende fazlasıyla gecikme ve rötar oluştu. Öğrendiğim kadarıyla bu bölgede ki tren hattında çalışanlar grevde oldukları için dönem dönem grev yapıp işlerini aksatıyorlarmış. 
Önemli Ayrıntılar ve Can Alıcı Bilgiler:
*** Harcanan para uçak biletleri hariç 1500tl (Bu rakam kişiden kişiye göre değişir ancak paranın çoğunluğunu %70 civarında ulaşıma ve konaklamaya verdim)
*** İskandinavya gibi pahalı bir bölgede seyahat masrafı çok olacağı için tavsiyem interrail bileti almanızdan yana olacak. 

15:5’lik interrail bileti fazlasıyla yeterli oluyor. (Sene sonu %15 indirimiyle bana 170€’ya denk geldi)
*** Her ülkenin kendi para birimi olduğu için en mantıklısı kredi kartı kullanmak. Maalesef her yerde kuru iyi olan Exchange Office bulamıyorsunuz.


*** Bu bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız ve öğrenciyseniz mutlaka ISIC kartı almanızı öneririm. Çok fazla avantaj sağlayan bir kart, detaylı bir şekilde buradan inceleyebilirsiniz.

Ana Sayfa


*** Kuzeydeki otobüs firmalarından bilgi almak ve otobüs saatlerini öğrenmek için; https://www.177nordland.no/ sitesini kullanabilirsiniz.
*** Türkiye’den yemek götürdüğünüz taktirde masrafınız daha çok azalacaktır, genel olarak eğer zorda kalırsanız orda ki marketlerden alışveriş yapabilir. Son çare olarak da Mcdonals’lara yönelebilirsiniz.
*** İçme suyuna para vermeyin, bulduğunuz musluktan gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Denendi onandı. Kim 10 lira suya vermek ister ki 😀


*** Hava soğuk ama gerçekten oraya uygun hazırlıklı bir şekilde giderseniz zor durumda kalmazsınız. Ben profesyonel kayak yaptığım için uygun kıyafetim daha önceden vardı. Ama orası için decathlon dan şu botu aldım. O kadar kar gördü yağmur gördü bana mısın demedi fiyatına göre gayet mükemmel bir bot.
https://www.decathlon.com.tr/forclaz-500-high-novadry-bot–id_8319097.html
*** Norveç’te yüksek dereceli alkoller içki mağazalarında satılıyor ve 6 dan sonra satışı duruyor. (Alkole karşı güzel bir yöntem ama insanlar bildikleri için öncesinden stoklarını yapıyorlar 😀 )
*** Yanınızda uyku tulumu mutlaka almanızda fayda var, eğer benim gibi otellere ya da hostellere para vermek istemiyorsanız çok kullanışlı oluyor. Ben 10 derecelik uyku tulumum ile gayet güzel bir seyahat gerçekleştirdim.
***Couchsurfing nimet kullanın güzel dostluklar kuruyorsunuz. Blablacar denemeye çalıştım ancak uygun sefer yakalayamadım. Ama kullanılışlı bir yöntem fiyatlar otobüs ve trenlere göre çok daha makul.


*** Hemen hemen herkes İngilizceyi çok iyi konuşuyor. Do you speak english ? faslından direk ne soracağınız kısma geçiş yapabilirsiniz.
*** Rail Planner uygulamasını mutlaka interrail’e gitmeden önce indirin. Ve http://www.acprail.com/ yardım alabilirsiniz.
Seyahatime çıkmadan bana rotasını paylaşan ve her konuda tüm sorularımı cevaplayan : Ömer Faruk Murık teşekkürlerimi sunarım. Sen cansın dostum
Evet İskandinavya çok güzel bir yer ama önemli bir şey daha var Yola kiminle çıktığınız. Muhteşem insan, benim canım kankacım Şevval Türe çok ama çok teşekkür ederim. Kendisi muhteşem bir yol arkadaşı ve paylaştığımız onca anının baş mimarıdır.
Emin olun ümidinizi kaybettiğiniz yerde yeni bir yol karşınıza çıkıyor. Benim hayatımda İskandinavya çok büyük bir önem taşıyor. Çok düşünmeyin ve karar verin sizde yola çıkın. Yol size her şeyi önünüze sunuyor.
Edindiğim tecrübeleri elimden geldiğinde sizinle paylaşmaya çalıştım. Kısa süre önce döndüğüm için henüz tam anlamıyla yazıyı bitiremedim ancak sürekli olarak yeni bilgiler ekleyeceğim. (Kelime hataları, anlatım bozuklukları için üzgünüm. Bir mühendis olarak ancak bu kadar oluyor 😀 )
Ha bu arada istediğiniz şekilde soru sorabilirsiniz, biz grupta paylaşmayı öğrendik.
Dilerseniz sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz, paylaştığım gönderiler ile gideceğiniz seyahatiniz hakkında daha fazla fikre sahip olabilirsiniz.
https://www.facebook.com/baskayol/?fref=ts

https://www.instagram.com/baskayol/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here