spot_img
26.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Ben Sema Ertürk Ben Bir Gezginim İnsan Olmanın, Var Olmanın Buradayım ve Bu Hayatın Bir Parçasıyım Demenin En Keyifli Yoludur

Sizi bir kadınla tanıştıracağız. Grubumuzun sevilen gezginlerinden Sema Ertürk
Gerisini kendisinden dinleyelim

” Uzun bir aradan sonra yine yeniden merhaba sevgili interrail arkadaşlarım ?
İşte, vizesiz olan Güney Amerika kıtasında 10 ayda geride bıraktığım ayak izlerim. Bu bir efsaneydi. Hayallerimin peşinden gittim, gittim, gittim. Uyanmak istemediğim bir rüyaydı. 
10 ay boyunca tek başıma sponsor olmadan kendi hür iradem ve belirlediğim rotamla, otostoplarla yolculuk yaptım. Gönüllü projelerle, hostel resepsiyonda çalışarak, couchsurfing ve kamp olarak günlerimi geçirdim. Bazende sokakta kaldım, sokaklarda sabahladım, dağda mahsur kaldım, aç kaldım, susuz kaldım. Çamurlu su içtim, pis tabaklardan yemek yedim. Bazen de otostop yaptığım insanların davetiyle muhteşem misafirlikler yaşadım. Gerçek hippilerle yaşadım. Çiftliklerde çalıştım. Örümcek zehirlenmesi yaşadım. Okyanusta boğulma tehlikesi geçirdim, donma tehlikesi, güneş çarpması, gözümü yaraladım. (Bahçe bakımı yaparken ananas yaprağın ucu saplandı, hastanede ücretsiz tedavi gördüm) Hiç hastalanmadım. Tek bir kıyafetimle en iyi yerlere de girdim en sefil yerlere de. Hepsi güzeldi. Hiç bilmediğim ispanyolcayı yolda öğrendim. 
Muhteşem dostluklar, anılar biriktirdim. Bunların içinde en iyisi ziyaret ettiğim Jose Mujika’nın saçlarımı okşaması idi 🙂 Pablo Escobar’ın memleketi Medellin ziyaret etmek. Kendi ülkesinde ilk kez duyup öğrendiğim NARCOS dizisini izlemek. Chavez ziyarete etmek. Hep ülkelerin kültürellerini yakalayıp yansıttım. Dünyanın sonunda ki fener’e gittim. Buzulları gördüm. Salsa, Bachata, tango yaptım. Beni üzen tek şey, Arjantin’de motosikletten düşüp sol kolumu sakatladım. 1 hafta önce bir sebepten dolayı Türkiye’ye dönüş yaptım. 
Ben artık eski ben değilim. Oysa yolculuk beni kendime getiriyor. Çünkü yolda hayat var, an var. Ben buraya ait değilim, ben yollara, coğrafyalara, aitim. Yolculuk bir mikrop gibi, bir kez bulaştı mı artık tedavisi yok. Hayatımın sonuna kadar bu mikropla yaşayacağımı bilmek beni mutlu ediyor. Rüyaların en muhteşemi, dünyayı dolaşmak. Yolculuklarımda en iyi şey katettiğim kilometreler değildi, yolculuklarım esnasında edindiğim arkadaşlıklar ve an’lardı. 
Macerayı, adrenalini seviyorum. Yeni serüvenlere, yabanlara doğru, insan ve evren arasında var olan uyumu, evim olan dünyayı, kariyerimin doruğu yolları, coğrafyayı, hayal gücümü gerçeklerle dengeleyen yolculuğa doğru yeniden yola çıkmak için kalbim küt küt atmakta. Bu heyecanı seviyorum. Durmak ruhuma hakarettir. Durmak yok, yola devam. 
Çünkü; 

Ben bir gezginim. İnsan olmanın, var olmanın, buradayım ve bu hayatın bir parçasıyım demenin en keyifli yoludur gezginlik. 

Buradan geriye baktığımda: Anladım ki; Yolculuk yapan, bayrağı, kökeni, siyasi ve dini ile değil hayallerin peşine düşer. Gezgin, sadece sırtında çantası ve haritasıyla yola çıkar. Yüreğin de hoşgörü, barış ve sevgi barındırır. Hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşarken bedenine sahip çıkar, disipline eder, sınır koyar ve keşfeder. Zihni daima öğrenmeye açıktır. Çünkü; Yolda kendin olmak ve kendine doğru yolculuk yapmaktır. 

Karar ve hedef, güven ve öz güven, sıcakkanlı ve soğukkanlı, hoşgörü ve empati, sabır ve metanet, korkusuz ve cesur, bedenine ve aklına sahip çıkmak, disiplin ve donanımlı olmaktır yola çıkmak. 
Yolda karşılaşmak dileğimle, kocaman sevgi ve selamlar ?
(Tekrar yarıda bıraktığım Güney Amerika yolculuğuma çıkmayı umuyorum) ”
Ben Sema Ertürk
Yol açık, Yola Çık

Sema Ertürk’ün Rotası


spot_img

ilgili makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.