spot_img
22.6 C
İstanbul
Cuma, Mayıs 27, 2022
spot_img

Bisikletliler İçin 11 Mobil Uygulama

Bu yazımda teknik konulardan birazcık sıyrılıp hepimiz için faydalı olacağını düşündüğüm mobil uygulamaları derleyeceğim.

Bisikletimizin türünü kullanım amacımıza göre belirledik, sıfır veya ikinci el olarak aldık. Geriye sürmesi kaldı. Evet sürelim..

Bisiklet dediğin sokakta yolda güzeldir zaten değil mi 🙂

Bazı dostlarımız buna bende dahil bisiklet ile yaptıkları yolların detaylarını, istatistiklerini merak ederler ve bunun için çeşitli cihazlar kullanırlar. (Odometre, gps sayaçları, cep telefonları) Eğer ki gps cihazı almak için yeterli bütçeniz yoksa veya “Ne gerek var yahu o kadar para vermeye” falan diyorsanız halihazırda kullanmış olduğunuz cep telefonunları için yazılmış ve tamamiyle bisiklet için kullanılabilecek mobil uygulamalardan bahsedeceğim.

 

Elbette ki bu uygulamaların tamamı aktivite kaydı için değil. Bisikletinizde oluşabilecek olası bir sorun için sizi en yakın tamirciye yönlendirebilecek veya kendi kendinize tamir etmeniz için adım adım tarifler verebilecek uygulamalarda var bu listede.

 

Yani sürekli gelişen yazılım dünyası bizi unutmadı ey sevgili pedalsever dostlarım 🙂

1- Bisikletli Ulaşım Haritası

Listeye Bisikletli Ulaşım Platformunun bizlere kazandırdığı bu nefis uygulama ile başlamak istiyorum.

bisikletli-ulasim-haritasi bisikletli-ulasim-haritasi_2_506x900

 

 

 

 

 

 

 

 

Bisiklet ile tura, seyahate çıkan herkesin mutlak telefonunda bulunmasının gerekli olduğunu düşündüğüm bu uygulama bize birçok farklı datayı birkaç tık ile ulaşma imkanı veriyor ve eğer dilerseniz kendi verilerinizi de bu uygulamaya ekleyebiliyorsunuz.

Bisiklet yollarının mevcut olduğu güzergahları, bölgedeki tamircileri, kiralık bisiklet hizmeti bulabileceğiniz noktaları, bisikletinizi park edebileceğiniz yerleri, yine kullanıcıların eklediği verilerden oluşan her bisikletçinin çok dikkat etmesi gereken tehlikeli mazgalları ve bisikletinizle toplu taşımaya entegrasyon sağlayabileceğiniz durakları bu uygulama size sunmakta..

 

Harita kullanıcıların da katkısıyla sürekli olarak güncellendiğinden hemen hemen her yeni durumdan haberdar olabiliyorsunuz.

 

2- Bike Repair

Bike Repair’in ücretli ve ücretsiz olmak üzere uygulama marketlerde iki adet versiyonu var.

bike-repair

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uygulama her ne kadar İngilizce olsa da temel İngilizce bilen birisi bile adım adım anlatılmış fotoğraflı tariflerle çok rahat zincir kopması, lastik patlaması, vites problemlerini kendiniz kolayca halledebilirsiniz.

 

Eğer tamir bakım üzerine çok fazla detay bilginiz yoksa bu uygulamanın mutlak faydası olacaktır. İçerisinde 58 adet durum için fotoğraflı tarif var.

 

Ayrıca uygulama içerisinde aratacağınız parçaların fiyat karşılaştırma modülü ve benim gibi bisiklete çıkmadan evvel ne giyeceğine karar veremeyenlerdenseniz uygulamanın içerisinde bir de Giyim Tavsiye modülü var.

Tavsiye ederim.

 

 

3- Easy Bike Repair

Easy Bike Repair ise bir önceki uygulamaya göre mevcut problemi, halihazırda sorulup listelenmiş sorular üzerinden çözmeye yardımcı oluyor.

Maalesef bu uygulamamızda İngilizce ama emin olun ki görsel tarifleri gayet net ve anlaşılır.

 

 

 

4- Cycle Droid

Cycle Droid en basit değişle mobil cihazınızı bisikletiniz için ideal bir gösterge tablosuna çeviriyor.

cycledroid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GPS fonksiyonu ile geçtiğiniz yolları takip edebildiğiniz gibi en olması gereken özellik mevcut hız, ortalama hız, yükseklik, sürüş zamanı gibi bilgileride gösterip kaydedebiliyor. Sürüş sonrası da bunları sosyal medyadan paylaşmanıza ve veritabanına yedeklemenize imkan kılıyor.

 

 

5- Endomondo

Endomondo esasında aktivite takip programı lakin yine bu uygulamayı sadece bisikletinizle çıktığınız uygulamalar için değil koşu, yürüyüş aktiviteleriniz içinde kullanabilirsiniz.

endomondo-pebble-02

 

 

 

 

 

 

 

Endomondo’da neredeyse tüm uygulamalarda olduğu gibi tüm istatistiki bilgilerinizi görüntüleyebilir, kaydedebilir, GPS ile geçtiğiniz yolları takip edebilirsiniz.

Rota oluşturma seçeneğinide unutmayalım 🙂

 

 

6- Map My Ride

 

Bu uygulama adından da anlaşılacağı gibi önceden geçmek istediğini yollar için rota çıkarmanızı sağlıyor. Lakin bu sitenin diğer sitelere göre bir artısı ise çıkardığınız rotanın size tam ölçüülü topoğrafik şemasını vermesi 🙂
mapmyride-scrcom-mapmyride-android2-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yani yolun kaçıncı kilometresinde nasıl bir yokuş veya iniş olacağı, ne kadar dik olacağı, ne kadar uzunlukta olduğunu size tek bir tıkla veriyor.

Nimet değil mi J

 

Ayrıca rota oluşturma kısmına geldiğinizde size GPX veya TCX uzantılı navigasyon dosyası yüklemenize de olanak sağlıyor.

 

7- Speedview

 

Speedview bu liste içerisindeki en basit uygulama olabilir. Uygulamanın tek yükümlülüğü mevcut hızınızı göstermek 🙂

speedview

 

 

 

 

 

 

 

 

Eğer bu basit soru için ekstra bir odometre (km sayacı) almak istemiyor ve mevcut cihazınız üzerinden sadece bu soruya yanıt arıyorsanız sizin adresiniz burası 🙂

 

 

8- WindGuru

 

Tura çıktığımızda ister performans turu, ister keyif turu olsun bizim için önemli etkenlerden birisi de rüzgardır. Hele benim gibi Çanakkale gibi rüzgarı bol memleketlerde yaşıyorsanız bu bazen sizin için epey zorlayıcı olabilir. Bir keresinde esen rüzgarın beni bisikletten düşürmemesi için bir otobüs durağının arkasına saklandığımı bilirim 🙂

windguru

 

 

 

 

 

Uygulamayı kullanmak biraz zor gelebilirse tarayıcı üzerinden de gayet iyi çalışan bir sitesi var. Açıkcası ben halen bu siteyi kullanmakta zorlanıyorum ama bir arkadaşım sağolsun bana tarif ediyor.

Malumunuz karşıdan esen rüzgarı pek sevmez, arkamızdan esmesini dileriz J Gerçi ikinci durum pek az durumda gerçekleşiyor işte bu uygulama ile bulunduğunuz bölgede gün içerisinde beklenen rüzgarı, yönü ve şiddetini birkaç tık ile öğrenebilir. Planınızı buna göre yapabilirsiniz.

 

Bence rüzgar ile başı dertte olanlar için gayet faydalı bir uygulama 🙂
Uygulama üzerinden kayıt olmak yerine sizi tarayıcıya yönlendiriyor bu biraz can sıkıcı gibi olsada eminim kısa sürede güncellenecektir.

 

 

9- Bisiklet İzmir (Bisim)

Bu uygulamanın içeriği esasında temel olarak BUP’un uygulamasında var lakin burda şöyle bir avantaj var.

Diyelim ki İzmir Kordon’da arkadaşlarınızla oturuyorsunuz ve hava çok güzel. O sırada bir arkadaşınız “Hadi Bisim’den bisiklet kiralayıp Kordon turu yapalım” dedi.  Durakların yerini bilmiyorsunuz veya Bisim istasyonuna gittiğinizde yeterli sayıda bisiklet olmadığını gördünüz ve başka durakta da olup olmadığını bilmiyorsunuz. Tam bir hayal kırıklığı 🙂

İşte bu uygulama hangi Bisim istasyonunda kaç adet bisiklet olduğunu veya en yakın istasyonun nerede olduğunu size birkaç parmak hareketiyle gösteriyor.

 

12528622_10153969089367482_11250646_o 12596750_10153969090477482_132124523_o 12380976_10153969088597482_1649008993_o 12874364_10153969090262482_321498229_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca bisiklet alacağınız veya bırakmak istediğiniz istasyonun yol tarifini de Google Navigasyon ile size göstermesi de ayrı bir hoşluk.

İzmir’li dostlarımız sık sık Bisim’i kullanıyorsa telefonlarında mutlak olsun bu uygulamayı çok beğendik 🙂

 

En yaygın  kullanılan son iki uygulamayı ise sona sakladım.

 

Strava vs Runtastic

 

Strava mı? Runtastic mi? Sorusunun cevabını hala tam net şekilde vermek mümkün değil aslında.

 

10- Strava

Strava şuan bisikletçiler arasında en popüler uygulama diyebiliriz. Strava işin biraz daha sosyal yanına ağırlık veriyor ve tüm standart ölçümlerin ve istatistiklerin yanı sıra sizi bisiklet binen başka insanlarla kaynaştırıyor.

strava

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu uygulamanın zaten ölçüp size söylemesi gereken anlık hız, ortalama hız, mesafe, yükseklik, eğim gibi istatistiki verilerden bahsetmeyeceğim bile. Zira Strava zaten bunları başarı ile yerine getirmese bu kadar tutulmazdı.

strava3

 

 

 

 

 

Eğer mevcut ilerlediğiniz yol üzerinde strava arkadaşlarınız var ise size bildiriyor. O yoldan sizden evvel geçenler ile birlikte sizin istatistiklerinizi kıyaslayıp hemen sıralama içerisinde sizi bir yere oturtuyor. O yoldan daha evvel kim geçmiş, nasıl geçmiş görmeniz de sağlanıyor.

strava2

 

 

 

 

 

Strava’nın bir diğer özelliği ise eğer GPS özellikli bir yol bilgisayarı kullanıyorsanız ( bilgisayara bağlanıp verileri yedeklenebilen modeller) Strava ile senkronizasyonu gerçekleştirebiliyor. Yani bir yol bilgisayarınız varsa bile stravayı kullanmanız mümkün.

Dedim ya Strava bu ölçüm&istatistik işininin biraz daha sosyal yanında, ki bu bence güzel bir yaklaşım.

 

Strava o kadar popüler bir uygulama ki bisiklet formaları bile yapılıp satılıyor 🙂

Strava’nın mağaza kısmına girdiğinizde Strava ile koordineli çalışan cihazlardan ve uygun aksesuarlardan almanız mümkün. Buna ANT çipleri, nabız bantları, kadans sensörleri, yol bilgisayarları, akıllı saatler, telefon kılıfları ve hatta matara bile bulmanız mümkün.

 

Dedim ya işin biraz sosyal yanına eğilmişler 🙂

 

11- Runtastic

 

Ben bu kısımda biraz Runtastic’ciyim. 1.5 yıldan fazla bir süredir Runtastic Road Bike Pro kullanıyorum ve size bu kısımda biraz kendi deneyimlerimden bahsedeceğim.

runtastic1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle şunu belirteyim. Runtastic’in uygulama markette çok çok fazla aktivite takip programı var kendilerini tamamen bu olaya adamışlar ve neredeyse birçok spor için özel uygulamaları var. Buna şınavdan, mekiğe, squattan, barfikse birçok aktivite için özel yazılımı var. Beslenme takip uygulamaları bile var 🙂

runtastic2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konu bisiklet olunca Runtastic dağ bisikletçilerini de yol bisikletçilerini de ayrı ayrı düşünmüş.

 

Aslında az önce Strava için’de bahsettim bu program yapması gereken herşeyi çok güzel yapıyor zaten. Ben bir iki ufak ekstrasından bahsedeceğim.

 

Pro versiyonlarının 9.90 TL gibi ücretleri olmasına rağmen ücretsiz şekilde pro versiyonları online apk olarak bulunup android cihazlara kurulabiliyor. Normal versiyonlarına göre daha fazla istatistik açılıyor, otomatik durdur başlat özelliği geliyor vs vs

runtastic3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tura çıkarken başlattığınız sayacı her molanızda durdurmak zorunda kalmıyorsunuz pro versiyonda. Uygulama içerisindeki jiroskop ile sizin durduğunuzu algılayıp saymaya ara veriyor, yola çıktığınızda ise kaldığı yerden devam ediyor.

Ses koçu özelliğini kapatmazsanız eğer size belirli aralıklarla ekrandaki istatistikleri okuyor, ekrana bakmadan verilerden haberiniz olabiliyor ama maalesef bu ses koçu özelliği Türkçe’yi henüz desteklemiyor. Ama uygulama Türkçe.

runtastic3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana ekrandaki 5 kutucuğa 17 veriden 5 ini yerleştirebiliyorsunuz böylece merak etmediğiniz istatistikleri ekranda görmek zorunda kalmıyorsunuz.

Ben o 5 kutucuğa anlık hız, süre, katedilen mesafe, yükselme artışı ve ortalama hız verilerini yerleştirdim. Ama dilerseniz Strava’da olduğu gibi nabız bandı, kadans sensörü alırsanız onları da buraya yerleştirebiliyorsunuz.

runtastic4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Runtastic’in bir güzel özelliği de eğer dilerseniz ( ben hiç kullanmadım ama) canlı yayın yaparak an ve an istatistiklerinizi takipçilere yollayabiliyor onlardan tezahürat toplayabiliyorsunuz. Ben bunu bir rekor denemesi için kullanan birisini gördüm ve oldukça hoşuma gitti. (bkz 24 Saatte İstanbul’dan İzmir’e giden 46 yaşında Osman Şirin http://www.bisikletrekoru.com/index.php/home-2?view=featured )

runtastic5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Runtastic Sony Smartwatch, Samsung Gear, Pebble cihazlarla senkronize çalışabiliyor. Benim sahip olduğum Teknosa Preo akıllı saatin böyle bir özelliği olmadığı için bu kısmını hiç deneyimleyemedim.

Benim şöyle bir hatam olmuştu. Çevrimdışı yaptığım ölçümler vardı bunlar veritabanına değil akıllı telefonunuzun içine depolanıyor. Ve eğer uygulama cihazınızdan silinip tekrar yüklenirse bunlar geri gelmiyor. Benim de telefonuma attığım bir format sonrası bu çevrimdışı istatistiklerim kayboldu ama çok sorun etmedim J Eğer böyle bir duruma üzülecekseniz ayarlardan bunu işaretlemeniz ve internetinizi açmanız yeterli 🙂

runtastic6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az yukarıda bahsettiğim gibi Runtastic’ de Strava gibi mağazasında çeşitli ürünler satıyor.

Akıllı saatler, kalp hızı bantları, kadans sensoru, gps saatler, cep telefonu aksesuarları, spor aletlerı, kulaklıklar, powerbank, ışık hatta terazı bıle var 🙂

Strava kadar olmasa da Runtastic’de sizi birileriyle kaynaştırmak istiyor, siteye girdiğinizde sağda canlı aktivite yapanları görebiliyorsunuz.

Bu uygulamaların mağazalarda ücretsiz versiyonları var. Kullanın eğer beğenirseniz ücretli versiyonlarına geçin.

Bonus: Relive.cc

Bu uygulamaların yanında bir de bonus olarak sizlere ReLive.cc’den bahsedeceğim kısaca…

 

relive-video-630x420

 

 

 

 

 

 

Bu malesef bir mobil uygulama değil. Bir web sitesi lakin Strava ile tam uyumlu çalışıyor. Henüz Runtastic ile birebir uyumlu çalışmıyor.
Kendi navigasyon cihazlarınızdan aldığınız GPX ve TCX formatlı navigasyon dosyalarınızı yüklemenize izin veriyor.

 

relive
 

 

 

 

Bu site kabaca sizin yaptığınız turu ve istatistikleri 3 boyutlu bir harita üzerinde görselleştiriyor.
Sizin ulaştığınız max hızı vs tam olarak nerede yaptığınızı anlık olarak gösteriyor.  Eğer video kaydı vs yapıyorsanız turlarınızda bu siteyi kullanmak isteyebilirsiniz.

Ekran görüntüsü pek anlamlı olmayacağı için youtube’da paylaşılmış relive.cc videolarına bir göz atmak isteyebilirsiniz.

 

 

Son olarak verilere çok çok bağlı kalmayın, yolun tadını çıkarmaya bakın.

 

Grubumuza dahil olmayı unutmayın.

https://www.facebook.com/groups/bicyclerail

 

 

Güneş daima sizinle olsun

Atalay ÇELİK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_img

ilgili makaleler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,733TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,379TakipçilerTakip Et
10,700AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.