Booking.Com için Otelciler Ayaklandı

Booking.Com için Otelciler Ayaklandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB), Hollanda merkezli Booking.com’un seyahat acentelerine karşı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle açtığı davada tedbiren durdurma kararı alınmıştı.
Kararla birlikte sitenin Türkiye’deki tesisleri içinarama yapmak imkansız hale geldi. Türkiye dışından rezervasyon ise yapılabiliyor.
Booking.com tedbiren durdurma kararını temyize götüreceğini açıklamış, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ise ‘nedense’ referandumda TÜRSAB’ın ‘Evet’ diyeceğini söylemişti.
 Çok ciddi batışlar olur, küçük oteller daha fazla etkilenir
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (BOYD) yönetim kurulu üyeleri, bir basın toplantısı düzenleyerek karara tepki gösterdi.
BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, sitenin Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasını ‘harakiri’ diye niteleyerek, “Dünya turizm tarihinde bu kadar kendi ayağına sıkan bir ülke olamaz. Son iki yıldır Türkiye’de turizm bitme noktasına geldi. Turizmciler ayakta ve hayatta kalma mücadelesi verirlerken çok büyük bir darbeyle karşı karşıyayız” dedi.
TÜRSAB’ın açtığı davayı da eleştiren Karcılıoğlu, “Çok yanlış bir harekettir. Bu girişim geri alınmazsa otelciler çok ciddi sorun yaşayacaklar. Çok ciddi batışlar olur, özellikle küçük, odası az oteller bu konuda çok daha fazla etkilenir. Büyük oteller de etkilenecek” diye konuştu,
‘TÜRSAB diğer otelleri değerlendirmiyor’
Booking.com üzerinden Türkiye’deki 15 bin otelin yayınlandığını ve birçok yurttaşın bu siteler üzerinden rezervasyon yaptırdığını belirten BOYD başkanı şöyle devam etti: “Alan da razı, satan da razı. Bizim işletmelerimizin korunmaya ihtiyacı yok. Oda sayıları düşük kapasiteli olan küçük oteller ne yazık ki bu TÜRSAB’ın üyeleri olan acentalar tarafından değerlendirilmeye dahi alınmıyor. Bu otellerin de müşteri terminali Booking.com ve benzer siteler. Bu tarzda çalışan diğer internet acentaları da sıraya alınmış, onların da kapatılması söz konusu. Artık iyice boğazı sıkma gibi bir nokta ile karşı karşıyayız.”
Amaç üç-beş acenteye gelir sağlamak
Karcılıoğlu, “Sistemin Türkiye bağlantısının durdurulmasıyla site üzerinde Bodrum’u arayan bir kişi Bodrum yerine Yunanistan’ın adalarını görüyor. Bodrum’a gelmek isteyen tatilci, belki tatilini erteliyor ya da istemediği bir yeri seçmek zorunda kalacak” dedi.
Booking.com’un durdurulmasının gerekçesinin vergi ödememesine bağlanmasını ‘ucube’ olarak niteleyen BOYD başkanı şöyle devam etti: “TÜRSAB ne zamandan beri bu ülkenin Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı varken, vergi toplama ve vergi kaçaklarını önleme gibi bir faaliyet ve araştırma içine giriyor? Bunu en önemli noktasıymış gibi gösteriyorlar. Oysa ki biz gerçek nedenleri biliyoruz. Üç-beş acenteye gelir sağlamak, ön plana çıkarmak adına Booking.com’u ortadan kaldırmak adına yapılmış bir hadise olduğunu biliyoruz. Ayrıca bir kapris olduğunu biliyoruz. 2015 yılında mahkemeye verilmiş ve oradaki ana unsur Booking.com’un TÜRSAB üyesi olmamasıyla ilgiliydi. Yani bir 50 bin lira paranın TÜRSAB kasasına girmemesiyle ilgiliydi.”
Türkiye’nin turizm konusunda toparlanması gerektiğini belirten Karcılıoğlu, turizm profesyonellerinin içinde olduğu çok ciddi bir çalıştay ile kendilerinin görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi.

Adım Adım InterRail 2017

Comments

comments

Previous Son Dakika: Booking' in Turkiye Faaliyetleri Durduruldu
Next Adım Adım InterRail 2017

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Haberler 0 Comments

Kore’ye Gitmenin En Kolay Yolu

 Kore’ye seyahat etmek isteyen gezginler Kore Hükümetine Bağlı Kar Amacı Gütmeyen Kore Turizm Tanıtım Ofisi aracılığıyla her konuda destek alabilirler. Dünyanın her noktasındaki insanların Kore’ye gelişleri ve Kore’de kalışları için kolay,

Haberler 0 Comments

2016 InterRail Bilgilendirme Konferansları Hangi Üniversitede

2016’nın son konferanslarının duyurusudur 29 Ekim 2016 Tedx Istanbul Wolkswagen Arena 25 Ekim 2016 Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi 3 Kasım 2016 Rumeli Üniversitesi ve Silivri Belediyesi 22 Kasım 2016 İstanbul Üniversitesi

Haberler 2 Comments

Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Doğu Ekspresi nedir; Hayalin başlangıcıdır aslında, 24 saat süren bitmesini asla istemeyeceğiniz Demir Yollarına ait toplu taşımadır. Doğu Ekspresi bir yere varılması için değil eğlence, deneyimlemek, manzaralara doymak için biniyorsanız