Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2
4717

Doğu Ekspresi nedir;

Hayalin başlangıcıdır aslında, 24 saat süren bitmesini asla istemeyeceğiniz Demir Yollarına ait toplu taşımadır. Doğu Ekspresi bir yere varılması için değil eğlence, deneyimlemek, manzaralara doymak için biniyorsanız düşünmeyin. Bir değişiklik yapın ve sadece bir hafta sonunu kendinize ayırıp atlayın trene.


Hangi günler gider;

Tren haftanın her günü;

Ankara’dan 18:00

Kars’tan ise 08:00

Rotası neresidir

Gişe : Ankara > Kırıkkale > Kayseri > Sivas > Erzincan > Erzurum > Kars


Duraklarda ne kadar süre duruyor;

Tren küçük istasyonlarda 2 – 3 Dk

Büyük istasyonlarda 5 – 6 dk

Ne zaman gidilir;

Doğu Ekspres yaz ve kış olarak yılın her günü gidebilirsiniz. Tabi ki Ocak ve Mart mevsim arasında kar manzaralı muhteşem görsellik bambaşkadır. İlk olarak geçtiğiniz köylerin, dağların karlar altındaki görüntüsü neden yollara düştüğünüzü hatırlatıyor. Her güzelin bir kusuru var tabi, kışın günler kısa olduğundan hava erken kararıyor ve manzaralar kaçabiliyor. Buna da bir çözüm var tabi yapmanız gereken manzaraların keyfine varmak için erken kalkmak. SONUÇ olarak hem karların yerden henüz kalkmadığı hem de günlerin uzayarak seyir zevkini arttırdığı mart ayı ideal gözüküyor.

Vagonlar

Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı olarak 3 farklı vagon sistemindedir.

Pulman;

Normal koltuklu vogundur. 2 çiftlik koltuk bir tarafa 1 tekli koltuklar mevcuttur. Kullanış açısından gayet olumludur.

pulman
Örtülü kuşetli;

Dört kişilik odalardan oluşan vagon. Yataklı vagondaki odaların sahip olduğu diğer imkanlar yok. Odanın tavanında eşyaları koyabilecek bir bölme var ancak çok büyük değil. Koltuklar ve üzerindeki yataklar açıldığında karşılıklı iki ranza haline geliyor. Tuvalet yine ortak kullanılıyor. İki kişiyseniz ve eşyalarınız çok ise yataklı vagon yerine kuşetlideki diğer iki koltuğu da satın alarak burada seyahat etmek daha rahat olacaktır. Yataklı ya da kuşetli vagonda seyahat edeceksiniz yastık, çarşaf, pike, yastık kılıfı yeni yıkanmış ve poşetli bir şekilde dağıtılıyor. 

örtülü kuşetli

Yataklı;

İki kişilik, minibarı, bir çalışma masası ve lavabosu olan odalardan oluşan trenin son vagonu. Koltuk yatak haline geliyor bir de üstünde açılan bir yatak var. İkisini de açınca ranza şeklini alıyor. Vagondaki odalar tuvaleti ortak kullanıyor. Yataklı ya da kuşetli vagonda seyahat edeceksiniz yastık, çarşaf, pike, yastık kılıfı yeni yıkanmış ve poşetli bir şekilde dağıtılıyor. 

yatakli tcdd
Bilet fiyatları satış aralığı:
Bilet ücretleri yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor.

Şu an için bilet fiyatları şu şekilde;

Pulman 43 TL,

Örtülü kuşetli  43 TL’ye ek olarak 15 TL

Yataklı için 98 TL

Bilet satışları bulunduğunuz tarihin tam bir ay sonrası zaman aralıgı satışta olmaktadır. (Örnegin; 16 Aralık 2017 & 16 Ocak 2018 arası) Her yeni gün zaman dilimi saat 24:00’de yeni günün bilet satışları açılmaktadır bu zaman diliminde bilet almak daha uygundur. Şuan güncel bilgiye göre bilet alımları sabah 07:00 ile 11:00 arası yapılmaktadır.

TCDD yeni uygulamasıyla aynı odada tanışmayan farklı cinsiyetteki insanların birlikte seyahat etmesine izin vermiyor. Yani 1 erkek 1 kadın örtülü kuşetli vagondan iki bilet satın alamıyorsunuz. Ya yataklı vagondan ya pulmandan koltuk almanız ya ayrı ayrı odalarda gitmeniz gerekiyor. Peki ne yapabiliriz? Örtülü kuşetlide iki ya da üç koltuk satın alacaksınız diğer koltukları da satın alarak bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Yani yapılacaklar bir kişinin 4 koltuğu birden satın alması çünkü bu ihtimalde kişilerin farklı cinsiyette olması sorun yaratmıyor.

Yaş ve meslek indirimleri mevcut:

-Gidiş-dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonları arasında alıyorsanız %20 indirim. (Örneğin:Ankara-Kars Kars-Ankara gidiş dönüş bileti aldığınızda.)
-13-26 yaş arasındaki kişilere %20 “Genç” indirimi.
-Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
-Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara; Nato’nun askeri görevlilerine %20 indirim.
-12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 
-60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
-65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
-Yerli veya yabancı basın kart sahipleri kartlarını göstererek %20 indirim.
-Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
-7-12 yaş arasındakı çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsizfakat ayrı bir yer istemediğiniz sürece.

Not: Yaşla alakalı indirimlerde yaş hesabı doğum yılı esas alınarak yapılıyor.

Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte. Biletinizi bu bağlantıdan satın alabilir aynı zamanda güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Tuvaletler:

Doğal olarak eski ancak yol boyunca su, tuvalet kağıdı, havlu kağıt vardı. Yolun sonuna doğru hunharca kullanımdan dolayı kirlenebiliyor.

Tren yolculuğu bitti neler yapabilirsiniz:

-Kayak:

 Palandöken veya Sarıkamış’ta kayak yapabilirsiniz.  Sarıkamış’a, İsviçre’den sonra Dünya’nın en güzel kristal karı yağıyor.

-Kars konaklama:

Merkezde birçok otel var ancak beklentinizi yüksek tutmamanızı öneriyoruz. Rekabet az olduğu için fiyat-performans oranı çok başarılı değil. Gezmek için araba kiralamayı ya da günlük olarak taksiyle anlaşmayı düşünüyorsanız oteller bu konuda yardımcı oluyor.

Kars Şehir turu:

Her yerde olduğu gibi  çirkin beton yığınları dikmiş olsak da Rusların Baltık Mimari mirası hala sokaklarda dikkat çekiyor. Hem oksijen hem de gezmek insanı acıktırıyor.

Kars Çıldır Gölü:

Aralık ayının sonundan marta kadar Çıldır Gölü’nün yüzeyi donmuş oluyor. Buzu kırıp Eskimolar gibi ağ atarak balık tutmayı yerli balıkçılardan öğrenebiliyorsunuz. Çıldır ben gittiğimde donmadığı için gölün kenarındaki restoranların birinde sazan yedikten sonra “Görüşürüz Çıldır, uçsuz bucaksız beyazlığa büründüğünde tekrar geleceğim” demekten başka şansım kalmadı. Donduğunda balık tutmak isterseniz yine ulaşmanız gereken bu restorandaki balıkçılar. Duydum ki bir de atların çektiği kızaklarla donmuş gölde seyir sefasına çıkılabiliyormuş. Tabi bunu biz yapmıyoruz. Doğal koşullarda insanların at ile ulaşım sağlaması normal elbet ancak o soğuklarda sadece turistlerin keyfi için atların buna maruz kalmasına sebep olmamak lazım. Çıldır gölüne toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün değil.

çıldır gölü

Kars Ani Harabeleri:

 Kars merkeze 40 km uzaklıkta. Merkezden harabelere yakın olan bir köye günde bir sefer minibüs geliyor ancak geri dönüşü yok. Bu minibüs ile gelip, aracıyla harabelerden merkeze dönenlerden sizi de almasını rica edebilirsiniz. Onun dışında araba ya da taksiden başka imkan yok. Otostop da bir seçenek, bir yapmadık orası ayrı. Müze kartınız ile girebiliyorsunuz,yok ise bilet 3TL. Ani şehri Çıldır’ı besleyen Arpaçay’ın oluşturduğu vadinin bir yamacına kurulmuş, diğer yamaç da Ermenistan. M.Ö 5000’den beri Ermeniler, Gürcüler, Türkler ve daha birçok uygarlık gelip geçmiş bu topraklardan. O yüzdendir ki “Ani bir dünya ama dünya bir Ani değil.” denmiş. İpek yolunun önemini yitirmesi ile kentte yavaş yavaş bir harabeye dönüşmeye başlamış. İpek yolu tabelası sizi köprüye ve çayın kenarına götürüyor bundan sonrasına aman dikkat çünkü diğer kıyıya geçmek sınır ihlali sayılıyor. Şehri gezmek zaman alıyor.

anı harabesi

anı harebesi ipek yolu

Önemli Tavsiyeler;

 • Trende alkol satışı yoktur. Yanınıza getirmek size kalmış durumdur.
 • Yanınızda kitap mutlaka getirmelisiniz.
 • Bilgisayar yada Tablet alırsanız gece film izlemekten keyf alabilirsiniz.
 • Trene bindiğinizde gün bittiğinden sabah 06:30 gibi kalmalısınız en güzel manzaların seyrine dalacaksınız.
 • Odalar içeriden kilitleniyor ancak çıktığınızda kilitleme şansınız yok. Biz hiçbir sorun yaşamadık, yine de tedbirli olmakta fayda var. Her vagonun kendi görevlisi/kondüktörü var, odadan çıkarken görevliye haber verebilirsiniz.
 • Tren sıcak oluyor, ince kıyafetler şart. Odanın sıcaklığını panelden ayarlayabiliyorsunuz. Ufak bir cam da var, biraz zor açılıyor kilitli sanmayın zorlayın. ?
 • Her odada bir tane priz var. Hava kararınca ışıkları açabiliyorsunuz, aydınlatması biraz yetersiz.
 • Geceyi film, müzik, sohbet, eglence, gibi aktiviteler yaparak güzel şekilde değerlendirmeyi unutmayınız.
 • Wifi maalesef yok. Yolculuğun büyük kısmında telefon çekiyor, 3G ise şehir merkezlerine yakın yerlerde çekiyor.
 • Her vagonda tuvalet vardır.
 • Yeme – İçme ihtiyaçlarınızı 24 Saat sürecek şekilde almayı unutmayınız.
 • Kars varış saati bindiğiniz günün ertesi akşamı 19:00 gibi olacaktır.
 • Anı Harabelerine hergün ulaşım saglanıyor.
 • Tüm merak edilen soruları cevaplandırmaya çalıştık ilave etmek istediğiniz yada sormak istediğiniz tüm soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Daha fazla video için Youtube Kanalımıza abone olabilirsiniz. Kanalımız
@karsrailtürkiye ile Kalın…

2 YORUMLAR

 1. İndirimler birleşebiliyor mu? Yani mesela Ankara-Kars ve Kars-Ankara aldığım için %20 indirim geldi, bir de üzerine yaştan dolayı %20 indirim geliyor mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here