Dünyayı Gezmek İçin Kumbara Yapmak

Dünyayı Gezmek İçin Kumbara Yapmak

Uzun uzadıya mı yazsam, kısa mı kessem diye düşünmeden başlıyorum yazmaya. Hani çocukken hayaller kurardık, henüz çocuk olduğumuz için yapamayacağımız ama büyüdüğümüzde kesin yapacaklarımız.

Ben büyüyünce çok güzel bir hayatımın olacağını, acayip mutlu olacağımı düşünmüştüm. Kendimi hep dünyayı gezerken çok mutlu biri olarak düşlemiştim. Yıllar geçti öncelikler, zorunluluklar, sorumluluklar derken hayal olarak kaldı. Yıllar önce tanışmış olduğum bir arkadaşa rastladım. 15 yılı rahat bulmuştur. Bana ilk sorusu şu oldu. Hayallerini gerçekleştirebildin mi? “Hayallerim?” dedim gayri ihtiyari. Meğer elime bir fotoğraf makinesi alıp ( o zamanlar moda değildi bu 😀 )

tüm dünyayı gezeceğimi üstelik buna dair kitap bile yazabileceğimi anlatmışım. Hem de o kadar heyecanlı anlatmışım ki gerçekleştireceğime benden fazla inanmış, benim bile unuttuğum o sözleri ve hayallerimi tekrar hatırlattı. “Hayır” sözünü duymayı hiç beklememiş oysaki… Sahi o kadar umutlu muydum ben kendimden?
Demek ki bu hayalleri kuracak kadar güvenmişim geleceğimdeki ‘ben’e. Peki ne yapmıştım? O kadar güzel hayalin peşini ne uğruna bırakmıştım? Koskoca bir hiç… Oku, çalış, arada işsiz kal, tekrar oku, yine iş ara… Hayatını başkalarına göre yaşa, yine de kimselere yaranama, içindeki sesleri sustur, her şey yolundaymış gibi devam et…

Hayatımı kendi ellerimle hiç ediyordum da yine de dönüp “ben ne yapıyorum yahu?” diyemiyordum. Yine içimden kendimi telkin ede ede o sesleri bastırıp hayatıma aynı monotonlukta ve hayallerden uzak devam ettim. Bir yerden sonra ben bu hayatta ne yapmak istiyorum ki sorusunu kendinize sorduğunuzda o bastırdığınız sesler sizi bastırır hale gelir.

Kitap yazmak falan büyük işler kaleminin kuvvetli olması lazım o da bende yok ama dünyayı gezmek için daha ne kadar vaktimin ve ömrümün olacağı meçhul. Malum emeklilik mezarda, olur da ölmeden önce emekli olmayı başarabilirsek o yaşlarda da gezecek hal kalmayacak. Hayal, hayal olarak kalacak. Şimdi size komik gelecek ama ben dünya turum için bugünden itibaren bir kumbara yaptım. Pasaportum falan yok (hadi o kolay diyelim).
Üstelik işsizim de… Ne kadar zaman alır bilemem ama kendim için büyük; dünya turum için küçük bir adım atıyorum. Bu arada küçük bir not ve aynı zamanda vasiyet; Hayalim tüm kıtalara ayak basmak (Kutupları çıkarabiliriz) Olur da tüm kıtalara ayak basmadan göçüp gidersem sizden tek bir ricam var, basamadığım kıtaya giderseniz bir avuç toprak kâfidir. Bu dünya topraklarında gezemedim dünya toprakları benim üzerimde dursun babında.

Son olarak, her ne hayaliniz varsa; yaşınız kaç olursa olsun asla vazgeçmeyin. Hayalimi anlattıklarım, ben bir gün dünyayı gezeceğim dediklerimin içinde dalga geçenler destekleyenlerden fazlaydı. Ama zaten her şartta bir şeyler bulmayı senin hevesini kırmayı beceren insanlar olacak. Aldırma! Kendileri yapamayacakları şeyleri başkaları da yapamasın istiyorlar. Sen onları duyma, görme kendin için sadece kendin için bir adım at. Ben bu adımı bugün attım.

Alın siz de boş bir kavanoz hayallerinize giden yola çıkın.

Yolda görüşürüz 🙂 Biriktirmeye başladığımız tarihi de atalım

Kasım/2016
BURÇAK DİLER

Comments

comments

Previous Amerika'da Kaybolan Türkler İle İlgili Konsolosluk Açıklama Yaptı
Next Bu Topraklarda Yapılmış En Güzel Tanıtım Videolarından Biri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Çocuklarıma soruyorum “Tatilde neler yaptınız?”

İkinci dönemin ilk günü çocuklarıma soruyorum “Tatilde neler yaptınız?” diye. “Ders çalıştık, kitap okuduk ve çarşıya gittik öğretmenim!” cevapları geliyor onlardan. Çarşıya gitmek, belki de yaptıkları en farklı etkinlik.. Bir

Seyahat Anıları 1Comments

Ukrayna’ya Bakış Açınızı Değiştirecek Tavsiyeler

UKRAYNA HAKKINDA BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRECEK TAVSİYELER Öncelikle zihniyetinizi değiştirmeniz gerek. 🙂  KÜLTÜR GEZİSİ BU. ERİK GİBİ KÜLTÜR KÜLTÜR. * Lviv,Slavske/Karpat,Odessa,Kiev i kapsar. * 10 gün boyunca 200 Dolar harcadım, üzerine 6 şişe