Filistin’i bisiklet ile gezmek

0
864

Malum grup İnterrail olmaktan çıktı bildiğin dünyaya açıldık.. grupta yazılanları iyi takip ederek bayağı bilgi birikimim oldu..

11350446_898563533520085_8973582029747236016_n
Avrupa yetti artık başka yerleri görelim dedim..Bilet fiyatlarına baktık çok ucuz geldi aldım bileti bu turu bisikletle yapayım dedim.. ama hem otostopçular hem railciler için bilgiler edindim.. gezdiğim gördüğüm yerleri neler yapmışım sizinle paylaşmak isterim:

Mısır-Ürdün-Filistin-İsrail

Mısır:
-Önce Pegasusla İstanbul-Hurgada/Mısır’a uçtum (bilet 100 tl’ydi puanımla beraber 75 tl’ye aldım.. sizin için tren ve otobüs fiyatlarını sordum.. bilet fiyatları müthiş ucuz.. otobüs de kullanılabilir.. ama trenler bariz daha iyi görünüyor.. Otostop yapılabilir.. ama Mısır şu aralar biraz karışık.. otostop yapömayın bence tren deneyin.. otobüs fiyatları bizim gibi.. yeme içme olayı bu coğrafyada heryerde arapların humus ve falafel yemeği var bunları tercih edebilirsiniz.. yeme içme ucuz.. kalma olayı kamp attım ve arkadaşlarda kaldım.. hostel fiyatları da avrupa gibi.. size tavsiyem.. pegasus’un şarm el şeyh veya hurgada fiyatlarınu sorgulamanız ve İskenderiye’den başayıp Nil boyunca gezmeniz.. ve hurgada veya şarm el şeyh’te tüplü dalış veya şnorkel’le tura katılmanız.. fiyatlar ucuz.. Mısır Yeşil pasaport’a vizesiz.. normal pasaporta vize istiyor.
Ürdün:
Akabe-Wadi Rum-Petra-Ölüdeniz(LutGölü)-Amman
bu rota Ürdün’de yapılması gereken kesin rota.. Ulaşımı otobüsle yaparsınız.. otobüs fiyatları bizimki gibiydi.. Otostop kesinlikle yapılabilir bisiklet sürerken bile gel arabama bin bu sıcakta sürme diyenler oldu.. çok iyi insanlardı Tüm pasaportlara vizesiz!
Wadi Rum’a geldiğimde sahra çölündeki sarı çöller yerini kırmızı çöllere bırakmıştı.. gördüğüm en güzel çöl manzarası burada..(ilk çöl deneyimim bu turda oldu ondandır:) ).. birçok filmin de çekildiği bi coğrafya’dır..
Petra Antik Şehri.. bilet 1 gün için 200 tl.. 2 gün için 210 tl.. ve haftada 3 kez petra by night geceleri olur.. bununda bileti 60 tl.. gelirseniz 1 gün petra bileti 1 günde denk gelirseniz Petra by night bileti alın.. hayatım boyunca uçak biletinden sonra verdiğim en pahalı bilet budur herhalde:))
değer mi ? kesinlikle değer!!. petra’da Valentine Inn hostelde kaldım 1 gece 18 tl..Petra’da yeme içme pahalı kaldığınız hostele 5 dinar daha ödeyip muhtşeem bi akşam yemeği yiyebilirsiniz..
Gelmişken ölüdeniz’e de girin dünya üzerindeki tüm tuzlu sulardan 10 kat daha tuzlu.. yani yoğunluğu fazla ve batmıyorsunuz çok(youtube’ta videoları izleyebilirsiniz).. Amman>>muhteşem bi şehir nasıl bizim istanbul tepeler üzerine kurulmuşsa bu da öyle.. Kültür açısından kesinlikle görülmeli.. gelmişken Künefe yemeyi unutmayın..Amman’da Jordan River hostel’de kaldım gayet güzeldi 1 gece 18 tl..

-Filistin
İsrail’in vergi almadığı bölgeler müthiş ucuz.. bi ara 3 pizza aldım orta büyüklükte.. 3.5 tl gibi bişi ödedim.. artık siz kafanızda oluşturun ne kadar ucuz.. tüm farklı meyveleri.. yiyecekleri ve giyim kuşam hediyelik ne lazımsa buradan alın.. özellikle hurma!.. otostop yapılabilir
Kudüs:
Başlı başına bi yer zaten.. tüm avrupa’yı topla 1 Kudüs eder anca.. dünyanın merkezi bence burası.. 3 dinin kutsal kabul edilen toprağı ve 3 dinden insan küçücük bi alanda toplanmış.. tam kültür şehri diyebiliriz.. avrupa’yı bırakın buraya gelin.. memleket pahalı ama görülmesi gerek bi yer.. Hebron Hostel’de kaldım 1 gece için 15€
İsrail:
Yeşil pasaporta vizesiz.. normal pasaporta vize istiyor.. ama vize ücreti yok.. pegasus’un Tel Aviv’e ucuza biletleri var.. onları kovalayın her ayın il khaftası pegasus’un kampanyaları oluyor ona denk getirin.. İsrail genel olarak çok pahalı bi memleket.. bizim fiyatlara göre 3 kat bazen 4 kat fiyatlar.. yerel pazarlar bulabilirseniz oralara gidin bizim fiyatlar gibi öbür türlü marketler veya restorant fast food aşırı pahalı.. hotellerde bilakis pahalı.. ama kamp atma oalyı en kolay ülke.. şehir içinde kamp atmamaya özen gösterin.. biraz şehir dışına çıkıp rahat kamp atabilirsiniz.. şehir içinde de kamp atabilirsiniz ama.. benim kameram ve param çalındı:))
Ulaşımınızı Trenle yapın.. Tren fiyatları ülkede en ucuz olan tek şey.. otostop işler mi sanmıyorum

 

bu da tüm turun videosu:
https://vimeo.com/127302114

Tesekkurler Rahmi Cekmen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here