Iki Teker Sevdalıları Ayfer Onur Seyahatnamesi ( Röportaj )

0
1276

Motosikletli Gezginler : AyferOnurSeyahatnamesi
 Kısaca sizi ve eşinizi tanıyabilir miyiz?
 Hem hayat hem de yol arkadaşı olmuş bir çiftiz. Ayfer, istatistik mezunu Onur ise mühendis. Her ikimiz de gezmekten çok büyük keyif alıyoruz, özellikle son yıllarda hayatımıza kattığımız motosiklet gezilerinin yeri ise ayrı…


Motosikletle tanışmanız nasıl oldu?
 Ayfer : Onur’un motosikletle tanışması üniversite yıllarına dayanıyo. Uzun bir aradan sonra Kaliforniya’da yaşadığımız dönemde teşvikim ile 2006 yılında ehliyetini alıp motosiklet selesine geri döndü. 
 Onur: 7 yıl spor motor deneyiminden sonra Ayfer’le birlikte uzun yol yapabilmek için şimdiki motosikletimizi aldık.
 AyferOnurSeyahatnamesi ile başladığınız projeniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz ?
 2009 yılında sırtçantalı yaptığımız ilk Güney Amerika gezimiz öncesi araştırmalarımız sırasında Türkçe blogların azlığı karşısında AyferOnurSeyahatnamesi’ni hayata geçirmeye karar verdik. O günden sonra da gezdiğimiz yerler hakkında, önden bizim de araştırdığımız bilgiler doğrultusunda, görsellerle birlikte detaylı bir şekilde yazmaya başladık. 3 kez Güney Amerika, Asya, Karayipler, Kuzey Amerika’nın neredeyse her bir köşesini gezmemize rağmen kısa süreli gezilerin bizi tatmin etmediğini farkettik. En büyük hayalimiz olan Dünya turunun “Kutuplara Yolculuk” adını verdiğimiz ilk adımını 6 Temmuz 2016 sabahı atmış bulunmaktayız. “Kutuplara Yolculuk”, Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya hatta daha da uzayacak bir rotaya sahip. Kutupların ilk etabı Kuzey Kutup Dairesi’ne 2016 Ağustos ayının başında ulaştık. İkinci hedefimiz olan Arjantin’in Ushuaia şehrine ise çok yaklaştık. Buradan Antarktika’yı bütçemize göre zorlayacağız. Yolda 7 ayı geride bırakırken 42.000 km yol yapmışız bile.
 Çevrenizdekilerin bu seyahat hakkındaki fikirleri nelerdi? Sizlere destek oldular mı?
Ailelerimiz sonuna kadar desteklese de motorla böylesi bir geziye çıkma planımızı duyduklarında ilk başta ister istemez tedirgin oldular. Hem güvenlik sorunu olan ülkelerden geçecek olmamız hem de uzun süre bizi göremeyecek olmaları onları tabii ki mutlu etmedi.

 Kardeşlerimizden ve birçok arkadaşımızdan aldığımız ilk sorular: ” O kadar uzun yolculukta motosikletin çantalarına ne kadar eşya alabileceksiniz? Çamaşırlarınızı nerede yıkayacaksınız? Benzininiz biterse ne yapacaksınız? Alakasız bir yerde kaldınız ve başka ulaşım yolu yok ne olacak? Gittiğiniz ülkeler güvenli değil nasıl tedbir alacaksınız? Delisiniz, niye Avrupa’dan başlamıyorsunuz? ” şeklindeydi.

 Birçok arkadaşımızdan: ” Helal olsun, hiçbirimizin yapamadığını yapıyorsunuz. Sizi takip ederken belki biz de ürettiğimiz bahaneleri kenara koyar, hayallerimizi gerçekleştirmek için adım atarız ” yönünde olumlu ve motive edici tepkiler de aldık.


 Rota çizme aşaması, motosiklet, ekipman, aksesuar hazırlığı hakkında nasıl bir yol izlediniz?
 Gezi tutkunu bir çift olunca sürekli kısa ve uzun süreli gezi hayalleri kurup planlar yapıyoruz. Motosikletle yaptığımız Kuzey-Orta ve Güney Amerika gezisi için yaklaşık 3 yıl önce araştırmalara başladık. Benzer rotayı yapmış arkadaşlardan edindiğimiz bilgilere, bizim öncelikli görmek istediğimiz yerlerin listesini de ilave ederek rotamızı belirledik. Elbette hava ve yol şartlarından dolayı yolda değişiklikler oluyor. Diğer motosikletli gezginlerin tavsiyeleri, yıllar içerisinde edinmiş olduğumuz deneyimlerimiz ise ekipman ve aksesuar seçiminde etkili oldu. Motosikletimiz genel olarak yolculuğa hazırdı. Yolculuğun uzunluğu ve geçilecek coğrafyayı düşünerek motosikletimize yeni ön süspansiyon, ekstra koruma demiri ve daha büyük yan çantalar alarak yolculuğa hazırladık. Web sitemizde “Kutuplara Yolculuk” başlığı altında gezi öncesi yaptığımız bütün araştırmalarımıza yer verdik, daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenlere okumalarını tavsiye ederiz.
 Okuyucularımızın büyük bir kısmının seyahat maliyetleri hakkında merakları olduğunu biliyoruz : ) Harcama planlarınızı nasıl yapıyorsunuz ? Nelere dikkat etmek gerekir ? 
 Gezimize başlamadan önce geçeceğimiz ülkelerin durumlarını göz önüne alarak yaklaşık bir bütçe yaptık. Bazen ucunu kaçırsak da planımıza uymaya çalışıyoruz. En büyük kalem yemek ve kalacak yer diyebiliriz. Kalacak yer konusunda farklı alternatifler (couchsurfing, lokal motosiklet kulüplerine misafir olmak, ücretsiz kamp alanları) değerlendirilerek masraf aşağıya çekilebilir. Lokal marketler, pazar ve lokallerin yemek yediği yerler daha uygun olacağı için yiyecek masrafları da azaltılabilir. Böyle bir geziyi hayatımızda kaç kere yapabiliriz düşüncesiyle; gezilecek yerler, giriş ücretleri, o bölgeye özel denenmesi gereken lezzetler vs. konularında biz pek kısıtlama yapmıyoruz. Şu ana kadar geçtiğimiz ülkeler arasında Kosta Rika ve Şili en pahalısı, Nikaragua ve Meksika’nın da en uygun ülkeler olduğunu söyleyebiliriz. Gezi sonunda maliyet bilgilerini daha detaylı bir şekilde web sitemizde paylaşacağız.


 “Motosikletli Gezgin” olmanın size kattıkları, hissettirdikleri nelerdir? Öncesi ve sonrası diye baktığınızda kendinizde neleri farklı görüyorsunuz?
 Motosiklet ile ilk uzun yolculuğumuz olan bu gezimizde 7 ayı aşkın süredir farklı topraklarda; farklı ülkelerden, kültürlerden ve etnik gruplardan insanlar ile tanıştık. Motosikletin en büyük artısı ise sürekli yolda olup çok farklı coğrafyaları sindirerek ve 5 duyumuzla hissederek geçmek oldu. Okuduklarımızdan ve duyduklarımızdan ister istemez ön yargı ile girdiğimiz bazı bölgeler hakkında ne kadar yanlış düşündüğümüzü gördük. Ön yargılarımızı bir kenara bırakarak yola devam etmeyi öğrendik. Tek motosiklet ile de iki kişinin rahat seyahat edebildiğini gördük. Az eşya ile yaşanabildiğinin ve hayatımızda ne kadar gereksiz masraflar yaptığımızın farkına vardık. Kendi kendimize bir hayat standardı oluşturduğumuzu ve bu standardın gerektiğinde düşürülebileceğini de fark ettik. Daha sakin olmaya, sabretmeye, daha bol gülmeye, hayatın tadını daha fazla çıkarmaya çalışıyoruz.
 Seyahatiniz ne zaman bitecek? Önümüzdeki yıllar için yeni seyahat planlarınız var mı?
Tarih kısıtlaması yapmıyoruz ama Güney Amerika’dan kış dönemi başlamadan ayrılmayı planlıyoruz. Devamında Avrupa ülkeleri ve Afrika kıtasına tekerimizi değdirmek var. Önümüzdeki yıllarda hem motosiklet ile hem de motosikletsiz farklı rotalara planlarımız var. Motosiklet ile Asya, Avrupa, Afrika ve Avustralya’da gezmek istiyoruz.


 Güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşadınız mı?
Şu ana kadar büyük bir sorun yaşamadık. Meksika’nın Chiapas eyaletinde Aqua Azul şelalelerine giderken yolumuzu ip ile kestiler ve sahte makbuz karşılığı belli bir rakam ödememizi istediler. Biraz direnince bir anda etrafımızı sardılar. Baktık durum hoş olmayacak hemen ödeyelim dedik. 
 Geziniz ile beraber bir sosyal sorumluluk projesini desteklemeyi düşündünüz mü?
 Evet. Yolculuğumuzu daha anlamlı hale getirebilmek için bir sosyal sorumluluk projesi ile birleştirmek istedik. Her an burun buruna olduğumuz omurilik felci riskine karşı hem dikkat çekmek hem de bir nebze de olsa onların seslerini duyurabilmek için Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin Akülü Tekerlekli Sandalye kampanyasına destek veriyoruz. Detayları web sitemizden veya bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.
 Son olarak, yol boyunca yaşadıklarınızdan unutamayacağınızı düşündüğünüz bir anınızı paylaşır mısınız?
 Gezi boyunca dünyanın her bir köşesinden birbirinden değerli dostlar edindik ve ediniyoruz. Ama Peru’da öylesine güzel bir motorcu dayanışmasına şahit olduk ki onları ve iyiliklerini hayatımız boyunca unutmamız mümkün değil. Ekvador’da Baños şehrine yaklaşırken bir benzincide Perulu motorcular ile tanışmıştık. Bizi, facebook sayfamızdan da takip etmeye başlamışlardı. Ekvador’dayken lastiğimiz tahminimizden önce yıprandı ve değişmesi gerekti. Maalesef sınıra yakın bölgelerin hiçbirinde uygun lastik bulamadık. Sınır kasabasına yaklaşırken artık lastiğin telleri görünmeye başlamıştı. Peru tarafında ise en yakın şehir Piura idi ve tanıştığımız motorcular bu şehirdeki bir motosiklet grubunun üyesiydiler. Facebook aracılığı ile onlara ulaşıp Piura’da uygun lastik olup olmadığını sorduk. Bize buraya gelin, mutlaka yardımcı oluruz diye cevap verdiler. Şehre ulaştığımızda bizi karşıladılar, yemeğe götürdüler, lastiğimizi buldular, akşam misafir ettiler ve sabah şehrin çıkışına kadar eşlik edip uğurladılar. Zor durumda kaldığımız sırada tüm içtenlikleri ile yardımcı olan Perulu motorcu arkadaşlarımız ve iyilikleri unutamayağımız bir anımız olarak ömür boyu kalacak.

 Web Sitesi: www.ayferonurseyahatnamesi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here