İlk Defa Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

0
4806

Öncelikle şunu söylemeden geçmek hata olur ‘Kendinizi yabancı hissetmeyin’, genel olarak kampımıza ilk defa gelenlerin kafasından şu düşünceler geçmiştir;

Ortamı nasıldır? Acaba eğlenebilecek miyim?

Birileriyle iyi arkadaşlıklar kurabilecek miyim? Vb. Bir sürü soru, birçoğu kişinin aklından geçmiştir ve hepsinin kamptan ayrılırken kurduğu dostluklar olmuş sonrasında, ilk defa geldiğinde eğlendiği anları hafızasına kazıyıp edindiği dostlarıyla buluştukları masada üstünden sürekli geçmişlerdir ve doyasıya gülüp eğlenmişlerdir. Eminiz ki sizlerde bu deneyimleri yaşayacak ve başka kamplarda ilk defa gelenlere bunları anlatacaksınız ve edindiğiniz dostluk çevresi sürekli olarak genişleyecek birbirlerinizin hayatında yer edineceksiniz.

Nerden mi biliyoruz? Çünkü bunları hepimiz yaşadık ve hala yaşıyoruz. 

Tavsiyesini vermeden geçemeyeceğimiz bir diğer husus ise kesinlikle malzemelerdir. Kamp deneyiminiz daha öncesinden var ise kafanızda soru işaretleri olmadan kampımıza geleceğinizi düşünüyoruz ama daha önceden deneyiminiz yok ve hangi malzemeleri almanız gerektiğini düşünüyorsanız buyrunuz;

Çadır: Çadır seçimi çok önemli ve aslında çok detaylıdır size temel olarak birkaçından bahsedip yönlendirmeye çalışacağız.

Klasik üçgen çadırlar kuvvetli rüzgarlara dayanamaz (esnek yapıda değillerdir)  kubbe şeklinde olan çadırlar esnek yapıda oldukları için dayanıklıdır. Genel olarak ılık havalarda kullanılmak için yapılan çadırlar 4 mevsim kullanılabilir genelde de sırtımızda taşıdığımız çadırlardır. Örnek olarak milli çadırımız haline gelen arpenaz modelleri buna iyi örnek olur.

Sırt çantası: Kesinlikle malzemelerinizi taşıyabileceğinden emin olduğunuz  50-60 litre ve sağlam olduğuna emin olduğunuz ve en önemlisi sırtınızı kavrayan çantaları tercih edin. (Desteği içerde olan çantalar belinizi iyi derecede kavrayacaktır)

Mat: Kamp ekipmanları arasında listenin en önemli temel kampçılık malzemelerin başında mat gelir. Matlar zeminle yer alan taş, odun parçası ve soğuk zemin temasını keserek uyku tulumunuzun içerisinde rahat bir kamp yapmanızı kolaylaştırcaktır.

Tercih etmeniz gereken Mat kesinlikle 0.5 mm olanlardan degil 1cm kalınlığa sahip olan matlar tercihiniz olsun. Konfor açısından bir üst seviye’de şişme mat veya şişme yatak kullanabilirsiniz.

Tulum: Tulumu seçerken dikkat edeceğiniz nokta hangi mevsimlerde kullanacağınız olacaktır sadece yazın kamp yapacaksanız tulum yerine battaniye veya pike sizi rahat ettirecektir. Kış aylarında -5, -10 ve -20 gibi derecelere sahip tulumlar tercih edilirken yaz aylarında bu dereceli tulumlar yerini 10, 15 gibi derecelere bırakmaktadır. Kışın da kamplara gideceğim diyorsanız kesinlikle eksi (-) derecesine sahip tulumları almanızı öneririz. Tulumun özelliği sizi ısıtması değil sizin ısınızı korumak için tasarlanırlar bu yüzden seçeceğiniz tulumlarda bahsedeceğimiz temel özelliklerine dikkat ederek tercih ediniz.

Hafif olmalıdır, Sıkıştırıldığında fazla yer kaplamamalıdır. İçteki ısıyı kaybettirmemelidir (yaz mevsimi için 10c,ilkbahar-yaz-sonbahar – 5c, ilkbahar-yaz-sonbahar-kış – 15c, expedition -15c ve altı tercih edilmelidir.

Bir diğer husus hangi maddeden yapıldığıdır, kuş tüyü tulumlar iyi sıkıştırılabilir, hafiftir iyi izolasyon sağlarlar fakat su değdiği takdirde  koruyucu özelliğini yitirir kurumasını beklemelisiniz. Sentetik dolgulu tulumlar; daha ağır ve hacimlidir fakat daha ucuz ıslansada koruma özelliğini tamamen kaybetmez hızlı kururlar. (uyku tulumu alırken boyunuzdan 5cm daha uzun olanını tercih etmenizde fayda vardır)

Yastık: Yastık uyurken rahatlık duyacağınız ekipmanlardan birisidir. Yastık kamp esnasında çok aradan bir ekipman olmamasıyla birlikte kamp’a getirdiğiniz kıyafetleriniz yada sırt çantanızı yastık olarak kullanabilirsiniz. Şişme yastık herhangi bir pompa gerektirmeden kolaylıkla şişirilmekte ve yer kaplamamaktadır. Kamp esnasında ihtiyaç duyacağınız diğer ekipmanlar;

Matara, Bıçak, Katlanabilir sandalye, Kafa lambası, Powerbank, Çöp Törbası, Çakmak, Kibrit, Çaydanlık, Bardak veya Kupa, Çatal, Kaşık, İlk yardım çantası, Mini kamp ocağı, Tencere veya tava seti;

Hava şartlarına göre;
Mont – yağmurluk, su geçirmez ayakkabı, tente yada branda alabilirsiniz.

Önerilenler;
Kampa gelmeden önce kamp listesi ve alışveriş listesi hazırlayın alacağınız tüm ürünleri not edip çantanızı yerleştirirken listenizin eksik olmamasına özen gösterin.

Kamp alanına daha önceden tecrübe etmiş kamp arkadaşları gelmeye çalışın tek geldiğiniz taktirde ihtiyaç duyacağınız her konuyu kamp görevlilerimizden yardım isteyebilir yada çevrenizde kamp kuran arkadaşlarımıza danışabilirsiniz.

Çadırınızı kuracağınız zemini özenle seçin, düz alan seçmeye çalışın çadırınızı kuracağınız yerde taş, çakıl, odun parçası, cam gibi çadırınıza zarar verecek her bir parçayı temizleyin.

Kamp ateşi yakacağınız noktayı doğru seçmelisiniz çadırınıza yakın mesafede ateş yakmamaya çalışın, akamp ateşinizi daha önceden ateş yakılmış noktaları tercih edin. Ateş yakılmayan bir noktada yer alıyorsanız işletmeden ateş kovası temin edin.

İlk defa kamp deneyimi yaşayacağınız için endişelerinizi ve korkularınızı kenara bırakın her konuda etrafınız da ve sahada yer alan ekibimize her konuyu söylebilirsiniz.

Yukarıda yazılı kamp ürünlerini hakkında detaylı bilgi almak için Facebook grubumuzu ziyaret edebilir grup içersinde arama yaparak bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. facebook.com/groups/kampRail/

Tabikide bunları sürekli kamplara giderim diyorsanız mutlaka alın hatta imkanınız varsa iyi markaları tercih edin. Zaten deneyim elde ettikçe göreceksiniz ki liste buraya yazılanlarla bitmeyecek uzayacaktır. Biz sadece temel olanları derleyip yazdık.  Eğer kafanıza yazımızda yazılanların haricinde bir şey takılır ise bize yazınız memnuniyetle cevap vereceğiz.

Sevgilerimizle Camprail

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here