InterRail Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2017

0
6851

InterRail Nedir ?

InterRail Türkiye’de TCDD garlarından alabileceğiniz bir bilet ile çok ucuz şekilde Avrupa’yı gezmenizi sağlar. Bütün Avrupa ülkelerinde InterRail yapılabilmektedir. InterRail bileti ise İngiltere bölgesi ve Bazı Baltık ülkeleri dışında çoğu ülkede geçerlidir.

InterRail Ne Zaman Yapılır ?

Interrail’da favori dönem yaz ayları ama 365 gün InterRail yapabilirsiniz. Hem festival dönemine gelmesi hem de hava durumundan dolayı en tavsiye ettiğimiz ay Ağustos ve sonrasıdır. Eylülü tercih ederseniz hem hava sıcaklığı tüm gün dolaşmaya daha uygun olur, hem de fiyatlar biraz daha aşağıda olur.

Çanta Ağırlığı Ne Olmalıdır

Interrail yolculuklarında tren seferleri dışında genellikle yürürsünüz. Çünkü bir şehri keşfetmenin en sağlıklı ve farklı lokasyonu bulma yolu yürümektir. Sırtınızda ne kadar az yük taşırsanız, bel sağlığınız ve temponuz için o kadar iyi olacaktır. Alacağınız en ağır kıyafet, yanınızda bulundurmanız gereken bir polar sweatshirt veya kalın hırka olmalıdır, çünkü geceler ve trenler soğuk olabilir. Sağlam bir yürüyüş ayakkabısı ve bir flip-flop terlik de yeterli olacaktır. Son olarak bir iç çantanız olmalı. Bu çanta pasaportunuzu, nakit paralarınızı ve Interrail biletinizi hırsızlıklardan korumanız için kullanılabilir. En özel tavsiyelerimizden biridir, lütfen ağır çanta almayın.

Konaklamalar ve Rezervasyonlar Nasıl Yapılmalıdır ?

Kendinizi, benliğini özgür bırakmaya giden bir kâşif gibi düşünebilirsiniz. Yola çıkmadan önce, geçireceğiniz her gece için rezervasyon yaptırmanız tatilinizin bir anda çok sıkıcı olmasına yol açabilir. Bunun için tavsiyemiz, ilk günlerinize ve dönüş biletinizin olduğu şehirde geçireceğiniz günlere bir yer ayarlamanız. “Youth hostel”, yani sırtçantalıların kaldığı güvenli hostellerde kalmanız, gecelik harcamanızı yaklaşık max 15-20 €  euroya getirecek, bütçenizde çok büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Gezginlerin sosyalleşme ortamı olan bu yerlerde çok keyifli hatıralarla, dostluklarla dönebilirsiniz. Hosteller için hostelworld.com ‘ a ya da booking.com ‘ a bakılmalıdır. Couchsurfing Sistemini de mutlaka araştırınız.
sedeplacer_interrail

Her Trene Binebilir Miyim ?

Interrail Pass, sizi her seferde yüzlerce euro ödemekten kurtarıyor ama bir kez bilet aldıktan sonra tren seyahatlerinizin harcamaları bitmeyecektir. Her ülkenin bir Interrail yönetmeliği var ve bu yönetmeliğe göre trende koltuk ayırtmanın ücreti değişiyor. Örneğin İngiltere, Almanya gibi ülkeler çoğu zaman rezervasyon ücreti almazken İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde bindiğiniz hızlı trenler için (yerel trenler hariç) rezervasyon ücreti ödemek zorundasınız. Ama bilmeniz gereken en önemli nokta, eğer rezervasyon ücreti ödeseniz dahi genelde,  o ödedeğiniz ücret trenin normal ücretinin yüzde 10 bile değildir.
Hemen hemen bütün trenlere binebilirsiniz. Hangi trene binip binemeyeceğinizi Railplanner ‘dan öğrenebilirsiniz

Kiminle InterRail’e Çıkmalıyım ? 

Bütün arkadaşlarınızla toplanıp büyük bir grup halinde Interrail yolculuğuna çıkmamalısınız. 3 veya 4 kişilik gruplar seyahatiniz için uygundur fakat yine de risktir, hayatınızda ciddi manada etkisi olacak bir yolculukta göreceli zevkleriniz arkadaşlıklarınızın yok olmasına sebep olabilir. Ya biz çok iyi anlaşıyoruz, bizde olmaz demenizi pek tavsiye etmeyiz.  Her kafadan farklı fikirler çıktığında ciddi anlaşmazlıklar yaşanabilir. Emin olmadan asla ekibinizle yola çıkmayın.

InterRail Biletini Kaybedersem Ne Yapmalıyım ? 

Eğer Internet üzerinden € 11  fark ödeyip sigortalatmadıysanız Interrail biletini iyi koruyun. Çünkü kaybolursa telafisi yok, yenisini almak zorundasınız.

InterRail’e Istanbuldan Başlayabilir Miyim ?

InterRail’de genelde Gidiş ve dönüş uçakla yapılır . Interrailcılar genellikle Italya’dan başlayarak Amsterdam’a, oradan da Doğu Avrupa’ya yönelerek Budapeşte, Prag veya Viyana’ya geçiyor. Ya da bu rotanın tersini yapıyorlar.
Bizim de tavsiyemiz eğer fazla vakit sorununuz varsa bunu yapmanız eğer Yunanistan’dan ya da Sofya’dan gitmek istiyorum derseniz de bu mümkündür, Istanbul’dan Sofyaya oradan Belgrad’a ya da Istanbul’dan yine Sofya’ya oradan da Selanik’ e gidip vapurla Patras- Bari yapıp İtalya’ya geçebilirsiniz.

InterRail Nedir Ne Değildir ? Sık Sorulanlar

AvrupaRail Otobüsümüzün 2018 Başvuruları Başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here