Kamp Çadırı Nasıl Kurulur ?

Kamp Çadırı Nasıl Kurulur ?

Öncelikle aşağıda yazılı hali var. Ya ben yazıdan anlamam derseniz video halini arkadaşlarımız anlatmış.

ÇADIR NASIL KURULUR | VİDEO
Çadır nasıl kurulur? Hem de evin ortasında ?

Her türlü hava koşulunda doğayla içi içe yaşamak, nereden eseceği belli olmayan rüzgara karşı gecenin bir köründe çadır kurmak çok zor olabilir. Ya da size öyle anlatılmıştır.

Şimdi yazacaklarımı yaşayanlar o anı dün gibi hatırlıyordur. Karanlık bastırıyor, bir yandan şiddetli bir rüzgar esiyor, yorgunsun, uykun var, ama en önemlisi de hava buz gibi soğuk. Dur dur hemen karamsarlığa kapılma. Bunlar çadır kurarken yaşayacağın en kötü senaryolar. Çadır kurmak ilk sefer için zor ve karmaşık görünse de bazı basit adımları takip ederek bu işi de kolaylıkla yapabileceksiniz. Sonuçta atomu parçalamıyoruz.

İlk olarak sizlere çadır kurmanla ilgili anlatılan bütün olumsuz sözleri veya talimatları unutun gitsin. “Hacı çadır kurmak çok zor, senlik değil. Öyle ıssız bir yerlere gideceğim, kafamı dağıtmak istiyorum. Doğayla içi içe olacağım. Kurda kuşa yem olursun. YAPAMAZSIN.” gibi.

Sonuçta kimse anasının karnından çadır kurmayı veya kamp yapmayı bilerek doğmadı. Birkaç kez çadır kurduktan sonra anlayacaksınız ki doğa yürüyüşlerinizde, kısa süreli tatillerinizde veya kafa dağıtmak için gittiğiniz ıssız yerlerde en büyük yardımcınız olacak.

Hayatında daha önce çadır kurmayan masum köylüler olarak biz de çadır kurmayı bir deneyelim dedik. Decathlon’dan (Interrail ailesinin uğrak alanı) 169 TL’ye aldığımız üç kişilik Arpenaz 3+ adlı çadırı evde kurduk. Evet, tam da salonun ortasına. Yok işte çok sinir bozucu bir iş, ben bu kazıkları nereye çakacağım, bu ipler de neyin nesi falan hepsi hikaye. Akıllı telefon kullanmaktan daha kolay bir iş arkadaşlar. Biz çadırın içinden nasıl kurulacağına dair çıkan kağıda bile pek bakmadık hatta attık. Siz öyle bir şey yapmayın. Lazım olur (Türk aklı). Şimdi nasıl kuracağınızı kısaca özet geçiyorum:

Çadırı paketinden çıkarın. Çubukları, kazıkları, brandaları görebileceğiniz bir yere koyun.

• Büyük düz bir branda var ya işte o çadırın temeli. Onu yere serin ve uçlarından çakacağınız kazıklarla sabitleyin.

• Mınçıka tarzı uzun şeyleri birleştirin. Onlar çadırımızı ayakta tutan şeyler olacak. Mınçıkaları hazırladıktan sonra en uzun olan iki tanesini çadıra tepeden bakınca “X” olacakmış gibi takın. Kafalarını sokacağınız yerler çadırın uç kısımlarında.

“X” oldu mu? Oldu. Çadırın iç kısmındaki malzemeyi kancalarından mınçıkalara takın. Şimdi diğerlerinden kısa olan mınçıkayı da çadırın tepesinden geçirin ve hepsinin birleşme noktasından (tepe kısmından) iple bağlayın. Tepeden bakınca altı köşeli yıldız olsun.

Büyük brandayı da çadırın üstüne geçirin. Brandanın dış kısmında kuyrukları da iple ağaca bağlayın ki daha sağlam olsun. Ve işlem tamam.

Yüzlerce kez çadır kurmuş ulu bir kişi der ki; çadırı kuracağınız yerde keskin bir şeyler olmasın, çadırın lokasyonu iyi bir yerde olsun (rüzgar estiğinde uçup gitmesin), yağmur veya rüzgara karşı çadırı bir yere sabitleyin, direkleri sağlam bağladığınıza emin olun, çadırın içinde mum vs yakmayın (sizi 500 km öteden bulmalarını istiyorsanız o başka).

Neyse lafı daha fazla uzatmıyorum ve sizleri çadır videomuzla baş başa bırakıyorum. Umarım beğenirsiniz. İyi seyirler.

ONUR BİNAY

 

Comments

comments

Previous Kuzeyi Rüzgar Gösterir, Bisiklet Götürür
Next Oğluyla Otostop Yaparak 53 Yaşında  Dünyayı Gezen Babanın Sözleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

CampRail | Kamp ve Doğa Hayatı 0 Comments

Sırt Çantalıların Yaptığı 12 Hata

Eğer ormanda vakit geçiyorsanız, mutlaka büyük hatalar yapıyorsunuzdur. Ben kesinlikle yaptım. Aslında, benim size tavsiye verebilmemin arkasında yatan asıl neden, benim de yıllar boyunca aynı hataları yapmam. Öyle yada böyle

CampRail | Kamp ve Doğa Hayatı 0 Comments

Neden kaçıyoruz ormandan ?

Neden kaçıyoruz ormandan, dağdan, topraktan, kuştan, böcekten? Neden kendimizi betondan evlere kapatıyoruz, ayaklarımız çıplak basamıyoruz toprağa?  Toprağa elini sürmeyeli kaç zaman oldu? En son ne zaman sırtını bir ağaca yasladın?

CampRail | Kamp ve Doğa Hayatı 0 Comments

Kamp Sonu Depresyonundan Hepinize Selamlar

Evet arkadaşlar çok güzel bir #Bolu kampını daha geride bırakmış bulunuyoruz ve hepimiz kamp sonu depresyondayız. 🙂 Şimdi birazcık bu güzel oluşumdan bu güzel kamptan bahsetmek istiyorum. Biz kampı duyurduğumuzda