spot_img
22.5 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022
spot_img

Kamuoyu Açıklaması

Tüm kamuoyuna,

Bilindiği üzere Interrail Türkiye grubu olarak 6-8 ekim tarihlerinde Bolu ili Mengen ilçesi Şirinyazı Gölü’nde 7 binden fazla kişinin katılımıyla bir kamp etkinliği düzenlenmiş bulunmaktayız. 

Söz konusu kamp etkinliği biz doğa severlerin doğayla ne ilk ne de son buluşmasıdır. Interrail Türkiye grubu kurulduğu günden bu yana 100’ün üzerinde kamp ve buluşma tarzı etkinlikler düzenlemiş, takipçilerini her zaman doğaya çağırarak doğaya olan hayranlığını gören, duyan, takip eden herkese yansıtmaya gayret etmiştir. Son yapılan Bolu kampı etkinliğimizde de bu maksattan şaşılmamış, tüm takipçilerimiz ve değerli gördüğümüz üyelerimizle yine hayranı olduğumuz doğanın, yeşilin kucağında eğlenceli iki gün geçirilmesi planlanmıştır. 
Bolurail etkinliğimizin sonrasında gerek sosyal medyada gerek basında hakkımızda yapılan karalama kampanyası, Interrail Türkiye ailesi olarak bizi derinden üzmüştür. Paylaşımlara ve haberlere konu olan her bir başlığa yanıt verme zorunluluğumuz doğmuştur.
Alanda yaş ağaç kesilmesi
Alanda yaş ağaç kesilmesi söz konusu değildir. Bulunduğumuz arazi kuru dallara ve ağaç parçalarına doymamıza yetecek büyüklükte bir alandı. Alanda geçtiğimiz ay içerisinde Orman Müdürlüğü tarafından geniş çaplı budama işlemi yapılmıştır. Kampta bu budanan kuru odunlar kullanılmıştır. Hala alanda bu kuru odunlardan mevcuttur. Kaldı ki kolaylıkla ulaşılabilen ve yanan bol miktarda kuru dal dururken ağaçların kesildiğinin iddia edilmesi  asılsızdır.Alanda hem orman müdürlüğü görevlileri hem denjandarma kamp boyunca bulunmaktadır.
Alanda bulunan gölün temizlik maddesi nedeniyle kimyasala boğulması
Son gün alanda çekilen videolarda da gölün temiz olduğu görülmektedir. Göl suyu temizlik için kullanılmamıştır. 
Alanda çöplerin bırakılıp gidilmesi ve doğaya zarar verilmesiInterrail Türkiye grubu adına en geniş çaplı etkinliğimizin olacağından emin olduğumuz Şirinyazı Bolurail kampı için kamp alanına gelişimiz, alandaki düzenimiz, alandan çıkışımız ve alanın genel güvenliği ile temizliği gibi hususlarda öncelikle Mengen Kaymakamlığı, Mengen Belediye Başkanımız Turhan Bulut, Mengen Jandarma Komutanlığı ile defalarca görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 

Interrail Türkiye grubu olarak daha önce gerçekleştirdiğimiz kamp faaliyetlerinde çoğunlukla o alana ilk kez giden en büyük kalabalık biz olmaktayız. Tercih ettiğimiz alanlarda doğaya zarar gelmemesi adına azami çabayı kendimiz gösterip tüm sorumluluğu üstlenmekteyiz. Son Bolu kampımızda tercih ettiğimiz alanda ise bir kaç hafta önce büyük bir müzik festivali düzenlenmiştir. Bu nedenle alan işletmecileri ve Mengen Belediyesi ile onların da alan tecrübeleriyle birlikte her detay üzerine konuşularak anlaşılmıştır ve kamp etkinliğimiz gerçekleştirilmiştir.

Bugüne kadar gerçekleştirilen etkinliklerimizin hiçbirinde çöp ve temizlik hususunda son etkinliğimizdeki gibi manzaralarla karşılaşılmamış olmasının sebebi Mengen yetkilileri ile etkinlik öncesi anlaşılmış olmasıdır. Hatta Mengen Belediye başkanımız sayın Turhan Bulut ve yanındaki ekibi tarafından etkinliğimizin ikinci günü kamp alanımıza yapılan ziyarette tüm dostlarımızdan ‘alanın mümkün olduğunca temiz tutulmaya gayret edilmesi, alanın genel temizliğinin ise yetkililere bırakılması gerektiği, alana temizlik araçlarıyla girileceği ve kaba çöplerin merkezi yerlere yığılması’ istenmiştir. Bizden önceki festivalden edinilen tecrübeye istinaden, kapsamlı temizlik işleminin, kamp alanı katılımcılar tarafından tamamen boşaltıldıktan sonra başlatılması yönünde karar alınmıştır. Bu anlaşma durumuna rağmen görevli arkadaşlarımızla kamp alanında sık sık dolaşarak ve uyarı yazılarıyla da desteklenerek ve hatta etkinlik öncesi sosyal medya paylaşımlarımızda da sık sık dile getirerek çöplerin doğaya atılmaması konusunda misafirlerimiz sürekli şekilde uyarılmıştır. Faaliyetimizin son günü olan 8 ekim 2017 Pazar günü ise öğle saatlerinde başlayan sağanak yağmur ve toplu ulaşımda yaşanan zorluklar tüm konuklarımızı acele ile kamp alanını terk etmeye itmiştir. Yağan yağmur sebebiyle yetkililerin ve temizlik araçlarının kamp alanına girişi de bir hayli gecikince ortaya asla istemediğimiz ve maksatlı yapılmayan görüntüler ortaya çıkmıştır. Temizlik işleminin yapılması hususu her festivalde, büyük organizasyonlarda olduğu gibi özel işletmeyle anlaşılıp, kamp etkinliğinden önce alınmış bir karardır. Sosyal medyada ortaya çıkan görüntüler üzerine alınmış bir karar  değildir. Etkinliklere katılan her bir bireyin doğaya karşı sorumlu ve duyarlı olması bizim en büyük emelimiz ve gayretimizdir. Elbette doğada çöpü arkamızda bırakmak bizim için kabul edilebilecek bir durum değildir. Yapmadığımız gibi yapanı da yeri gelir tatlı, yeri gelir sert bir dille uyarırız. 

Ancak yine de oluşabilecek bu tarz negatif durumları ön görerek tedbir almak da bizim sorumluluğumuzdur ve bu sorumluluğumuzda bazı eksiklerimiz olduğunu görmüş bulunmaktayız
Dilenirse izah olunan tüm bu konular hakkında Mengen Belediyesi’ne ulaşılarak birebir şekilde bilgi alınabilir. 
Alanda bırakılan çöplerin köy halkı tarafından toplanması
Görüntülere yansıyan kişiler çalışanlardır. Gönül isterdi ki her birey kendi çöpünü kendisi toplasın ancak yukarıda bahsettiğimiz sebepler ve doğa bilincinin yavaş oluştuğu gerçeği nedeniyle çöpleri toplama işi ücretli çalışanlara kalmıştır. Ancak bu, Belediye Başkanımızla ve İşletme sahibiyle önceden konuşulmuş bir husustur ve alınmış karardır. 
Sonuç itibariyle, hakkımızda yazılan sert eleştiriler ve görüntüler eşliğinde yapılan haberler doğasever bizleri üzmektedir. Doğadayken çocuklar gibi mutlu olan bir topluluğun doğaya karşı art niyet beslemesi söz konusu dahi olamaz. 

Ortaya çıkan manzara sebebiyle üzdüğümüz tüm doğa severlerden, bölge halkından ve takipçilerimizden özür dileyerek alanda gerçekleştirilen temizlikten sonraki fotoğrafları paylaşmayı borç biliriz.

Kamuoyuna duyurulur.

spot_img

ilgili makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
350,954TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,389TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.