Kopenhag’ ta bir hippi köyü

1
1305

Kopenhag’a iniyorsunuz. Cool binalar, büyük oteller. Tam bir fahiş metropol. Tramvaylar, metrolar, lüks arabalar ve koşuşturan insanlar. Uyuşturucu yasak.
Keskin bir viraj, iki su kanalı ve bir adayla bütün bunlara son verebildiğiniz küçücük bir köy. Adı uzunca Free State of Christiania olan kafası güzeller bölgesi diyebiliriz burası için. 1965- 1975 yillari arasinda Hippiler tarafindan isgal edilmis. Hükümet tarafından uzunca zaman yok edilmeye çalışılsa da savaşı hippiler kazanmış ve hükümet ” Alternatif bir toplumsal deney ” adı altında kalmasına izin vermiş. Uyuşturucu serbest, herkes gidip turkstik yer gibi cocuguyla vs gidebiliyor.
Kendine has bayrağı, kuralları olan bolgede Fotograf Çekmek ve Koşmak yasak. ( Polisin ani baskınlarında, koşmak alarm görevi gördüğünden bu konuyu önemsiyorlar ve kimse bölgede asla koşmuyor ) Bölgenin girişinde ” Buraya Polis Giremez ” yazısı karşılar sizi.
Kesinlikle özeniyorsunuz. Nasıl başardıklarını, hikayelerini ve koca Kopenhag’ın hemen yanında böyle bir oluşumun olmasını. Artık yasam felsefelerini pek yaşattiklarını soyleyemesem de Carl Marx reyizin bahsettiğine yaklaştıklarını düşünüyorum ama o kadar. Turistik hale gelmis, her yerde kameralar, wifiler, donerci dahil cafeler, dükkanlar… Nüfusunun 2500 kadar olduğu söyleniyordu en son. İnci boncukcudan, hamama kadar herşey var bölgede. Bir adet de muhteşem göl.
Buranın en ilginç yönü, 50-60 yaslarinda dunyanin her bolgesinden gelen hippi yasamini benimsemis insanlarin bir köşede ot ayıklıyor olması ve güleryüzlü şekilde sizi davet etmesi. Zaten terkedilmiş fabrika görüntüsündeki evlere kafanızı soktuğunuzda hemen dibinizde biri oturmuş çuvalların içinde marijuana’ dan haş’ a ayıklıyor, satışa hazırlıyor. Hemen yanında da saykodelik takılan tiplerle gerçekten ilginç bir yer.
Komün hayatın yaşanmaya çalışıldığı bölgede sadece ot ve türevi satılıyor. Diğer uyuşturucuların hepsi yasak. ( Mantar, kokain … ) Çevrede bolca burda ne oluyor lan diye bakan turistleri görebilirsiniz.

img_1272

Takip edenler bilirler. Interrail Köyü (Gezginler Köyü ) gibi bir hayalimiz var. Dunyanin her yerinden gelen Sirtcantali Gezginlerin ucretsiz konaklama, yeme icme ve uretim merkezi yapmak gibi. Üç beş yasam tarzi disinda kesinlikle Christiania hayalimde köyün yapilmış hali. Temiz, verimli, huzurlu, kuralli refah devlet hayatı ve belediye otobüsleri duvarın sadece öteki tarafında kalsın istiyoruz.

Acelemiz de yok zaten, koşmak da yasak.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here