Malta’ da Dil Eğitimi ve Yaşam

3
14399
Interrail yaparken ya da dünyayı gezerken herkesin en büyük önyargılarından biri de dil bilmek ya da dilin seyahatte ne kadar önemli olduğu sorusu. İngilizce bilse dahi yaşadığımız kültürün etkisiyle ”medeni cesaretimiz” o konuşma özgürlüğüne ya da hevesine ket vuruyor. Resmi dillerinden biri İngilizce olan Malta, İngilizce öğrenmenin en büyük sorunlarından biri olan ”pratik yapma” imkanını kolay kılıyor.

Malta Neden Tercih Ediliyor?

Malta; özellikle 2014′ ten sonra, ülke ekonomisinin euro karşısındaki kötü durumunun etkisiyle dil okulları tercihinde üst sıralarda. Avrupa’nın güneyinde yer alan bu tatlı ülke İngiliz Milletler Topluluğu (British Commonwealth) üyesi ada ülkeleri içerisinde bulunmakta. Tarihi dokusu ve sıcakkanlı insanları ile tanınan Malta; İngilizcesini geliştirmek isteyen ”anlıyorum ama konuşamıyorum” gençliğinin konuşmak için, yaşamak için, öğrenmek için tercih ettiği ülkeler arasında. Ülkemize yakınlığı ve en önemlisi de İrlanda, İngiltere ya da Work and Travel gibi programlarla karşılaştırıldığında cazip fiyatlarının olması, Malta’yı çoğu gencin yeni gözdesi haline getirdi.

Maltaca ve İngilizce dilleri konuşulan ada, turizmi ve dünyaca ünlü dil eğitimi veren okullarıyla ön plana çıkarmakta.

Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Akademik İngilizce, Pratik İngilizcesi, IELTS ve Cambridge sınav hazırlık gibi programların daha çok tercih edildiği Malta‘da, büyük bir kesimin günlük hayatta İngilizce konuşması öğrenciler için bir avantaj. Malta’da dil eğitimi sektörü oldukça gelişmiş ve ülkenin en önemli gelir kaynakları arasında. Eğitimin devlet yasalarıyla korunması da Malta’nın tercih edilme sebeplerinden birisi.

Malta‘ da Gezilecek Yerler ve Kültürel Etkinlikler 

Yaklaşık 500.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Akdeniz’in bu şirin adası, ülkeye adını veren büyük Malta adası ile bunun kuzeybatısındaki 67 kilometrekarelik küçük Gozo Adası’ndan ve bunların arasında yer alan Comino adacığından ibarettir.

Valletta, Malta’nın minyatürvari başkentidir. Jean Şövalyeleri tarafından bir yarımadada kurulmuştur. 16. yüzyıl zerafetini taşıyan, aristokrat bir kent hayal etmişler. UNESCO, Valletta’yı Dünya Miras Listesi’ne dahil ettiği zaman onu ‘dünyada tarihin en yoğun görüldüğü yerlerden biri’ olarak tarif etmiş. Şehir kapısı Renzo Piano, Parlamento Binası ve Opera Binası, kent manzarasını değiştirirken aynı zamanda Valletta’nın 2018’de Avrupa Kültür Başkenti olarak lanse edilmesi, restore edilmiş bal renkli kent duvarları, yeni müzeleri, otelleri, 16. yüzyıl malikânelerinden dönüştürülen kafe ve restoranlarıyla, şehrin tekrar farklı bir çehreyle doğmasına destek olmuş.

Uzun yıllar Arap, İngiliz ve Fransız sömürgesi olan Malta çok kültürlü bir ülkedir. İnsanlarından mutfağına, kültüründen geleneklerine kadar oldukça renklidir… Ayrıca ada ülkesi olması sebebiyle de hareketli ve eğlenceli bir hayata sahiptir. Karnavalları, konserleri, plaj etkinlikleriyle Malta’da yaz ayları oldukça keyifli geçmektedir.

Şehrin ana giriş kapısı City Gate‘den girdikten sonra etrafı surlarla çevrili şehirdeki Kastilye Hanı, Aziz Catherina Şapeli, Zafer Kilisesi, Borsa Binası, yüksekçe bir yerde heykeller ve çiçeklerle süslü Barakka Bahçeleri, kabartmaları ve tavan resimleriyle ünlü St. John Katedrali, Valletta müzeleri, Republic Street üzerindeki milli kütüphane, Arkeoloji Müzesi, Kraliçe Victoria heykeli, Cumhuriyet Caddesi’nin sonunda Elmo Kalesi ve kale içindeki Ulusal Savaş Müzesi gezilecek yerler arasındadır.

Dil Okulunda Konaklama;

Malta‘ ya seyahat için ya da dil okulu için geldiğinizde seçeceğiniz konaklama türleri genel bütçe hesaplamanız için de çok önemlidir. Seyahat için geldiğinizde hosteller veya couchsurfing gibi global ucuz konaklama yöntemleri tercih edilirken, uzun süre eğitim için kalacak öğrenciler şu sistemleri kullanmaktadır:

  • Otel ya da Hostel
  • Okul Yurdu Konaklama
  • Öğrenci Evi Konaklama
  • Stüdyo Tipi Konaklama
  • Aile Yanı Konaklama

Otel ya da Hostel Konaklama

Bütçe hesaplamasında en yüksek fiyatlı konaklama türlerinden olsa da ciddi bir talep olan konaklama türüdür. Daha rahat hareket etmek isteyen ya da otel konseptlerinde sunulan bazı imkanlar tercih sebebi olmakta. Gym, havuz, özel alan, temizlik, beach, sınırsız internet, club, bar ve günlük aktiviteler bu seçeneği ilgi çekici hale getirebiliyor.

Odalar 3 yıldızlı, 4 yıldızlı veya 5 yıldızlı seçeneklerle ya da hostel benzeri “dorm” (yurt) odalarında konaklama seçenekleriyle dil okuluna gelen öğrencilerin talebini karşılamakta.

Okul Yurdu Konaklama

Sizinle aynı amaç için gelmiş yüzlerce öğrenciyle iletişime geçebileceğiniz yurtlardır. Sizinle aynı dili konuşanların daha az olduğu bir yurdu tercih etmek yararınıza olacaktır. Tercih ettiğiniz okula ait olan yurtlar genellikle iki tek kişilik, iki kişilik ve üç kişilik oda seçenekleriyle öğrencilerine hizmet verir. Mutfaklar çoğu hostelde olanlara benzer şekilde, ortak kullanım alanı olarak tüm mutfak malzemelerini barındırmaktadır.

Aile Yanı ya da Süper Aile Yanı Konaklama

Normal Aile yanı konaklamaları size verilen odaların kullanılması ve çoğu alanın ortak kullanılması özellikleridir. Normal Aile Yanı konaklamasında bir misafir olduğunuzu unutmamalısınız. Giriş – çıkışlarınızda herhangi bir kısıtlama olmamakla beraber, aileyi de rahatsız etmeyecek şekilde uygun davranmak gerekmektedir. Aile yanı konaklama tamamen bağımsız bir konaklama değildir.

Super Aile yanı konaklamanın tek farkı odaların tek kişilik ve en-suite, yani banyo ve tuvaletlerinin odanın içerisinde ya da yakınında sadece sizin kullanımınıza ait olmasıdır. Odalar tek kişilik ve yarım pansiyon  (kahvaltı ve akşam yemeği ) dur. Evin durumu ve büyüklüğüne göre en fazla 4 öğrenci misafir edilebilmektedir. Superior aile yanı konaklamalarda da giriş çıkışlarda herhangi bir kısıtlama yoktur. Biraz daha rahat olmayı isteyenler için uygun bir konaklamadır.

Apart Konaklama

Ev hayatını yaşayabileceğiniz ve birden fazla da odası olan konaklama türüdür. Malta dil okullarının kendilerine ait veya başka firmalardan kiraladıkları binalarda, misafir kabul etmenize uygun dairelerin öğrencilere sunulduğu konaklama şeklidir. Malta‘da apart konaklamaların bulunduğu binalarda sadece öğrenciler kalmaktadır. Sınırlı sayıdaki dairelerde banyo odanın içerisinde olabilir. Dairelerin çoğunda TV bulunur. Birçok dairede ise wifi, DVD player, klima mevcuttur. Apart konaklamalarda da giriş çıkış saatlerinde kısıtlama bulunmamaktadır.

Stüdyo Tipi Konaklama

Klima, TV ve sınırsız wifi olan, eğer bir site ya da lüks stüdyo daire tipiyse havuzlu olabilecek lüks konaklama türüdür. Daha çok rahatına düşkün olan öğrencilerin ilgisini çeken bu konaklama türü, öğrenci evlerinden farkı olarak tüm evi tek başınıza kullanmanızı sağlar.

 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here