Mogolistan’da Atatürk İlkokulunda Okumak

Mogolistan’da Atatürk İlkokulunda Okumak

MOĞOLİSTAN’da bir ATATÜRK İLKOKULU
Evet yanlış duymadınız, aynı bizdeki Alman Amerikan Fransız okulları gibi burada başkent Ulanbatur’da Moğol ilkokul öğrencileri için Atatürk’ün aynı bizim küçüklüğümüzde bize öğretildiği gibi eğitim veren bir Türk okul var. 


Atatürk büstünü görünce çok şaşırdım ve daha fazlasını öğrenmek için içeri girmeye karar verdim. Güvenlikteki adama TC kimliğimi gösterip “ben Türküm” dedim. Adam bana bir sürü Moğolca şey söyledi ve tam bana kapıyı gösteriyordu ki, 8-9 yaşlarında ufacık Moğol bir kız çocuğu muhteşem tatlılıktaki o sesiyle dedi ki “güvenlikçimiz hiç Türkçe konuşmuyor. Ben konuşuyorum. Yardım istiyor musunuz?” hem de harika bir TÜRKÇE ile!! 

Mutlulukla evet dedim ve güvenlikçiye bir şeyler söyleyip beni içeri aldırdı. Çok heyecanlıydı 2-3 öğretmeni hariç daha önce Türk birisi ile karşılaşmadığını ve hata yaparsa onu düzeltmemi istedi. 3 yıldır Türkçe öğreniyormuş , bir 3 sene sonra Türk birisinden farkını ayıramayız o kadar güzel konuşuyor. Hemen iki üç arkadaşını çağırdı bana Atatürk şiiri okudular. Beraber İstiklal Marşını okuduk. 

Hem de 10 kıtasını birden. İnanır mısınız teklediğim bazı yerlerde beni düzelttiler ve ben İNANILMAZ utandım. Evet ben milliyetçi birisi sayılmam ama onlar biliyorsa ben hatırlamak ZORUNDAYIM, bizleri kötü temsil ettim arkadaşlar affedin beni.

 Öğretmenler odasında kızlarla vedalaştım ve okulla ilgili bilgi almak için bir öğretmenle konuştum. Çoğu öğretmenin de kendisi gibi Moğol olup Türk okullarında eğitim aldıklarını söyledi. 
Büstün önünde marş töreni yapmalarının şehirle ilgili bir şeylerden dolayı mümkün olmadığını ancak her 10 kasımda 15:05te(+6 saat farkından dolayı) Atatürk için saygı duruşu yaptıklarını söyledi. Ne ironiktir ki birileri burada bize Onu unutturmaya çabalarken, Dünya’nın diğer bir ucunda binlerce kilometre uzakta birileri de aynı bize öğretildiği gibi Onu öğrenmek için yıllarca emek veriyor. 

Yazının siyasi bir amacı yoktur sadece karşılaşıp şaşkınlığımı gizleyemediğim bu yeri sizlerle de paylaşmak istedim 🙂


Teşekkürler Berkay Köksal

Comments

comments

Previous Neden Kopenhag Gezilmeli 
Next Van'da Olduğuna Şaşıracağınız, Kımız İçebileceğiniz Köy

1 Comment

  1. ahmetserter
    Eylül 16, 07:31
    Bu tür şeyler dikkatini çektiyse ve başka ülkelerde de görmek istersen şöyle bir kurum var şuan faal T.C Başbakanlık TİKA tarihte ve yeni altında imzamızın bulunduğu her şeyi restore edip onarıyorlar ihtiyaç sahibi yerlere yenisini yapıyorlar. Mesela işte burkina fasoda nerede türk okulu var buradan öğrenebilirsin. Linkte atabilirim.

Leave a Reply

You might also like

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Mutluluk Paylaştıkça Güzeldir | Onedio

Interrail Türkiye – Mutluluk Sadece Paylaşılınca Gerçektir. Interail Türkiye, Into The Wild filmine konu olan Christopher McCandless’ın felsefesiyle yürüyen bir facebook grubu. Daha önceki paylaşımlarımda o grupla alakalı şeyleri görebilirsiniz. Bu

Raydan Çıkanlar

Yoksulların Uruguay’lı Devlet Başkanı Mujika’ yı Ziyaret Eden InterRailci

Kendisi içimizden biri, güzel gezginlerimizden hala yollarda olan Sema Ertürk ün muhteşem hikayesini okuyuroz. Biz çok sevdik 🙂 Jose Pepe Mujica (Uruguay Eski Devlet Başkanı ) Yoksulların, Evsizlerin, Topraksızların Başkanı José Mujica. Türkiye’nin

Interrail 0 Comments

InterRail İle En Ucuz Berlin Tavsiyeleri

Aklım Berlin’de kaldı, çok net söyleyebilirim ki sokaklarında rahatça dolaşmayı, müzelerini gezmeyi, birbirinden farklı lezzetlerini deneyimlemeyi ve sürekli yanı başınızda olan o tarihi dokuyu unutmak, tüm bunlara doymak hiç de kolay değil.