spot_img
27.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Muhteşem Fas Fotoğrafları Ve Tavsiyeler

“Bu maceradan kazandığımız tek şey sadece neşe, ve sonuçta neşe hayatın sonu. Yemek ve para kazanmak için yaşamıyoruz. Hayattan keyif almak için yiyoruz ve para kazanıyoruz. Hayatın anlamı bu ve hayatın amacı da bu.” – Ben Sounders
-Ne işin var Fas’ta?

-Başka ülke mi yok?

-Avrupaya git!
vb söylemleri geçen sene yaptığım İran gezisinden önce de tekrarlamıştı çevremdeki çoğu kişi. İran dönüşü sonrası anlattıklarım ve fotolar karşısında ağızları açık kaldıklarında aldığım hazzın bir benzerini şu an yeniden yaşamaktayım.
İki haftalık Fas gezimden dün dönmüşken anılar tazeliğini yitirmeden yazmak en iyisi olacak gibi. Tek çıktım. Sabah 8 akşam 5 çalışan biri tatilde kafa dinlemek isterken benim canım yol çekiyordu. Valiz yerine sırt çantası. 5 yıldızlı otel yerine her milletten gezginin olduğu hosteller. Daha ilk gün Kazablanka’dan Bim pozu atan Sedat Yıldız Cahit Beslen ile Marakeş’te buluşup 1 hafta beraber takıldık. Bu arada çaresizce “Ben bilet aldım Fas’a gidiyorum. Yardım” diyen Burcu Korkmaz da 3 günlüğüne bize dahil oldu.Tr’den binlerce km uzakta denk geldik ve kimyalar öyle güzel tuttu ki çok güzel anılar birikti. Başta bu güzel insanlar olmak üzere onlarca kişi ile tanışıldı, hikayeler dinlendi farklı ülkelerin gezginlerinin aslında bizimkilerle ne kadar benzeştiği fark edildi. Brezilyalı Sisilya’nın ailesinin “Ne işin var, o kadar yeri gezip ne yapacaksın? İşe gir, evlen çocukların olsun” demesi ebeveynlerin her yerde aynı olduğunu gösterdi. Bir çok kez Tr’nin son durumu soruldu, güvenli olduğu teyit edilmek istendi bir nevi….  
 Başlamadan söyleyeyim; Fas’ta toplu iğne bile alırken pazarlık yapabilirsiniz!
FAS – Temel ve ülke hakkında genel geçer bilgiler için bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Fas
ULAŞIM
Fas’a ulaşım:
THY ve bir çok firmanın Kazablanka’ya direkt, Marakeş’e ise aktarmalı seferleri mevcut. Eğer Avrupa üzeri aktarmalı seçeneklere bakacaksanız Ryanair’den 150 Tl ve altı biletleri bulabilmeniz mümkün. Onun haricinde 600-800 Tl bandında AirFrance başta olmak üzere seçenekler mevcut. İstanbul – Casa direkt uçuşlar içinse Royal Air Maroc, THY ve Air Arabia akla ilk gelenler. Bunlardan ilk ikisi olan Royal Air Maroc ve THY fiyatları 1500 den başlamakta. Air Arabia’da biraz fırsat kovalama ile maliyeti gidiş – dönüş 1000 Tl civarında halledebiliyorsunuz ki ben de bu şekilde hallettim. ( Vizem olsa ufak bir Avrupa turu sonrası Fas en mantıklı olanı idi fakat şartlar elvermedi – vizem yoktu 🙂 )
Fas İçinde Ulaşım:
Ülke içinde bir çok otobüs firması, yakın şehirler arası taksi ve tren seçenekleri mevcut. Uçak da vardır illaki fakat ben kullanmadığımdan bir şey diyemiyorum. Otobüs için devlet firması olan CTM benim öncelikli tercihimdi. Daha sonra Supratours var yakın kalitede. Diğer firmaları ise okuduğum gezi yazıları dolayısıyla hiç incelemedim bile. Çoğu kişi tavsiye etmemişti. Tren’i ise sadece Kazablanka’da havaalanından şehre giderken kullandım. 43 Dirhemdi fiyatı. Fakat belli başlı şehirler arasında treni tercih edebilirsiniz, kullanan arkadaşlar memnun kalmışlardı. 
CTM ve SUPRATOURS : http://www.ctm.ma/ & http://www.supratours.ma/ Şehirler arası bilet fiyatları, saatler ve yolculuk sürelerine bakabilirsiniz.
TREN : http://www.oncf.ma/Pages/Accueil.aspx Şehirler arası bilet fiyatları, saatler ve yolculuk sürelerine bakabilirsiniz.
DİRHEM ( MAD )
Fas’ın para birimi dirhem. 

-1 euro 10.8007 Mad 

-1 usd 9.8889 Mad

-1 tl 3.1713 Mad.
Yanınıza Dolar ya da Euro alın. Türk parasını bozdurmak pek mümkün değil, benim gördüğüm kabul edilmiyor. Onun haricinde atm ve kredi kartlarınızı yerel banka atmlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yukarıdaki kurlardan sonra bazı ürün fiyatlarını yazarsam daha faydalı olacaktır;
Su : 0.50 lt 4 Mad / 1.5 tl 7 Mad

Sigara : 17 Mad’dan başlayıp 45 Mad’lara kadar çıkıyor. Winston 40 Mad’dı mesela. Tr’ye göre sigara fiyatları pahalı. 

Çay : Küçük demlikte geliyor. 10 Mad 

Gözleme : 5 Mad. Gülmeyin, oradaki yemekleri gördüğünüzde en temiz seçeneği arayacaksınız ve karşınıza gözleme(krep diyor kendileri) çıkacak. Hamur işi sizi ucuz yoldan doyurur. 

Muz : Kilosu 4 Mad Alın size yemek için bir seçenek daha. Müthiş lezzetli ve evet sudan ucuz. 

Taze meyve suları : Portakal 4 Mad, karışık 10 Mad.
  KAZABLANKA
 Kazablanka’ya geldiğinizde Fas’ın en büyük şehri ile karşılaşacaksınız. Gerçekten kalabalık, modern ve diğer şehirlere nazaran daha derli toplu. Gezilecek görülecek pek bir tarafı bana tecrübelerini anlatan arkadaşların dediği gibi fazla yok. Dünyanın en uzun minaresine sahip 2. Hasan Camii öne çıkan en büyük eser. Aynı anda 25.000 kişi içeride 80.000 kişi ise dışarıda namaz kılabiliyormuş. Minare uzunluğu ise 210 mt. Ben dışardan bakıp geçtim, içeriye girmedim. ( İran’da gördüğüm inanılmaz camiler sonrası bunların hepsi yavan :/ )
  MARAKEŞ
 Kazanlanka’da 2 saat durup direkt Marakeş’e yol alın. Başta devlet firması olan CTM olmak üzere Supratours otobüs için öncelikli markalar. Tabi başka firmalar da mevcut ama bunları kullanmanızda fayda var. 20-30 dirhem fazla verip adam akıllı seyahat edebilirsiniz. Bunun yanında Tren ile Marakeş’e ve ülke içinde bir çok şehre gitmeniz de mümkün. Marakeş’e vardığınızda sizi Kazablanka’da olduğu gibi taksiciler karşılayacak. 2-3 km yol için 50 – 80 dirhem arası fiyat söylerler. Kesinlikle kabul etmeyip bir şey söylemeden ilerlemeye başlayın. Arkanızdan gelecekler ve fiyatlar her seferinde düşecek. En sonunda şu meşhur soru gelecek ;” SENİN FİYATIN NE? ” Evet Fas’a, pazarlık yapmaya hoş geldiniz. Eğer yapmazsanız maliyetiniz 1/3 artar o kadar söyleyeyim. Size ne kadar ödeyeceğinizi sorarlar. Sizin verdiğiniz rakamı kabul etmeyip biraz üzerine çıkartarak anlaşılır. Bundan dolayı hep inebildiğiniz kadar düşün. Zaten bir şekilde yukarıya çıkacak. Kesinlikle ilk söylenen fiyatı en ufak alışverişiniz de bile kabul etmeyin. Zira Fas’ta toplu iğne için bile pazarlık mümkün…
Velev ki otobüs terminali ya da tren garı önündeki taksiciler fiyatınızı kabul etmedi moral bozmayın, yolun karşısına geçin bir başka taksiye el kaldırın. Benim gördüğüm ülkenin önemli bir kesimi taksici, O kadar çok taksi mevcut. 
 Marakeş’e geldiğinizde ilk göreceğiniz şehrin en büyük meydanı , türkçe meali Fani’ler meydanı olan ‘Jemaa el-Fnaa’ olacak. Akşam o kalabalığı ve curcunayı gördüğünüzde aklınız gidebilir, gerçek olup olmadığı konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Davul zurna ile kobra oynatanlar, maymunlar, falcılar, hikaye ve masal anlatıcıları, dansözler(erkek), torbacılar, yan kesiciler, polisler, yemekçiler, dilenciler, eline geçen her şeyi satan tipler vs vs vs. Çok farklı bir yer ki tarif edemiyorum. Bunun yanında meydanın arkasını saran eski şehir (Medina) gerçekten sokakları ve dükkanlarıyla olsun gezilecek bir başka nokta. Bizdeki kapalıçarşı ile benzeşse de özellikle Fas genelinde şehitler içinde yer alan Medina’lar çok güzel ve enteresan noktalar. Öyle müzeydi vs sevmiyorsanız benim gibi bir noktadan girip saatlerce nereye gittiğinizi bilmeden dolaşabilirsiniz.  
ÇÖL TURU – SAHARA
 Bir çok firma var çöl turu satan. İlla ki kaldığınız otel/hostel size önerecektir fakat bir kaç yeri dolaşmadan satın almayın. Genel geçer kanı 3 gün 2 gece olan turun ideal olduğu yönünde ki biz de öyle yaptık. Kapıyı 90-100 euro bandından açacaklar. Ne yapıyoruz? Tabii ki kabul etmeyip daha ucuza bulabileceğimizi belirtiyoruz. Ne yapıyorlar? Hemen fiyatta indirime başlıyorlar. Bu şekilde bir kaç yeri gezerek fiyatı çekebildiğiniz kadar çekin. Biz 3 kişi, kişi başı 55 euro’dan bağladık. Daha da düşürürdük eminiz fakat o pazarlıklar adamı çok yoruyor ve sonunda pes edebiliyorsunuz daha fazlasını yapmamak için. Unutmadan 2 farklı destinasyon var çöl için. Merzouga ve Zagora. Herkes Merzouga’nın daha iyi olduğunu söylüyor ki biz de Merzouga’ya gittik.
3 gün’e neler dahil? 
1. gün Marakeş’ten sabah 7’de yola çıkıp Atlas dağlarını aşıyor ve Gladyatör, Game of Thrones (3. sezon bazı bölümler ) ve bir çok filmin çekildiği Aït Benhaddou dahil olmak üzere bir kaç yeri geziyorsunuz. Geceyi Kasbah denilen otel tarzı bir yerde geçirdikten sonra 2.gün yine sabahın köründe yol başlıyor. Film setleri, vadiler, bahçeler gibi yerler gezilip saat 4 gibi Sahara’ya ulaşıyorsunuz. 1.5 saatlik deve yolculuğu sonrası bedevi çadırlarında bir gece kaldıktan sonra sabah gün doğmadan uyandırılıp tekrar develerle dönüşe geçiyorsunuz.

3.gün tamamen geri dönüşten oluşuyor. Deve olayı bittikten sonra geldiğiniz minibüslerle dönüş yolu.
*Deve işi sıkıntı. Altınızda adam akıllı bir şey olmayacak ve baya hırpalanabilirsiniz. 3 gün baldırlar ağrıdı benim 🙂 

*Sabah kalvaltı ve akşam yemekleri veriliyor ama öğlen yok. Anlaşmalı yerlere götürüyorlar ve en az 100 dirhemden başlıyor. Yanınıza erzak almada fayda var ki zaten yemekler iyi değil.
FES 
Fes’te bir gün kaldık. Yeni şehir gayet modern görünüyorken eski şehir neden Unesco Dünya Mirası listesinde anlıyorsunuz. İçerisinde 6000 den fazla sokağın olduğu bizim kaldığımız yerden ayrıldıktan 2 dk sonra kaybolduğumuz çok farklı bir kent. Labirent gibi daracık sokaklar, o sokaklarda her köşe başında bekleyenler ve gitmeden duyduklarımız ile ürpertici olsa da bir o kadar insanı içine çeken bambaşka bir dünya. Eski şehirler içinde ben en çok Essaouira’nın medinasını sevdim ama en etkiliyecisi Fes’in medinasıydı. Gelmişken arayıp tabakhaneleri bulup görmeyi ihmal etmeyin.
CHEFCHAOUEN
Namı diğer mavi şehir. Aslında bildiğin köyün biraz büyüğü. Her yeri maviye boyamışlar. Ben ve arkadaşlarım fazla beğenmedik. Bizce zaman kaybıydı.
ESSAOUİRA 
Eski bir portekiz liman şehri olan Essaouira güzelliğiyle bir inci gibi. Atlantik kenarında sörf yapanların gözde mekanlarından. Medina’sındaki renklerin güzelliğiyle ayrı bir havası var. Diğer Fas şehirlerine göre halk denizin getirdiği etkiden olsa gerek bir rahat. Ayrıca eskiden Jimi Hendrix ve Bob Marley’in favori tatil mekanıymış. Sokakta ve bir çok mekanda kendilerinden izler görebilirsiniz. Müzikleri, posterleri vs olsun. Ayrıca yine Game of Thrones’in 3.sezonuna ait bir iki bölüme ev sahipliği yapmış durumda liman. Mavi balıkçı tekneleri şehrin adeta simgesi. 2 gün ise şehir için yeterli.
FAS GENEL TAVSİYE 
-Bir çok kez dediğim gibi ilk söylenen fiyatta hiç bir ürünü almayın.

-Medina’lar şehirlerde bulunan eski şehirler. Zaten bütün gezilip görülecek yerler buralarda genelde. 

-Yanınıza gelip, “Bro haşhiş, iyi kalite” gibisinden yanaşacaklar. Kullanmadığınızı belirtip uzaklaşın. Ya da alın size kalmış. alsfjasşlja 😀

-Dilenciler gerçekten darlarlar. Gitmezler. Sert bir dille uyarın.

-Yemeklere dikkat. Hijyen konusunda hassas biri iseniz işiniz zor. Gözlemeye devam.

-Hemen hemen her kafede wifi mevcut. Maroc Telecom ve iki başka servis daha var. Onların hattını alıp internet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Maroc Telekom 4gb internet 50-60 dirhem arası bir fiyat. 

-Taksiciler için de pazarlık geçerli. Binmeden pazarlığınızı yapın. En kötü taksimetre açtırın yoksa açmazlar.

-Ben hep Medina’lar içindeki hostellerde kaldım. Şehrin havasını yakalamanız için güzel bir tercih olur. Çok güzel mekanlarda gayet ucuza kalabilirsiniz. Marakeş için Hostel Kif Kif’i öneririm. 5 euro günlüktü ve kahvaltı dahil. 

-Önünüze gelenin fotoğrafını çekmeyin! Özellikle kadrajda polis olmasın. Başınız ağrıyabilir. Halk genel olarak fotoğrafının çekilmesinden hoşlanmıyor ve kendilerine saygı duyulmasını beklemekte. 

-‘Jemaa el-Fnaa’ meydanında açık şekilde ne yılancıların ne de başka meşgal ile uğraşanların fotolarını direkt olarak çekmeyin. Kolunuza yapışıp para isterler. Sert bir şekilde uyarın ve uzaklaşın.

-Yardım için yanınıza gelenlere inanmayın. Sonunda para isteyecekler. Denemesi bedava 🙂 Bedava diyorum ama o parayı isteyecekler.

-Şehirler arası ulaşımlarınız için planınızı iyi yapın. Yukarda verdiğim otobüs ve tren şirketinin sitelerinden saatlerine bakmakta fayda var. Bizim gibi son dakika akşam 8:45 trenine yetişmeye çalışıp trenin sabah 8:45’de olduğunu öğrenebilirsiniz 🙂 afjakljfaj

-Bence gidilecek en iyi sezonlardan biri bu aralar. Ekim gibi. Dün Kazablanka’da hava 35 derece idi. Yazın daha fena oluyordur ve şimdiki gibi tat alamazsınız. Gezip dolaşmak daha rahat olur.

-Couchsurfing Fas’ta çalışıyor. Benim profilimde ref olmamasına rağmen baya buldum ama gitmedim o başka konu 🙂 

-Bol bol Nane çayı ve ‘Jemaa el-Fnaa’daki meyve sularından için. Gerçekten müthiş.

-Bir sokaktan girip Medina’larda kaybolun, saatlerce yürüyün, insanlarla sohbet edin.

-Ülkeye girerken, çıkarken, hostelleri girerken, çöle bile giderken bir form dolduruyorsunuz. Kimsin, nesin, neden geldin vb soruların olduğu bir çeşit güvenlik formu. Şaşırmayın bu nedir diye 🙂 

-Bir kaç taksi çeşidi var Petit, Grand ve eski mercedeslerden oluşan. Petit taksilere max 3 kişi biniliyor. 3 den fazla kişinin binmesi yasakmış. Grand taksiler dolmuş gibi. 

-Her bakkal sigara satmıyor . iç içe geçmiş 3 adet halka şeklinde ‘tabac’ tabelası olan dukkanlarda sigara bulabilirsiniz. Ayrıca sokaklarda da dal ya da paket halinde sigara satanlar mevcut.

-geleneksel yemek tajin ve kuskus. Tajin bir nevi bizim güveç gibi ama yerini tutmaz. 
ROTA
Şimdi burda iki farklı seçenek mevcut (zamanı olup – 1 ay ve fazlası – gezecekler kafalarına göre takılabilir. )
1-Direkt Kazablanka’ya uçanlar

2-İspanya üzeri Cebelitarık’ geçerek Fas’a ulaşanlar.
1* – Direkt Casa’ya uçanlar hiç vakit kaybetmeden Marakeş’e ordan günü birlik ya da bir günlüğüne Essaouira’ya, sonra Fes, Chefchaouen, Tangir , Rabat ve tekrar Casa yapabilirler. Rabat Başkent ve pek bir numarası yokmuş gitmedim. Yol üstü diye belki uğramak isteyebilirsiniz ama gezilmesi gereken en önemli şehirler Marakeş, Fes, Essaouira bence. Yine Agadir de deniz arayanlar için biçilmiş kaftan olabilir. 
2* – İspanya üzeri Tangir’den gelenler ise üsttekinin tersini izleyip rotasını oluşturabilir. Tabi yazması kolay ama bunlar hep kişinin sahip olduğu gün sayısına göre değişiklik gösterecek şeyler. Yine de çekinmeden istediğinizi sorarsanız elimden geldiği kadar cevaplamak isterim.

spot_img

ilgili makaleler

2 YORUMLAR

  1. Barcelona’dan Marakeşe geçmek istiyorum. Aslında Fas seyahatini Marakeş ve Essouira ile tamamlamak istiyorum. Bu bir hotel tatili olacak fakat şehirden de fazlasıyla bir şeyler görebilmek için 1-2 günümü şehir merkezine harcamak istiyorum. Essouira ya günü birlik gidilebildiğini duydum ama 7 günlük bir seyehati (bir kısmı hotelde geçecek şekilde) en iyi nasıl değerlendirebilirim?

  2. merhaba, öncelikle bu değerli yazınız için çok teşekkür ederim. İranı da beğendiyseniz size tavsiyem kesinlikle Özbekistanı görmeniz olur. Tarih yemek kültür insanlar her şeyiyle kesinlikle görülmesi gereken bir ülke

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.