spot_img
26.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Neden kaçıyoruz ormandan ?

Neden kaçıyoruz ormandan, dağdan, topraktan, kuştan, böcekten? Neden kendimizi betondan evlere kapatıyoruz, ayaklarımız çıplak basamıyoruz toprağa?  Toprağa elini sürmeyeli kaç zaman oldu? En son ne zaman sırtını bir ağaca yasladın? Ne zaman dalından bir çilek kopardın? En son ne zaman parmaklarının arasına çimenler doldu? En son ne zaman kafanı kaldırdığında gökten dallar sarktı ruhuna?

 

d52998886944ccaabdab11464fc6def1
Sırtım bir ağaca yaslı, çıplak ayaklarımı çimenler gıdıklıyor, kulağımda kuşların dedikoduları. Bir ağacı hissediyorum; kendi yemeğini yapışını, birçok hayvana yuva oluşunu, bana oksijen ve yaşam verişini düşünüyorum… İnsan doğaya sadece ihtiyaç mı duyuyor yoksa ötesinde başka şeyler mi var? Neden sorduğumuz insanların yarısından çoğu emekli olunca bahçeli bir eve taşınmak istiyor? Buna inat neden şimdilerde domatesin nereden geldiğini bilmiyor çocuklar? Neden sürekli eskiden bir şeylerin tadının daha güzel olduğu söylenip duruyor? Aşık Veysel; “Orman dünyanın öz evladı, ormansız yok dünyanın tadı” derken ne demek istiyor?
Çok şey değişti çünkü böyle istendi. Buna ister sistem deyin, ister birilerini suçlayın lakin her şeyden önce bizdik suçlu. Hepimiz kabul ettik, hepimiz ellerimizi çektik topraktan. Kendimizi betondan evlere kapatıp, koca koca süpermarketlere gidip, neyin nereden geldiğini, hangi mevsimde yetiştiğini bile unutur hale geldik. Sonra da bir gün bahçeli ev alacağım hayalleri ile yaşamaya başladık…. Doğa sadece bir araç, gereç miydi bizim için; yoksa geldiğimiz yer, yar, ana mıydı bize?

f6cf9bac9c6ce4ccd15662ba7f31f8d4

Bir erzak deposuna bakar gibi, yeryüzü sadece bizlere aitmiş gibi bakmaya başladık dünyaya. Yaşamımızı sürdürebilmemiz için tek şeyin toprak olduğunu unutup, elimizi, eteğimizi çekince; sevgiyi, saygıyı, teşekkürü, emeği, sabrı unutunca her şey değişti. Sonra birer birer tüketmeye başladı insan. Yemeği olan tohumunu, onu ektiği toprağını, toprağını havalandıran hayvanları, kendi ekosisteminde yaşayan canlıları, ormanları, bitkileri, su kaynaklarını; neredeyse önüne gelen her şeyi işte.. Kaderimizi çimentoya yazarak topraktaki, arazideki, doğadaki, ekolojideki kendi kaderimizi siler olduk..
Hadi gelin, uzatalım ellerimizi yeniden. Geçmişe özlemle yaşayıp, gelecekte bahçeli ev hayal edip durmak yerine gelin şu an değiştirelim bir şeyleri. Gelin kendi hayatlarımızdan başlayalım. Kıymetini bilelim yeşilin, mavinin, canlıların. Nereden geldiğimizi, doğanın bizim anamız olduğunu yeniden hatırlayalım. Yeniden ellerimiz, dizlerimiz, ruhlarımız toprakla buluşsun izin verelim. Emekli olunca değil, gelin şimdiden başlayalım. Önce daha az tüketmeye, sonra yavaş yavaş üretmeye. Var oluşumuzun bağlı olduğu, dayalı olduğu doğa anayı daha iyi anlamaya çalışalım. Gelin ormanlara gidelim, kamp yapalım, ağaçlara sarılalım, kuşları dinleyelim, topladığımız kuşburnundan bir çay demleyelim.

c2872e3a845c3bdb0e2b2d0057e620d6

Bu zamana kadar dünyanın işleyişini sağlayan o koca ormanlara, içinde bulunan canlılara sonsuz teşekkür edelim.
Yüzümüz ağaçlara, ormanlara, tarlalara, köylere, kendince çayırlarda yayılan, gezen ineklere, tavuklara, hindilere, başıboş gezen, oynaşan kedilere, köpeklere, yaşanmışlık dolu evlere, gübre kokan ahırlara, misler gibi yetişen patateslere, domateslere, buğdaylara, ormanlarda kendi ekosisteminde yaşayıp giden ayılara, kurtlara, geyiklere, kuşlara, tilkilere; kısacası doğaya, toprağa; emek, doğallık, yeni tabiriyle organik olan her şeye dönük olsun diliyorum. Doğanın kalbi hep yüreklerimizde atsın, iki günlük kaçışlarımız ormanda kamp yapmak için olsun diliyorum. Ve bir gün bizlerde dedelerimiz, ananelerimiz gibi toprağa, tohuma, üretime geri dönelim istiyorum can-ı gönülden..
Sevgi, saygı, samimiyetle..

 

Neslihan Çolak

 

13482942_10153781418478990_6350299572717813603_o

 

spot_img
Önceki İçerikAdım Adım Balkanlar
Sonraki İçerikTimeSet App Artık Hazır !

ilgili makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.