Norveç En Ucuz Nasıl Gezilir ?

1
2248
Norveç’e ucuz’a nasıl gidilir ?

Pegasus’un belli aylarda Oslo’ya çok ucuz uçuşları olabiliyor.. ve her ayın ilk haftası genelliklşe ve belirli özel günlerde %30’a varan indirimleri oluyor: İstanbul-Oslo uçuşlarını kontrol etmek için:
www.flypgs.com , aerobilet.com, turna.com

Oslo’da Alışveriş Nerede yapılır ?

Oslo sentral istasyonuna geldiğinizde istasyon binasının içinde Rimi 1000 marketi göreceksiniz.. ilk gıda takviyenizi buradan yapabilirsiniz.. özellikle Norveç’te dikkat etmeniz gereken fiyatlar tropik meyveler olsun.. bizden ucuzdur.. onlar da pahalı gelirse sentral istasyonunun arka mahallesinde türklerin ve kürtlerin yoğun yaşadığı bi mahalle var oradaki marketler ve manavlar da ucuzdur. Burayı kenara yazın GRONLAND, bu mahalleyi bulun ucuzluk için.
Mcdonalds görürseniz girebilirsiniz.. cheeseburger fiyatı 1 tane 10 kron.. 3 tane almanız yeterli olacaktır..menü işine hiç girmeyin..
Outdoor malzemeleri lazımsa eğer sentral istasyonundan çıktıktan sonra direk 200 metre yürürseniz meydanda XXL outdoor mağazası göreceksiniz.. bizim buradaki northface,salomon ürünleri bizim buradan daha ucuz.. oradayken 70tl’ye nike sattıklarını gördüm.. outdoor ne ararsıanız bu mekanda var.. demek istediğim türkiye’de çok abanmayın burada da alabilirsiniz..
Hediyelik eşyalar Oslo’da pahalı oluyor.. Bergen’e yolunuz düşecekse oradan alabilirsiniz..

Oslo’da kalınacak yerler ?

Eğer Oslo’ya uçuşunuz geceyse.. ve gece vardıysanız Oslo’ya geceyi Gerdermoen havalanında geçirebilirsiniz.. 4 gece orada kalmışlığım var… hiçbir sıkıntı yaşamadım.. 7/24 açık.. kafeteryaların deri koltukları var oralarda uyuyabilirsiniz veya.. güzel bir trick olarak.. büyük bi uçak maketi var 1. katta maketin etrafında koşu bandlarından yapılmış parkeler var.. yere mat koymanıza gerek bile kalmadan uyku tulumunuzla veya kalın giyinerek burada uyuyabilirsiniz.. ve priz olayı ise kafeteryaların masalarının altında priz olacaktır orada halledebilirsiniz..

Trolltunga’ya nasıl gidilir ?

Norveç’te ulaşımın çok pahalı olduğunu herkes bilir ancak.. trenle oslo’dan Voss’a gidip.. Voss’tan Odda’ya otobüsle geçebilir..Odda’dan Tyssedal’a gene otobüsle geçebilirsiniz..
Otostopla gitmek istiyorsanız Oslo’dan Odda’ya doğru otostop çekeceksiniz.. E134 yolundan otostopa başlıyacaksınız.. veya E16 yolundan Bergen’e giden araçlara otostop çekip.. Voss’ta inip.. Voss’tan Odda’ya da otostop çekebilirsiniz.. Odda’dan Tyssedal’a otostop en kolayı.. zaten arada 6 km bi yol var.. Odda’nın çıkışında Shell benzin istasyonu var oradan otostopa başlayabilirsiniz Tyssedal için..
Ben kendim bla bla car bulmuştum.. Oslo’dan Odda’ya 50 tl ödemiştim.. siz de bla bla car’ı takip edebilirsiniz..
Trolltunga’nın tırmanış nasıl… yanımızda getirmemiz gerekenler.. hava şartları nasıl ?
8 temmuz / 9 temmuz arası tarihler  için yazıyorum bunları.. Tırmanış’tan önce Tyssedal’daki park alanında turistler gördüm.. bana 8 saat gidiş…5-6 saat arası dönüş olur dediler.. ben öğlen gibi vardığımdan.. çok hızlı tempoyla hatta biraz koaşrak diyeyim.. git-gel 7-8 saat arasında bitirdim.. ancak kendimi hırpaladım..
500metre rakımdan.. 1250 metre rakıma tırmanacaksınız..gidiş-geliş toplam 22km.. yazdığım tarihler için konuşuyorum… yolda bataklık gibi çamur yığını.. 1-2 metre arası kar yığınları.. küçük su akıntıları görebilirsiniz.. yanınızda bulundurmanız gereken ilk şey uzun boy yağmurluk olsun.. hava aşrtları bi anda değişebiliyor.. bahar gibiyken hava bi anda kar fırtınası gelebiliyor.. benim çıkışımda hiçbir sorun yoktu ancak dönüşte kar fırtınası yedim 9 temmuz’da kayıtlara geçilsin:)).. bazen pes etmek istiyorsunuz ancak.. işin ucunda trolltunga olduğunu unutmayın ve birbirinden güzel binlerce manzara..
Ayakkabım bileksiz bi trekking ayakkabısıydı.. siz getirebiliyorsanız yanınızda bot getirin.. en son trolltunga’yı gördünüz bitti artık.. çok ıslandıysanız.. tyssedal’daki park alanında tuvalet var ve tuvalette kurutma makinesiyle eşyalarınızı kurutabilirsiniz.. duş ihtiyacını da tuvalette sıcak su akıyordu ben gittiğimde.. 5 lt pet su şişeniz varsa ona doldurup engelliler tuvaletinde duş alabilirsiniz.. eskiden zaten duşlukmuş sonradan tuvalete çevirmişler :))
Fazla yükünüz olmadan tırmanın.. dediğim gibi fazla su yanınızda taşımayın.. yiyecek ve yedek kıyafet bulundurun çantanızda.. diğer yüklerinizi tyssedal’daki park alanına gelen karavancılar veya turist arabalarının yanına gidip onlarla konuşabilirsiniz emanet için.. locker olduğunu görmedim

Trolltunga’da nerede kamp atılır ?

İstediğiniz ağaçlıkların arasına kamp atabilirsiniz isterseniz trolltunga kayasının dibine.. tyssedal daki tenha yerlere açabilirsiniz çadırınızı.. kamp alanı istiyorsanız.. Odda’da 3 tane kamp alanı olacaktır.. en ucuzu 150 krondu yanılmıyorsam.. ben nerede kaldım diyorsanız… hiç sormayın.. Odda merkezdeki kültür evinin kapısın önünde uyudum:))

Trolltunga’da yiyecek içecek ihtiyacı nasıl giderilir ?

Fazla erzak stoku yapmanıza gerek yok.. Odda’ya geldiğinizde Coop Extra ve Rema 1000 marketleri olacaktır.. indirimli ürünlerine bakın özellikle Xtra markalı ürünler çok ucuz ve kaliteli.. muz stoku yapabilirsiniz.. Trolltunga’ya çıkarken yükünüz çok olmasın.. su ihtiyacınızı tırmanışta da giderebilirsiniz.. sayısız küçük su akıntıları var.. bizim buradaki erikli gibi

Bergen’e nasıl gidilir ?

Ben Odda’dan Voss’a otostop çekip.. Voss’tan da Bergen’e otostop çektim.. Oslo’dan Bergen’e otostop çekmek için E16 yolundan otostopa başlayabilirsiniz.. benim rotayı izlemek isteyenlere tavsiyem.. odda’nın çıkışındaki shell benzinliğinden otostopa başlayın.. Kartona kesinlikle gideceğiniz yeri yazın.. Voss için 5 dk’da araba buldum.. daha sonra Voss’tan Bergen’e de Voss’un tren istasyonunundan Bergen tabelasına doğru bi 100 metre yürüyün oradan otostopa başlayın.. Bergen yazmayı unutmayın kartona..
Otostop çekemiyorsanız.. Oslo-Bergen  tren ve uçak biletlerine bakmanızda fayda var..
Ve birçok Bla bla car kullanıcısı yaz aylarında Oslo’dan Bergen’e gidiyor

Bergen’de kalınacak yerler ?

Ben ilk önce Couchsurfing’ başvurdum ancak o tarihlerde gelen turist ve kendilerinin de orada olmadığından kimse kabul etemdi… tavsiyem couchsurfing’i çok önceden ayarlamanız..
kamp için..Floyen diye bi mekan var bergen’de şehrin manzarasını panoramik görüyorsunuz.. oraya çıkarken yürüyüş parkurundan geçerken parktan geçeceksiniz.. o parkın tenha bi yerinde çadırınızı açıp uyuyabilirsiniz.. ben bergen’e geç vardığımdan bergen tren istasyonunun yanındaki büyük Avm’nin önünde matımı tulumumu açıp uyudum… siz de hemen bergen tren istasyonunun önündeki parkta uyuyabilirsiniz.. Norveç güvenli bi yerdir.. Oslo’nun belli başlı mahallesi hariç

Bergen’de alışveriş ?

Bu söyliyeceklerim tüm norveç için.. Coop Extra,Rema 1000,Kiwi,Rimi 1000, Grönland,Spar vs gidiyor gördüğünüz tüm marketlerde indirimli ürünlere bakabilirsiniz.. konserve balıklar,tropik meyveler,Xtra markalı ürünlerine bakabilirsiniz
Hediyelik eşya almak için Bergen tam adresi.. Norveç’te en ucuz hediyelik eşyalar burada satılıyor.. özellik Floyen’e tırmandığınızda tepede bi hediyelik eşya satan olacaktır.. orada fiyatlar norveç’e göre bayağı makuldü..

Tren için (Programını da telefona indirin)..:

https://www.nsb.no/en/

Otobüs için:

http://www.nettbuss.no/
http://www.177nordland.no/ (kuzey için)

Feribot seferleri ve Turlar için:

http://www.hurtigruten.com/en/

Uçak Firmaları:

http://www.norwegian.com/
http://www.swiss.com/ch/en

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here