Otostop Günlükleri

0
1818

GEZİ ANALİZLERİM, BAZI ANILARIM VE ÖNERİLER :5750 Km yolculuk,

77 Otostop,

190 Km yürüyüş,

26 İl,

Harcanan Para : Ulaşım, Konaklama. Yöresel yiyecekler, Hediyelik eşyalar, Müze gezintileri dahil. Toplam 850 TL 😀
En güvenilir hissettiğim an : Daha ilk gün olmasına rağmen ev misafiri olduğum kişinin bana ev ve arabasının anahtarını vermesi 😀

En çok hoşuma giden : Ev sahibimin benimle birlikte 25 km bisiklet sürmesi 🙂
En cesur hissettiğim an : Adını söyleyemeyeceğim bir Devlet büyüğüne otostop çekme girişiminde bulunmaya karar vermem 🙂 ( Ama O devlet büyüğü bana ulaşamadan beni başka bir araba aldı 🙂

En çılgın girişimim : 2200 Metre’de bulunan Yukarı Kavrun Yaylasından 3000 Metrelerde bulunan Kaçkar Dağı Buzul Gölleri’ne tırmanış yapmam.
En heyecanlandığım an: Samsun, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonları’nda hedefe ulaşmama az kala kanat açıklığı yaklaşık 3 metre olan bi Kartal’ın yuvasından uçtuğunu görmem.
En çok şaşırdığım : Bir il hariç Samsun’a kadar ev sahiplerimin ağırladığı ilk kişi olmam 🙂
En çok korktuğum ve üşüdüğüm : Kalacak yer bulamadığımdan dolayı Ardahan’ın Çıldır Gölü yakınlarındaki bir camide geceyi geçirmem. ( Düşünün ki gece camiye geliyorsunuz. Sizden başka kimse yok. Ortam karanlık. İçerisi buz gibi. Yorgunsunuz ama uyumaktan ve dinlenmekten başka düşündüğünüz bir şey var ki sabah ezanı okumaya gelecek olan imamla sizi nasıl bir karşılaşma bekliyor ? Korku mu, suçlama mı ya da ardından ne yöne gideceği belli olmayan diyaloglar mı ? Turist ve kamuflaj giyinimli kıyafetlerimle nasıl olur da hiçbir şey olmamış gibi her zaman kıldığım sabah namazına katılacağım ? gibi düşünceler ve soru işaretleriyle dalmışım zor bela uykuya. Titreyerek uyanmam ile uykum son buldu. Ezana oldukça az kalmıştı ve nihayet o an geldi. Biraz korku ve heyecan vardı. İmam ezanı okudu ve o an ilginç bir şey oldu. Çok şaşırdım. Çünkü ; o camide o gün sabah namazı hiç kılınmadı. Niye olduğuna dair bir fikrim var ama nedenini tam olarak bilen varsa ve beni aydınlatırsa sevinirim.
Beklentimin dışında gelişen olay: Zonguldak Ayazma mağarasında klarnetle çalışırken bir yaşlı bir Amca’nın gelip bana para atması 🙂 Yok Amca’cığım Para için çalmıyorum dememe rağmen olsun bir çay içersin demesi 🙂
En garipsediğim : Artvin’de çektiğim bir otostop esnasında arabasına bindiğim yaşlı bir amcanın ” Ben polis olsam elini kolunu kelepçeler seni Bursa’ya gönderirim ” demesi.
En çok sevindiğim : Rize’deki ev sahibimin bir otel sahibi olması dolayısıyla beni konaklama ve beslenme için Ayder Yaylası’ndaki oteline davet etmesi.
En çok oh be canıma değsin dediğim an : Zonguldak’ta Sahil Güvenlik’te FETÖ / PDY mensubu 10 teröristin yakalanması.
En üzücü olay: Kocaeli’de otostop için beklediğim sırada karşı yoldaki iki aracın birbirine sert bir şekilde girmesi. ( 6 kişi kan kaybediyordu. Acil servisi hemen aradım ancak yine Ambulansın gelmesi 15 dakikayı buldu)

 

En mutlu olduğum : Otostop için arabasına bindiğim insanların hedefe giderken hem memleketinin tarihini anlatması hem fotoğraf çekimi için durması hem de misafir olduğum için bana yöresel yiyecekleri ısmarlama cömertliğinde bulunacak kalbe sahip iyi insanların bulunması.
KESİNLİKLE GİDİN (Çok yer gezmiş olmama rağmen tekrar gelmeliyim dediğim yerler)
-Samsun, Vezirköprü, Şahinkaya Kanyonları

-Rize, Kaçkar Dağları Buzul Gölleri

-Artvin, Borçka, Karagöl
KESİNLİKLE YİYİN
– Amasra Salatası ( 28 çeşit bitkiden yapılan bu salata öyle bir lezzetli ve doyurucu ve ucuz ki yanına balık falan söylemeyin 🙂 )
AMAÇ : Cennet vatanımızın birbirinden güzel her bir ilini ayrı ayrı gezmek, doğasıyla bütünleşmek, yurdum insanı ile kucaklaşmak , doğal ve tarihi güzelliklerimizi fotoğraflamak, müze arşivi oluşturmak ve öğrencilerimle birlikte daha eğlenceli ve hafızada kalıcı şekilde resimler ve videolarla ders işlemek.
NOT : Haritada ifade edilen rota gezdiğim yerleri değil sadece güzergahı belirtmektedir.
– Gezinin otostop ile gerçekleştirmem daha ekonomik boyutlara taşımak için değil , Yöre insanlarını tanımak yeni bilgiler edinmek yol boyunca güzel muhabbetler ve arkadaşlıklar kurmak içindir.
– Gezi boyunca kişiliğim, sahip olduğum değerlerim , görevim ve vatan sevgime ters düşecek hiçbir davranışta bulunmadığımı beyan ederim.
DAHA GÜZEL GEZİLERİN SİZLERLE OLMASI DİLEĞİYLE 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here