Pasaport Almak ve Yenilemek İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Pasaport Almak ve Yenilemek İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kişinin yurt dışına çıkarken kullanmak zorunda olduğu pasaportların çeşitlerine göre olan 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık kullanım sürelerinin dolması durumunda yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren, içerisinde kişinin nüfus bilgileri, fotoğrafı ve parmak izlerini barındıran çipli pasaportların kullanılmaya başlanması üzerine, bu tarihten sonraki yenileme işlemlerinde çipli pasaport teslimi başladı.

Not: Öğrenciyseniz pasaport harcı ödemeden sadece defter bedelini ödeyerek ( 87TL ) pasaport sahibi olabilirsiniz. 25 Yaşına kadar geçerlidir. Örn: Eğer 24 yaşındaysanız 1 yıllık harçsız pasaport alabilirsiniz.

Pasaport Nereden Yenilenir?

Pasaportların yenilenme işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ancak, yeni çıkan kararname ile pasaportlarla ilgili tüm işlemlerin tahmini bir yıl içinde Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne taşınması planlandı. Fakat hükumet isterse bu süreyi uzatabilecek.

Pasaport Nasıl Yenilenir?

Pasaport yenilenme işlemi alınan pasaportun cinsine göre değişmektedir. Ancak tüm başvurularda ilk aşama Emniyet Genel Müdürlüğünün pasaport işlemleri için oluşturduğu online randevu sisteminden randevu almaktır. Kişiler yazı sonunda yer alan bağlantı adresinden pasaport yenileme işlemi seçilerek randevu aldıktan sonra, randevu verilen saatten en az 10 dakika önce bulundukları İl ya da İlçe Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Şubesinde hazır bulunmalıdır.

Tüm başvuruları pasaportunu yenilemek isteyen kişinin bizzat kendisi yapmalıdır, vekaletname bile verilmiş olsa başka biri başvuru yapamaz.

Pasaport Yenileme İçin TIKLAYINIZ

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Nasıl Yenilenir?

E-randevu sisteminden randevu alındıktan sonra gerekli belgeler toplanmalıdır. Umuma Mahsus Pasaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Önceden kullanmakta oldukları pasaport. ( Yoksa da sorun teşkil etmez )
 • Cüzdan bedeli ve istenilen süreye göre yatırılmış harç bedeli  makbuzunun “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve  yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası. (Yurtdışına eğitim ve kültürel faaliyet amacıyla gidecek öğretmen ve öğrencilerin bunu gerekli belgelerle kanıtlamaları durumunda kendilerine harç bedelsiz pasaport tahsis edilebilir.)

Yukarıdaki belgelerin gerekli şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport, 3-5 iş günü içinde PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir.

Hususi Damgalı (Yeşil) Pasaport Nasıl Yenilenir?

Hususi Damgalı Pasaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Defter bedelinin ödendiğine dair üzerinde “tahsil edilmiştir” kaşesi bulunan ve yetkililer tarafından imzalanmış birinci nüshası
 • Önceden kullanılmakta olan pasaport
 • Halen görevde bulunanlar için bağlantı adresindeki kadro derecesini gösterir kurumca tanzim edilmiş ve onaylanmış; Hususi Damgalı Pasaport talep formu

Yukarıdaki belgelerin gerekli şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport, 3-5 iş günü içinde PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir.

 

Hizmet Damgalı (Gri) Pasaport

Hizmet Damgalı Passaportların yenilenmesi sırasında istenen belgeler şunlardır:

 • Pasaport talep eden kişinin çalışmakta olduğu kurumdan onaylanmış  hizmet pasaportu talep formu (Forma aşağıdaki linkten ulaşılabilir.)
 • TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf

Yukarıdaki belgeleri şubeye teslim edilmesinden sonra yenilenen pasaport PTT aracılığıyla kişinin adresine teslim edilir. Ancak vize istemeyen ülkelere seyahat edecek kişilerin hizmet damgalı pasaport başvuruları en erken 15 gün; vize isteyen ülkeler için ise en erken 25 gün öncesinden alınır.

Pasaport Harç Bedelleri 2017

Hususi ve Hizmet Damgalı pasaportlardan harç bedeli alınmamakla birlikte, Umuma Mahsus pasaportların harç bedelleri de kullanım sürelerine göre değişmektedir. 2016 yılı için belirlenen defter bedeli 87.50 TL’dir. Harç bedelleri ise 2016 yılı için şöyledir:

 • 6 aylık      : 111,70 TL
 • 1 yıllık      : 163,30 TL
 • 2 yıllık      : 266,40 TL
 • 3 yıllık       : 378,30 TL
 • 4-10 yıllık : 533,10 TL

 

Comments

comments

Previous THY'den Öğretmen ve Öğrencilere İndirim
Next Liberland'ın Kurucusu Kendi Kurduğu Ülkeye Alınmadı

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Haberler 0 Comments

Seyyahlar Gezgin Fest’ te Buluşuyor

Fethiye Aksazlar Koyu’nda 1.’si gerçekleşecek festivalde sanat, kamp ve atölyeler ön plana çıkartılmıştır., Seyahat filmleri atölyesi, meditasyon, tasarım ürünleri, dokuma mandala dersleri, erbane atölyesi, ebru atölyesi, davul atölyesi gibi birbirinden

Haberler 0 Comments

Gurcistan AB’ye Vizesiz Giriyor

Avrupa Parlamentosu’nun kabul ettiği yeni uygulamayla Gürcistan vatandaşları AB sınırları içerisinde vizesiz seyahate bir adım daha yaklaştı. Deutsche Welle’in haberine göre, Avrupa Parlamentosu’nda bugün onaylanan yeni kurallar, Gürcistan vatandaşlarının Avrupa

BicycleRail | Bisikletli Gezginler 0 Comments

RodostoBike Bisiklet Şenliği | BisikletRail

25 Eylül Pazar günü Rodostobike Bisiklet Şenliği’nde Süleymanpaşalılarla birlikte pedal çevirerek kentte bisiklet kültürü ve sporuna destek verecek olan tüm bisiklet severlere ilgilerinden dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.  24 Eylül Cumartesi