Peru Kutsal Vadide Gezginlere Açık Kapı ( Röportaj )

2
2311

Alper ve Mert Türkiye’ den Peru’ ya göç eden 2 arkadaş. Artık hayatlarının merkezi haline gelen kutsal vadiye açtıkları hostel ile,  gelen misafirlerine Türk kültürünü, mutfağını ve misafirperverliğini öğretiyor.

Yolu Peru Cusco’ya düşen bütün okuyucularımızı beklediklerini ifade eden Mert ve Alper’ in hikayeleri bir de onların ağzından dinleyelim.

İlk olarak kısaca hikayelerinizden başlayalım, Peru’ya nasıl geldiniz?

Alper: Ben Peru’ya Turkiye’de kurmayı planladığım mantar çiftliği icin mantarcılık öğrenmeye geldim. Buralarda geçirdiğim ilk beş buçuk ayın sonununda bu topraklarla o kadar güçlü bir bağ kurmuştum ki geri dönme fikri aklımın ucundan bile geçmez oldu. Açıkça söylemek gerekirse hayatım boyunca herhangi bir toprak parçasına böyle kuvvetli bir aidiyet hissetmedim.  Sonuç olarak yatırımımı bu cennet parçasına yapmaya karar verdim.
Mert: Yıllarca medya sektöründe çalıştıktan sonra çok sıkılmıştım. Hamburgerci açmayı düşünürken bir yandan da alternatif olarak yurtdışında yaşamayı düşünmeye başladım. Sonra hem tatil yapıp hem de buraların yerleşmeye uygun yerler olup olmadığını görmek için güney amerikayı gezmeye başladım, bir çok ülke gezdikten sonra bu muhteşem vadiye yerleşmeye karar verdim. Üç yılın güney amerikada gezgin hayatı yaşadıktan sonra artık bir yere kök salmıştım ve hayatımı kurmak için birşeyler yapmanın vakti gelmişti. Kısa bir süre sonra Alper’le tanıştık ve beraber bu projeyi gerçekleştirdik.

File_006 (1)

Dünyanın bir ucunda birbirinizi nasıl buldunuz?

Fazla zor olmadı açıkçası, eğtim aldığım çiftliğe Amber adında Amerikalı bir gönüllü geldi, tanıştıktan sonra ilk söylediği şey Calca’da başka bir türk daha var tanıyor musun? oldu, sonrası kendiliğinden gelişti. Zaman geçtikçe Mert sayesinde vadi içinde ufak bir Türk kabilesinin yaşamını sürdürdüğünü öğrendim,  tanışma fırsatım oldu, hepsi pırıl pırıl insanlar. Çevremizde aynı lisanı konuşabildiğimiz, derdimizi paylaşabileceğimiz kişilerin olması ayrı bir güven veriyor bize.

Böyle bir konsept Hostel açma fikri nereden çıktı?

Kutsal Vadi doğal güzellikleri, tarihsel gecmisi ile çok özel bir yer. Super gıdaları, şifalı bitkileri, yöresel spirituel bilgi kaynaklarının kolay erişilebilir olması, bize vadiye gelen insanlara huzur dolu bir merkez üs yaratma fikrini verdi. Sıradan bir hostel yerine kelebekler vadisi veya kabak koyunda hissedebileceğiniz o rahatlığı sunabilceğimiz bir mekan açtık bizde.

Sizi diğer hostellerden ayıran özelikler nelerdir?
El Mono Sabio sıradan bir hostel degil, burada temel amacımız bizi ziyaret eden dostlara vadi içinde edinecekleri her türlü deneyim sırasında hem her yere yakın hem de turistik noktaların gürültü ve kaosundan etkilenmeden dinlenip hoş vakit geçirebilecekleri bir ortam sunmak, bir nevi Calca’daki yazlık evlerine gelmiş hissini yaşatmak.

File_003

Peki neden Peru’yu ve özellikle Calca’yı tercih ettiniz?

Peru güney amerikanın kültürel olarak en bakir yeri, buradaki inanışlar bile bölgesel ve diğer hiçbir güney amerika ülkesinde göremeyeceğiniz bir tarzı var. Orijinal kültüre ulaşmak, yaşamak ve hissetmek biraz çaba ve doğru yönlendirmeyle kolayca yapılabilecek bir şey burada. Peru Solesi Türk Lirası ile yaklaşık olarak aynı olsa da burada yaşamı sürdürmek ucuz, pazardan cüzii paralara alışveriş yapmak veya restoranalarda tıka basa karnını doyurmak mümkün. Peru’nun özgün kültürü, inanılmaz doğası, kendine özgü kişisel gelişim olanakları burayı yuvamız olarak benimsememizdeki en önemli etkenler. Calca’ya gelince, burası coğrafi olarak Kutsal Vadinin ortasında bulunuyor, anlayacağınız heryere yakin.  Bölgedeki diğer kasabalara nazaran Turizimden çok doğal güzellikleri ve otantik kültürel yapısıyla öne çıkıyor, bunu özellikle çevre köylere gittiğinizde çok net hissediyorsunuz, ayrıca vadinin en alçak yerleşimi dolayisiyla yükseklikten en az etkileneceğiniz nokta. Kasabanın Machu Pichu yolu üzerinde olmasıda ayrı bir avantajı.

Hostelinizin adi El Mono Sabio yani Bilge Maymun, bu ismi secmenizin özel bir sebebi var mi?

Aslına bakarsanız var, bizim baktığımız pencereden insan olmak bir ideal, ulaşmak icin bir ömür boyu çalışılması gereken bir zorunluluk. İnsanlık olarak su anda bulunduğumuz noktanın maymunun biraz uzerinde oldugunu düşünüyoruz. Hala ilkel iç güdülerimizin esiri olmamız, hayati subjektif algılamamız ve buna bağlı olarak farklı olan herseyi ötekileştirmemiz bunun en temel göstergeleri bizim icin. Eh, maymunu biraz ustu İnsanın çok altı da Bilge Maymun oluyor.

Hostelinize gelmek isteyen gezginler size nereden ulaşabilirler ?

Facebook Adresimizden ya da booking üzerinden ulaşan bütün arkadaşlarımıza yardımcı olmak isteriz. Sevgiyle

2 YORUMLAR

  1. Alıp başını giderek “dünya küçük bir köydür” anlayışıyla farklı ülkelerde yaşayan insanlara hayranım. İnsanın yaşam enerjisi tazeleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here