Reine ! 

Reine ! 

Huzurun tanimini yaparken cok zorlanirim. Oyle afilli kelimeler etmekten daha cok ” nefes almaktir.” Hep bu Norveç yüzünden Hiro Nakamura olmak istedim. Gozlerimi kapattigim her an istedigim yerde, Norvecte olma ihtimali…Bir gece evde otururken yillarca photoshop oldugunu iddaa ettigim, sonralarda ise varligindan haberdar oldugum ” Kuzey Isiklarini” gormek icin cebimizdeki son parayi verip bu muazzam goruntuyu gorelim istedik.  
Bekledigimiz gibi olmadi, tam anlamiyla goremedik. Bir ihtimaldi zaten, gorememeyi kabullenerek gitmistik.  
Kuzey Isiklari kadar onemli bir ayrıntısı; ilkokulda ogretmenlerimizin resim dersinde bize cizdirdigi fotografta gordugunuz muhteşem köy Reine’yi koymustum. Ne daha once giden biriyle tanistim ne de dogru dürüst nasil gidildigini biliyordum.

Trolltunga, PulpitRock ne ise bu köyün de yeri onemi buyuktu benim icin. Küçükken büyük hayaller pesinde kosan adam olmadim. Karanlik havada lapa lapa kar yagisini gormeyi hayal etmek, kar topu oynayan mutlu cocuk olmak kadarı yeterli saniyordum. Buyuyunce hayallerimin buyumesine izin vermedim. Hala yanimda uyuyani uyandirmamak icin su icmekten vazgecmeyi mutluluk olarak goruyorum. Bu köy benim huzur buldugum yerlerin basinda geliyordu. Fotograflarina bakmak, videolarini izlemek, daha once birkac kisinin gittigi yollarini, haritadan takip ederek gezmeye calismak gibi. Gidince de bir Peter’ın hayali gerçekleşmiş oldu

Isin icine Norvec girince gereksiz edebiyata duygusala baglayasi geliyor insanin. 


Oncelikle bu köye nasil gidildigini anlatayim. 
Turkiye’den Stockholm’e ucuz ucak bulmustuk. Oslo genelde pahali oluyor eger Interrail biletiniz varsa Stockholm’e almak daha mantikli. ( Gidis Gelis 310TL)
Stockholm’den Trondheim aktarmali Bodo trenine binip bir sekil Bodo’ya ulasmak.
Stockholm > Trondheim > Bodo
Bodo’ya ulastiktan sonra Bodo Tren Istasyonuna 100m otesinde Moskenes koyune giden gunde 2-3 seferi bulunan vapura binip Moskenes’te inmek.( Vapur kisi basi 215nok )
Moskenes’te indikten sonra henuz isiniz bitmiyor.Moskenes > Reine arasi 5km’lik yol var. Arada à köyunden gelen otobusler gitse de pek denk geleceginizi dusunmuyorum o yuzden tek care otostop ya da 5km lik yolu tuneller icinden, kopruler uzerinden muhtesem manzaralarla yurumek gecerek yurumek. 

Stockholm > Trondheim > Bodo > Moskenes > Reine•Hem Moskenes’te hem de Reine’de buyuk otobus duragi bile yok, hele moskeneste hicbirsey yok villalarla ve muhtesem norvec evleriyle suslu köy buralar. Reine’de 1 market bir de gece marketi var o yuzden giderken yiyecek icecek goturun tam bir yokluk memleketi. Iyi ki yokluk memleketi, bu muhtesem guzellige ulasmak oyle kolay olmamali
Cok guzel 2 gun gecirdim burda yazacak cok sey biriktirdim simdilik bunlari paylasiyorum.

Kaynak

Comments

comments

Previous Bir Sırtçantalı'dan Bangkok - Tayland Tavsiyeleri
Next Bir Hukukcunun yol hikayesi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Pasaport Almak ve Yenilemek İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kişinin yurt dışına çıkarken kullanmak zorunda olduğu pasaportların çeşitlerine göre olan 6 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık, 3 yıllık ve 4-10 yıllık kullanım sürelerinin dolması durumunda yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca 1

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Addis Ababa | ” Birileri için daha fazla şeyler yapabilecek yollara girmeliydim.”

Hayatta görüklerim karşısında, vicdanım zaman zaman beni suçlayan bir huzursuzluk şeklinde ortaya çıksa da başımı çevirip yürümeye devam etmesini öğrenmiştim. Okuduklarım, gördüklerim düşüncelerimi derinleştirmeye başladığı an, ona da çözümler buluyordum.