spot_img
21.7 C
İstanbul
Perşembe, Ağustos 18, 2022
spot_img

Sadece Blogger Değil Ayrıca Türkiye’ nin En İlham Verici Gezginleri

Ülkemizin buhranlı dönemlerinde yüzümüzü güldüren nadir şeyler var. Gezdikçe mutlu olduğumuz, adım attıkları her huzura şahit olduğumuz güzel insanlar az değil. Nasıl gezdiğinin hiç önemi olmayan, yolda olmak hissini iliklerine kadar yaşayan bu güzel insanlar topluluğuna ne kadar teşekkür etsek azdır. Bir gün Güney Amerika’da öteki gün Norveç’ te uyanmanın hazzını tarif edemeyiz ama tarif edebilecek, rutin hayatın zincirini kıran dostlarımızla tanıştıracağız.

Sıralarken gönlümüzden 1.yi, 8.yi ayırt edemedik. Yolun bize öğrettiklerinden, egodan, huzursuzluktan ve önyargıdan arınarak hepsine bolca teşekkür etmek ve sizinle tanıştırmak istedik.

 

10. Nordik Simit

nordiksmitt

Logosundan paylaşımlarına ülkenin en güzel bloglarından biri. Henüz viking yağında kavrulmamış, dünyanın bozulmamış nadir coğrafyasına adım atmamışsanız geç kalmışsınızdır. İzlanda’ dan Norveç’ e Foreo Adalarından Finlandiya’ ya kadar keşfedebileceğiniz güzel coğrafyayı size anlatan blogu takip etmeden geçmeyiniz.

9. Çelebi Alper

kuzey-kore9-e1393165717304

InterRail Türkiye üyelerince sevilen gezginlerden olan Alper Metin blogundaki mizahi yönleriyle öne çıkıyor.  Kendisini  “Tek başıma, tursuz, rezervasyonsuz, ucuz, özgürce seyahat ediyorum. Henüz Londra’ya gitmedim, Eyfel Kulesi’ni arkama alarak fotoğraf çektirmedim. Ama Küba’nın turist geçmeyen kasabalarına, Ermenistan’ın virajlı yollarına, Moğolistan’ın ıssız bozkırlarına gittim.Finlandiya kırında kamp yaptım, İsrail’in Necef Çölü’nde dolaştım, Moldova’da köy düğününde halay çektim, Litvanya’nın köyünde av eti yedim, puslu dağdaki Çin Seddi’ne tırmandım, Minsk’teki Sovyet mimarisini, Filistin’deki Arap mimarisini Kuzey Kore‘de dünyanın en büyük gösterisini gördüm. Yurt dışı seyahat benim tutkum.” sözleriyle tanımlıyor.

Türkiye’ de Kuzey Kore’ye kaç kişi gitti bilmiyoruz ama kendisi Reyiz Kim Jong-Un ‘ un kulaklarını çekmeye korelere gitmişliği vardır. Sadece bir gezgin değil ayrıca bir eğitimci olan Alper Metin’ in mizah paylaştığı facebook hesabını ve kişisel hesabını da takip etmenizi öneririz. Selam olsun kendisine.

En Güzel Yazılarından Biri İçin  Tıklayınız

8. Yoldaki

Şu adama bir baksanıza hiç 1981 gibi duruyor mu ? ” Gökhan Hepşen’in gezdiği yaştayım ”  diye bir içlenesi geliyor insanın. Hayatını etkileyen insanların bulunduğu İran kadar güzel bir bloga ve içeriklere sahip.

gokhan-gonullu-firin

” Fazla param yok o yüzden lüks bir hayattan oldukça uzakta yaşıyorum ve genellikle yalnız seyahat ediyorum. Eyfel kulesinin önünde fotoğraf çektirmekten çok hemen altında dans eden çocukların nasıl o kadar yetenekli olabildiklerini merak ediyorum. ”

Şu Yazısına Göz Atmadan Gitmeyiniz

7. Çok Okuyan Çok Gezen

sevil-mert-interrail

Biz bir beyaz yakalı olsak 24 yaşındaki Sevil’i gördükten sonra şu tepkiyi vermemek için zor tutarız. 🙂
Bankacı olmasına ve özel sektörde çalışmasına rağmen, kısa izinlerde nasıl gezilir, nerelere gidilir gibi pratik bilgileri alabileceğiniz en güzel bloglardan biri. Avrupa, Kafkaslar, Uzakdoğu, Balkanlar, Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu’da 40’dan fazla ülkeyi gezip görmüş insanların hayatına dokunan bir gezgin.

 

” Öğrenmenin sonu yok, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni bilgilere ulaşmak, araştırmak, kendini geliştirmek hiç bitmeyecek bir yolculuk, ben de bu yolculukta bir garip seyyah. Sevil Mert

Aslında büyük de bir gezgin olan İlber Ortaylıyla kendisine selam edelim.

” Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı? Peki ya bir yandan okurken diğer yandan da gezme imkânı bulanlar? ”

6. Plansız Gezgin

13600120_10154392255949267_8556695894017687569_n

InterRail Türkiye işsizlerinin lideri, bizim de Başkanımız Bestami Köse’ nin yazdığı blogdur. Neden daha fazla yazmadığını anlamadığımız bir eleştiriyle başlarsak felsefik yazılarını çok beğendiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz. Dünya turu fotoğraflarıyla iç çektiren, norveç aşığı, sanki N. Mandela’ymış gibi bloguna yapıştırdığı  “Hayatımda planladığım hiçbir şey yolunda gitmedi. Plansızlığı planlayana kadar.”  sözüyle tanınan künefe manyağı gezgindir.

Şu Video’ da da bahsettiği gibi InterRail Köyü ile ilgili çalışmaları da heyecanla bekliyoruz.

” Interrail köyü, kendisine gezgin adını koyabilecek felsefeye sahip herkesin gelip özgürce hayatlarını sürdürebilecekleri, kamp yapıp, denize girebilecekleri, egodan uzak birbirine yardım etmek ve mutluluklarını paylaşma amacı güden bir projedir. Köyümüzde para geçmemektedir. Interrail köyünün en önemli geçim kaynağı kendi ürettikleri malların geri dönüşünün sağlanmasıyla olmasıdır.
Gezgin demek bizce; fıtratında herkese önce “iyi” olarak bakan, din, dil, ırk, siyasi görüşü ayırmadan “sevgi” önceliğinde hayata bakan kişilerdir. Bu bağlamda köyümüze gelen kimseleri ayırt edecek değiliz. Bir gece evde canın mı sıkıldı ? Gel, köyümüzün kahvesinde okey atalım. Çadırın, matın, tulumun yok mu ? Bizde var ! demek, paylaşmak için var olacaktır. ”

5. Başka Türlü Bir Şey

782020a9e-1

Şu videodaki  iki güzel insan kendileri.  Yeni Türkü’ nün Başka Türlü Bir Şey şarkısından esinlenerek oluşturdukları bir blogları bir de kitapları var. Sözü kendilerine bırakalım

 

” Okul sıralarındayken çoğu insan gibi bizim de hayallerimizde ÖSS’de iyi okullara girmek, sonrasında kurumsal firmalarda iş sahibi olmak vardı. Bunların hepsi gerçek oldu. Ancak istediğimiz şeyin bu olmadığını anladık ve bu güvenli limandan ayrılmaya karar verdik. Gidiyoruz. Hayatı yeniden sorgulamaya, bambaşka yerlerdeki bambaşka yaşamları keşfetmeye, dünyanın okumadığımız diğer sayfalarını okumaya gidiyoruz.”

4. Yolculuk Notları

4_0
Türkiye’ de kadın olmak zor iken, bir de seyahat eden kadın olmanın zorluğunu hayal edin. Tek başına sırtçantasını sırtlanıp, her gün başka bir dünyada uzanmanın keyfini çıkartmış gezginlerimizden biridir. Ülkede teşvik edilmesi gereken konuların başında gelen Kadın Başına Seyahat Edebilmek konusunda Anıl Kangal’ dan öğrenmeniz gereken çok şey var.

 

  • Üniversite sonrasında az buçuk gezmiş her insan gibi Avrupa bana yetmedi. Avrupa’da görmediğim birçok yer olmasına rağmen, Avrupa’nın elli sene sonra da aynı Avrupa olacağı inancı ile ailemle, arkadaşlarımla ve tek başıma Orta Doğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Uzakdoğu’ya yolculuklar yaptım.
  • İş hayatı ile beraber ekonomik özgürlüğümü elde etmek, hayatımda yeni bir dönüm noktası oldu. Sahip olduğum işin bir getirisi olarak, sorunsuz şekilde kullanabildiğim izinleri her fırsatta farklı bir ülkeyi ziyaret etmek için değerlendirdim. Üç günlüğüne Berlin’e, iki buçuk günlüğüne Priştine’ye, bir buçuk günlüğüne Beyrut’a ucuz uçak bileti buldum diye gitmeye hiç gocunmadım, üşenmedim.

 

TedX‘te yaptığı konuşmayı izlemeden geçmeyiniz. Selam olsun, yolu açık olsun !


3. Rotasız Seyyah

 

KENDİ İMKANLARIYLA DÜNYAYI GEZMEYE ÇALIŞAN MEHMET GENÇ, DİĞER ADIYLA 'ROTASIZ SEYYAH', GUATEMALA'DA BULUNDUĞU SÜRE İÇİNDE İHTİYACI OLAN AİLELERE YARDIM ULAŞTIRIYOR. (ZAFER PEKER/BURSA-İHA)

Türkiye’ de backpacker ruhunun temsilcilerinden biridir Mehmet Genç. Gezginliğe ilk adımını çalıştığı firmanın eğitim için Tayvan’a gönderdiği sırada almış. Oraları görünce hayata bakış açısının değiştini ve asıl istediğinin zengin olmak değil yollarda olmak olduğunu farkediyor. Kendisini bir gün otostopla yolculuk yaparken, öteki gün 6.000m tırmanırken, bir diğer gün piramitte uyurken görebilirsiniz. Gezinin hemen ardından 6 yıllık kariyerini bir kenara bırakıp yollara düşüyor. Ayrıca Rotasız Seyyah, gezmenin yanında gittiği yerlerde takipçilerinin de desteğiyle beraber ihtiyaç sahiplerine maddi-manevi yardımlarda bulunuyor.

Kendisine bu konuda da yürekliliğinden dolayı tebrik ediyor, destekliyoruz.

2. Hayallerimde  Ben

hayallerimde-ben-interrail


Kendisini 2.sıraya koyma sebebimiz InterRail grubunda paylaşılan videolarıyla verdiği ilhamlardır. Ülkede seyahat etmenin çok zor olduğu algısını değiştirmek ve kadın başına çektiği videolarla insanlara ilham vermektedir.
”Sen bi git , başına bişey gelmezse ben de giderim sonra” diyenler vardır çevrenizde.” Ebru başına birşey gelmeyeceğinin farkında olup mutluluk paylaştıkça güzeldir felsefesini insanlara anlatan yolculardan.

Hayallere daldığım bir gün kendime sormaya başladığım neler yapmadan ölmek istemezdim sorusu The Bucket List filmini izlememle birlikte bir listeye dönüştü. En büyük hayalim, bir gün uzun süreli bir dünya turuna çıkabilmek. Elbette o gün gelene kadar farklı zamanlarda da olsa görebildiğim kadar çok yer görmeyi istiyorum. Şu an ülke sayacım on beş. Yeni yolculuklara” Ebru


1. I Can Travel

kerimcan

Her ne kadar Google’a kerimcan yazınca ilk sırada başkası çıksa da kendisi gönüllerin ve grubumuzun bir numarasıdır. 🙂 Yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat diyenler için güzel de bir bloga sahip.  Bol yer, içer, tırmanır, uçar, lamaya tükürür, o göbekle maratonda koşar, çıplak şekilde yabancı gazetelerde manşet olur. İzlemek, okumak, ilham almak için gülücüklerini takip etmeniz yeterlidir.

Seyahatte skor değil hikayeler ve güzel dostlar peşindeyim. Kerimcan AkdumanHazırlayan

Elif Denizciler


Siz de yazı göndermek için KAYIT OL seçeneğine tıklayabilir, yazılarınızı gönderebilirsiniz.

spot_img

ilgili makaleler

2 YORUMLAR

  1. Neredeyse tamamını takip ediyorum. Kendi alanlarında oldukça renkli kişilikler ve Türkiye’deki gezi planı yapan bir çok insan için ciddi örnek oluşturuyorlar. Özgürlük ruhu sayesinde yollara düşen bu insanlar hepimize ders olmalı. I can travel, Kerimcan! da özel bir sempati kazandı doğrusu. Her birini kutluyor, başarılar diliyorum. En azından hayallerini gerçekleştirmek için yollara düşme cesaretini göstermişler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
352,129TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,368TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.