Interrail’ de Eyfel Manzaralı Mağara’da Uyumak

Paris’te, Eiffel Kulesi’nin Arkasında Bir Gizli Mağarada Uyumak Güzel Olmaz Mıydı ?

Interrail yaparken dışarda yatmakta en zorlandığımız şehirlerin başında gelir Paris. Siyahi dostlarımızin korkutucu bakışları, cirit atan fareler ve hırsızlar. Kamp yaptıgın yerden polisin kaldırması da cabası.

Paris metrosunun karmaşıklığı içinde geç saatlerde meşhur getto Nord garına geldik. Gar çevresi her zamanki gibi Godfather sahnesinden çıkma, siyah giyinen adamların sahne çekimi gibi. Bir tane beyaz kimse yok. Önce çantalarımızı Locker’a bıraktık ( 24 Saati €5.5 – iki çanta sığıyor )

Tulumlarımızı ve kalın giysilerimizi küçük çantamıza koyup Eyfel manzaralı uyuma hayaliyle metroya bindik. Binmeye çalıştık desek daha doğru olur. Paris metrosu, Paris’ten daha büyük sanki. Hızlı olsun diye metroya binelim dediğiniz yerde, metroya ulaşana kadar Tuzla’dan Beylikdüzü’ne yürürsün. 700 tane metro hattı- numarası var. Uzun uğraşlar sonunda Eyfel’e vardık.

• Eyfel’ in gece manzarası ve duruşu kesinlikle gündüzden daha heybetli ve güzel. Mutlaka gece görülmeli.

Eyfel’e vardiktan sonra, uyumak icin şöyle bi tur attık. Bütün çimenliklerde at gibi fareler dolaşıyor. Fare dediğin, sevimli küçük bişi hayal edersiniz, bunlar bildiğin at gibi. Fırsatı olsa tek lokmada götürür sizi. Sadece tulumlarımız olduğu için, çimenlerde yatmamaya karar verip dolanmaya devam ettik.

Eyfel’in altına geldiğimizde 5-6 tane sır tçantalının oturduğunu görüp selam verdik. 5 tane sevimli Polonya’lı otostopçu. Onlara nerede yatacaklarını sorduk. Sormaya kalmadan samimi sıcak bir garip dost davranışlarıyla kopamadık yanlarından. 2-3 sohbet sonrası orda olan Fransız birinin bir mağaradan bahsettiğini ve orada kalacaklarını söylediler. Pariste mağara oha ne alaka şaşkınlığıyla birbirimize baktık ve 5 dk sürmeden, uyku saati deyip herkes hareketlendi. Fransızlar evine giderken 5 Polonyalı’yı takip etmeye başladık. Ellerde fener Eyfel Kulesi’nin altında mağara aramaya başladık.

Mağara’nın şelaleleri

2-3 kişi dağılıp, duvarların arkasında, ağaçların arasında mağara arıyoruz. Veee bulduk.

Girişi yüksek tellerle kapalı, orta dünyaya giriş yaparcasına muazzam bir görüntü. Teker teker tellerden atlayarak içeri girdik. Herkesin ağzında tek bir kelime ”Hahaha amazing”

Eyfel Kulesi’nin tam altında, 6. gidişime ragmen kaç kez yanından geçmişim- geçmişinizdir bir kez olsun görmediğim muhteşem güzellik.

Dışarı buz gibi, içerisi gayet sıcak. Çiçeklerle süslü evimiz, mağaramız ☺️ Mağaranın pencereleri Eyfel’e 40-50 m uzaklıkta, hemen önünde havuz, havuzda beyaz beyaz, suya girip çıkışına kurban ördekler. Mağaranın hemen dışında üst katta, dekor gibi duran tek bank. Otur sabahlara kadar huzur depola. Hemen 50 m ötedeki koşuşturma, huzursuzluklar, ses hiç biri yok.

Sabah 6 gibi bizim 5 Polonya’lı yola devam ettiler. Onlara teşekkür edip saat 9’a kadar uyuduk. Bir ara bir temizlik görevlisi geldi. Şöyle baktı, güldü ve devam edin dercesine bizi bıraktı gitti. Biz de uykuya devam edip bir kaç saat sonra kalktık ve ne görelim, manzaramız bu.

Paris Trickleri

  • Louvre Müzesi’nin kapılarını zorlayın, Isıc Kard ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz.
  • Louvre Müzesi’nin ordaki McDonalds 24 Saat açık
  • Şanzelize’de hanlar açık, oralarda uyuyabilirsiniz.
  • Metroda giriş kapılarının yanında zil var. Zile basın Interrail biletimiz var dediğiniz zaman ücretsiz geçiş yapıyorsunuz. Ayrıca bütün Garlardan Interrail biletiyle Eyfel’e giden trenlere binebiliyorsunuz. (SNCF)
  • St Christopher Nord Hostel aklınızda bulunsun.

Eyfel’in Hikayesi

Eyfel Kulesi 1887 ile 1889 yılları arasında Gustave Eiffel’in firması tarafından, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Expo 1889 Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilmiştir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir.

Onu bir utanç lekesi olarak gören Paris halkının tepkisini de çekmiştir. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. Böylelikle devrin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde bir kampanya başlatılmış, bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Bugün ise Eyfel Kulesi, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul edilir. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırırlar. İlk başlarda Eiffel, Kule’ye sadece 20 yıl için müsaade almıştı. Dolayısıyla, 1909 yılında kulenin sökülmesi gerekiyordu. Ancak kule, iletişim için çok uygun yüksekliğe ulaştığından ve yeni yüzyılda Atlantik ötesi haberleşmeye imkân tanıdığından, kalmasına izin verildi.

Comments

comments

Next Fas' ta Çöl Turu | Interrail İle Fas' a Gitmek

Editor review

Graphics
5/5
Gameplay
4.5/5
Sound
5/5
Storyline
4/5
Price
5/5

4.7

Good
4.7
Summary

Ut dolor ex, gravida in posuere non, vulputate ut est. Maecenas euismod arcu turpis, pulvinar dapibus quam hendrerit in. In hac habitasse platea dictumst. Maecenas nisi elit, aliquet vel laoreet sed, euismod eu ipsum. In varius facilisis ultrices. Integer ac faucibus justo, vitae gravida dolor. Phasellus semper sem mauris, sit amet luctus justo tincidunt sit amet.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply

You might also like

Haberler 0 Comments

Rusya ile vizesiz, kimlikle seyahat için adımların atıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’da görüştü. İki bakanın bölgesel konuları ele aldığı belirtildi. Çavuşoğlu, Rusya ile vizesiz, kimlikle seyahat için adımların atıldığını açıkladı. Moskova’da

Haberler 0 Comments

30 Agustos InterRail Türkiye’de Nasıl Kutlandı 

Grup Üyelerimizin dünyanın her yerinden bize ulaştırdıları bazı fotoğraflar Burak Tolga Başoluk‎ – Bükreş Zafer Bayramı Atatürk Meydanı’nda Atatürk büstünün önünde kutlanır! Gökhan Emre Akıl – Etiyopya 30 ağustos Zafer

Raydan Çıkanlar 3 Comments

Duvar Kağıdı Boyutunda Dünya Haritaları

Bazı sloganlarla süslediğimiz duvar kağıdı boyutundaki dünya haritaları hazırladık. İyi günlerde kullanın efenim. İndirme Linkimizin 1 haftalık süresi var. İndirme Linki İçin Tıklayınız Vektörel Boyutu Icin Tiklayiniz •Vektorel  olduğundan dolayı