Schengen Vize İstatistikleri Nelerdir ? En Kolay ve En Uzun Vize Hangi Ülkeden Alınır ?

0
6139

Hepimizin kabusu vize başvurusu. Peki bu vize başvurusundaki istatistikler hakkında bilginiz var mı ? Açıklanan son istatistiklere göre Schengen vizesi almak için Türkiye’den başvuranların sayısı son 3 yılda %8 artarken, alınan red oranları da %80,5 yükselerek 63.122’ye ulaştı. Özellikle yaşanan son olaylardan sonra vize redlerinde ciddi bir artışın olduğu görülmekte.

Ayrıca Rusya ve Çin ile birlikte Schengen’e en çok başvuran ülke ise Türkiye. Bu sırada en çok başvuru yapılan ülkeler ; Fransa, Almanya ve İtalya.
En Fazla Red Veren Ülkeler içerisinde Malta, yapılan başvuruların %25,3’ünü reddederken, onu 2. sırada %16 ile Belçika izledi. Fransa, Portekiz ve Hollanda ise vize başvurularına %10’un üzerinde red veren ülkeler olarak oranları en yüksekler listesindedir. Yaklaşık 15,000,000 başvurunun %93.1’i onaylanmış, %6.9’u ise reddedilmiştir.

En çok kabul veren ülkeler ise ; %99.79 kabul oranı ile İzlanda açık ara lider olurken onu %1 oranlarla Baltık ülkeleri izlemiştir. %2’nin altında red oranı olan ülkeler Finlandiya, Litvanya, Letonya ve Estonya olmuştur. Bu ülkelerden vize reddi yiyen kişi sayısı çok azdır.

Çok girişli vize veren ülkelerde en iyisi ise %80’nin üzerinde çok girişli vize veren ülkeler sıralamasında öne çıkan ; Almanya, Hollanda, Finlandiya, Estonya ve Lüksemburg olmuştur. Tek girişli verilen vizelerde ise İzlanda %12 ile başı çekmektedir. Buradan anlaşılan İzlanda kolay kabul ediyor ancak tek girişli vize veriyor.
En uzun süre Schengen verenlerin oranına baktığımızda ise Almanya, İtalya ve Polonya başı çekmektedir.

Kaynak

Koalay.com

GezginFest İzmir 16 – 18 Ağustos Efes – İzmir


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here