spot_img
25.7 C
İstanbul
Cuma, Temmuz 1, 2022
spot_img

Sema Ertürk ile Güney Amerika | Ropörtaj

Merhaba Sema Sizi Taniyabilir Miyiz ?
Ben Sema Ertürk. 

İstanbul doğumlu, 3 harika evlat sahibi bekar bir anneyim 🙂 Doğaya, hayvanlara ve yollara aşık bir gezginim. 

Konuya direk girmek İstiyorum. Güney Amerikayı gezdiniz. Yola çıkmanın zor oldugunu düşünen ozellikle kadınlarımıza ne gibi bir tavsiyeniz olur ?

Hemcislerime söyleyeceğim ilk şey; bence en zoru ilk korkuyu yenebilmek ve gitme kararını kesin olarak almak. 

Bazen en zor engel aklınızda olandır. Kendine güven, kendine inan, özgüvenli ol, bağımsız ol, iç sesini dinle. Yalnız yola çıkmaktan korkma, çünkü insanlar yalnız yolculuk yapanlarla daha çok iletişime geçiyorlar, onlara güven. Yolculuğun seni ele geçirmesine izin vermelisin. Korkularınla yüzleşirsen bu seni süper kahraman yapar. Hayalindeki yere biletini mutlaka almalısınız.

Her şey iyi güzel, peki seyahatin zorlukları var mıdır varsa neler ?

Otostopta beklerken geçen süre ve iklimin zorluklarıyla başbaşa kalınca sabırlı olmak, kendini motive etmek, kendine inanmak.

 Ben, Patagonya rotamda ıssız bir yerde 4 gün boyunca otostop beklemiştim. Sonuna kadar direnip 4. gün otostop yapabilmiştim. Bu 4 gün içerisinde bulunduğum yerde bir evde misafir edilmiştim. Aynı yerde tesadüfen tanıştığım, farklı rotalara gittiğimiz Ekvador’lu gezgin bir çiftle beklemiştik. Hep birlikte aynı evde konaklayıp harika zamnlar geçirmiştik. 

Yani zorlu zaman içerisinde bile şikayet etmemek, sabırlı olmak ve kendine inanmak mevzusudur bu durum. Asla pes etme 🙂 


Şuanda 25 yaşında olsaydınız, ne yapardınız ? 

Kesinlikle interrail yapardım. Yeteneklerimi geliştirir, yeteneğimle para kazanıp ihtiyacımı karşılar dünyayı gezerdim.
Ben burda yaşarım dediğiniz, En begendiginiz ülke neresi ?

Uruguay gerçekten çok güzel bir ülke. Bunun dışında Brezilya’nın güneyinde Santa Caterina eyaletinde, Atlantik’in gelini denen Piçarras kasabasında yaşamayı da düşündüm ama asla bir yerde sabit yaşayacağımı düşünemiyorum. 
En komik anınız ?

Her günümde komik anlarım oluyordu ama aklıma gelen ilk komik durum şu; ilk zamanlarda İspanyolca bilmediğim için tek tük bir kaç kelime öğrenmiştim ve biriyle konuşmaya çalıştığım esnada, bana kendi dilinde heceleye heceleye yüksek sesle konuşuyordu. Sanki öyle yapınca anlayacakmışım gibi yüzüme bakması, sürekli aynı cümleyi tekrarlaması dayanılmaz derecede komik bir durum yaratıyordu. 


Mujica’yi görünce ne hissettiniz ? gözlemleriniz neler ?

Henüz tam ispanyolca öğrenememiştim, nutkum tutulmuştu. Yoldaşı Rodriquez ile önceden arkadaş olmuştum, onun sayesinde sorularıma cevap almıştım. 5 yıl sonra tekrar başkanlık seçimlerine gireceğini öğrenmiştim. Beni yanına oturmam için çağırmıştı, nazikçe saçlarımı okşamıştı, ben de başımı omuzuna dayamıştım. Dünyanın hayran olduğu adamın elleri saçlarımdaydı. Bundan öte daha büyük bir hayal olamaz dedim. Olağanüstü alçakgönüllü ve sevimliydi. Ayakabıların ucu yırtık baş parmağı görünüyordu. Çiftliğinde okul inşaasını görüp gezdiğimde daha da hayran kalmıştım. Öğrenci ve öğretmen yetiştirecekmiş. Meşhur arabasına da bindim. Kümese girip tavuklarına yem verip yumurta topladım. 
Yolun size kattıkları, yola çıkmadan önce  ve sonraki değişimleriniz ?

Neler katmadı ki, hayal edemeyeceğim güzellikler, kültürler, dostluklar kazandırdı bana. Hiç bilmediğim İspanyolca’yı öğrendim. Karşıma çıkan her insanla hala görüşüyoruz. Arkamdan ettikleri, duaları, dilekleri, sözleri, tevazuları, gönüllerini kazandım. 

Her şeye hazırlıklıydım; tehlikelere, hırsızlıklara, kazalara karşı temkinliydim. Hoşgörü ve empati ile onları olduğu gibi kabullenerek serikanlıca hareket ettim. Bir sebepten dolayı dönüş yapınca ilk gece bir eksiklik, bir nevi bunalım yaşadım çünkü ben artık eski ben değildim. Buraya ait olmadığımı; yollara, coğrafyalara ait olduğumu hissettim. Sonra geriye baktığımda hatalarımı, doğrularımı fark ettim. Gezgin, bayrak, din, köken, siyaset olmadan sırtında çantası ve haritasıyla yola çıkar. Ve beden sağlığımı hiçe sayarak yolculuk ediyordum, oysa bedene sahip çıkmalı, disipline ederek sınır koymalı. 

Guney Amerika da otostop zor mudur ?

Venezüela’da otostop mümkün değil. Yapmaya da kalkışılmamalı çünkü çok zor bir ülke. 

Bolivya ise dünyanın en fakir ülkelerinden biri olduğu için otostop yapılsa bile parasız yapılmıyor. Çok zordur burada otostop. Peru’da aynı Bolivya gibi. Güney Brezilya’da ise hiç mümkün değil çünkü sürücüler yoldaki insana güvenmiyor, korkuyorlar. Ben burada şansımı denediğimde sadece 2 kez otostop yapabildim. Kuzeyi ise özellikle Amazonya eyaleti turistik bir bölge olduğu için yapılabiliyor, aksi halde Brezilya insanları yabancı insanlara ve yoldaki insanlara güvenmiyorlar. Bunların dışındaki ülkeler özellikle Uruguay otostop cenneti, yapamasan bile yolda duran insanlara duruyorlar. Arjantin ve Şili’de otostop çok yaygın çünkü tır filolarının en yoğun olduğu ülkelerdir. Bu 3 ülkenin de insanları çok yardımsever ve misafirperverler

Sizce en guzel Guney Amerika rotası nasıl olmalıdır ? 

Her türlü rota çizilebilir. Bütün Güney Amerika kıtasını kapsayan ülkeleri gezip Mexico’ya kadar gidip Küba ile bitirilebilir. 🙂 Peru – Machu Picchu, Bolivya – Uyuni tuz gölü, Arjantin – Ushuaia (Tierra del Fuego National Park.) dünyanın sonunda ki fener muhakkak gidilip görülmesi gereken bir yer. Zaratiegui’de dünyanın sonundaki postanenin olduğu sahil tarafıdır. Buradaki postaneden, pasaportunuza dünyanın sonu damgasını vurdurabilirsiniz. 

Guney Amerika’ya gitmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler ? 

Güney Amerika için Sarı Humma ve Tifo aşılarını muhakkak öneriyorum. Devlet kıtalara göre ücretsiz olarak uyguluyor. Seyahat Sağlık Sigortasını yaptırmak. Muhakkak yanınızda konaklama rezervasyonun çıktısını almak. İstanbul-Güney Amerika, Fas aktarmalı uçuş için bu gerekli. 

Güney Amerika’da kesinlikle bulunmayan gıda olarak, beyaz peynir, siyah zeytin, çay tavsiye ederim. Bir de az kıyafet ile mevsimsel kıyafet. 

Grubumuz tarafindan cok seviliyorsunuz. InterRail Turkiye size ne ifade ediyor?

Dünyayı gezen özgür ruhlu kelebek. InterRail Türkiye benim ailem. 

spot_img

ilgili makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
350,942TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,395TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.