Seyahat Üzerine Kariyer

0
861

Gençler!

Rica ediyorum yirmili yaşlarınızın sonuna kadar kariyer planlarını bir kenara bırakın. Hayatı tanıyın ve sadece hayatı tanırken hayatta kalacağınız kadar kazanacağınız ufak tefek işlerle uğraşın. Maaşı iyi diye abuk sabuk bir holdingin bilmem ne bacası sorumluluğunu kabul etmeyin. Lütfen.

Diye bir not düştüm Facebook hesabımdan. Baktım ki beni anlayan, anlamayan, katılan, katılmayan ama konuyla ilgilenen çok sayıda genç arkadaşım varmış. Konuyu biraz daha açmamı istediler. Elimden geldiğince açayım.
İşim gereği yıllarca mülakatlara girdim. Gözleri ışıl ışıl onlarca gençle mülakat yaptım. Üniversitelerinden başarıyla mezun olmuş, bir an önce para kazanma ve bir şeyler başarma arzusuyla yanan. Psikolojilerini iyi bilirim. “Hele bir yere bir başlayayım, orayı Dünya’nın en iyi şirketi yapacağım.” “Zaten benim farkımı hemen anlarlar.” “İki seneye kalmaz Genel Müdür olurum.” “Bana bir kaldıraç verin Dünya’yı yerinden oynatayım ;)”
Ne yazık ki bu hislerle başlanan işlerin sonrasını da bilirim. Çok sürmez. 6 ay içinde o gözlerdeki ışık kaybolur önce, dünyayı kurtaracak adam raporlara, hesaplar, sonu gelmez yetkisiz sorumluluklara gömülmüştür. Çocuk dünyayı kurtaracak kurtarmasına da, ah kafayı bir kaldırabilse!
Yüzlerce mülakat yaptım 20 yılda. Onlarcasını işe yerleştirdim bu arkadaşların. Ve en az 30-40 tanesini hala bir vesileyle görüyor, biliyorum. Mutlu olan çok az. Hepsi hayallerinden vazgeçmiş, kendilerini bu hale getiren düzenin müthiş bir savunucusu haline gelmiş durumda. Sevmedikleri bir işi yapıyorlar. İlk işe girdiklerinde yakındıkları o iş öğretmeyen, yetki vermeyen, kendilerine ayak işleri yaptıran müdür artık kendileri.
Yirmi iki, yirmi üç yaşında üniversiteden mezun olunuyor. Erkekler için askerliği de yaptın de ki oldu yirmi dört. Sonrasında bir baskı başlıyor. İş bul, iyi bir işe yerleş. “İyi iş” kime göre ve neye göre iyi bir iş?
Sizin için iyi olan işin ne olduğunu anlamanız için kendiniz tanımanız lazım önce. Neleri seversiniz? Nelere yeteneğiniz var? Neyi başarmak istiyorsunuz? Sizin için iyi olan iş başkası için kabus olabilir. Sizin kabusunuz ise başkasının arayıp da bulamadığı. Ama mezun olduğunuzda siz daha neyi sevip neyi sevmediğinizi bilmiyorsunuz. Kendinizi tanımıyorsunuz. Sınırlarınızı test etmemişsiniz.
Günümüz iş dünyası sırf kurumsal bir firmada işe başlamak için bulduğu ilk pozisyonda göreve başlamış insanlarla dolu. Para kazanmıyorlar mı? Elbette kazanıyorlar. Ama emin olun paranın verdiği motivasyon insanı sadece bir yere kadar götürüyor. Sonrasında huzur arıyorsunuz, mutluluk arıyorsunuz, başarma duygusu arıyorsunuz. Etrafınıza bakın. Çok özendiğiniz pozisyonlardaki insanların ne kadarı mutlu acaba? Samimi bir ortamda sohbet imkanı bulursanız göreceksiniz ki, bir çoğu hayallerini gerçekleştirememiş olmanın mutsuzluğunu yaşıyor.
Onun için dedim ki 20’li yaşlarınızın sonuna kadar olan süreci kendinizi ölçüp biçerek, tanıyarak geçirin. Parası az da olsa insan ilişkileri yoğun işlerde yer alın. Yeteneklerinizi sınayacağınız dönemsel işler yapın. Bir yerlerde gönüllü olun.

13517516_10153791285388990_666389466334603192_o

Siz bakmayın “CV’nizde çok iş yeri görünmesi sizin uyumsuz biri olduğunuz izlenimi verecektir” şeklindeki kalıplaşmış saçmalıklara. İyi gerekçeleriniz varken, hala bu izlenime kapılan birileri varsa CV’nizi elinden kapın ve hızla uzaklaşın zaten oradan. İyi bir iş veren bu süre zarfında edindiğiniz tecrübeye, networke, bilgiye, görgüye, bakacaktır. Nedenlere değil, sonuca odaklanacaktır. Hem kim bilir belki de bu süre zarfında sen bir firmanın Genel Müdürü olmak hayalinden vazgeçer, bir sahil kasabasında internetten organik ürünler satan bir şirket kurmaya karar verirsin.
Yol açık, yola çık ama gittiğin her yeri, gördüğün herkesi, daha iyi incele, daha çok öğren, çok daha iyi tanı.

Unutma “Şans, sadece hazır olan beyinlere gülümser”

Teşekkürler Barış Avcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here