Seyahat’in Önemine Dair Sürgün Kitabından Alıntılar

Seyahat’in Önemine Dair Sürgün Kitabından Alıntılar

Yola Çıkmanın Önemine Dair 15 Kitap Alıntısı

Aytuğ Akdoğan genç bir yazar. Ancak belki de daha önemlisi, genç bir seyyah . Grubumuzun da üyesi

Yaşamı ve romanları Beat Kuşağı yazarları gibi yol deneyimi üzerine kurulu. Genç yazar haftalar, aylar süren uzun yolculuklara çıkıyor ve böylece kendisini bir roman karakterine dönüştürerek yarı-otobiyografik romanlar yazıyor.
Bu hafta çıkan 5. kitabı SÜRGÜN, mültecilerle yola çıkabilmek için kaçağa dönüşen bir gezginin hikâyesini anlatıyor. Neyse, biz fazla uzatmadan sözü  kendisine ait alıntılara bırakalım…

1. “Hadi siktir olup gidelim!” dedim.

2. İnsanın çantası her zaman hazır olmalı; ne zaman nereyi pılını pırtını toparlayıp terk edeceğin belli olmaz.

3.Kaçınılmaz soru şoförden geldi: “Nereye gidiyorsunuz?”

“Valla bilmiyorum” dedim. “Fark etmez.”

4. İnsanın bazen hayatından ve kendisinden uzaklaşıp, ona bir adım geriden bakması gerekir.

511

6. İlkgençliğim boyunca birçok ülke gezmiş, onlarca şehirde dolanıp yüzlerce sokakta kaybolmuş ve binlerce kez izmarit ezmiştim asfaltlarında. Gittiğim ülkelerin saati kaçtı bilmezdim. Öğrenmek de istemezdim. Ah! Tatlı, güzel yalnızlığım benim! Bir gölge gibi tüm o yabancı seslerin ve yazıların arasında aylakça yürümek ve yürümek büyüleyiciydi. Sağır ve dilsiz ederdi beni şehirler. Ve bu özür garip bir şekilde özgürleştirirdi ruhumu. Bana kendi yabancılığımı unutturur, bambaşka bir yabancılık bahşederdi.

7.
2222

8.Hayali, dünya üzerinde daha önce kimsenin ayak basmadığı bir toprak parçası keşfetmekti. “Dolayısıyla” dedi, “sonsuza dek yürümem gerekecek.”

9. “Haklısın” dedim. “Ben senin aksine birçok yere gittim daha önce. Balkanlar’da ormanları kokladım, Avrupa’da parklarda oturdum, Ortadoğu’da yağan yağmurla ıslanıp Afrika’da batan kızıl güneşi izledim, ancak gene de seninle aynı hiçliği hissediyorum.

10. Biz emekli olamayız. Bir kez yola çıkan, onun bir kez olsun tadını almış kişi hep yolda olur artık.
11. 3333

12. Belki de yolda olmak insana dair en eski şeydi. Yüzyıllar boyunca insanlar oradan oraya göçüp durmuş, ardından çözümü hayali ülkeler yaratmak ve sınırları sıkı sıkıya kapatmakta bulmuştu. Böylece herkes kendi coğrafyasının kaderine mahkûm olmuş; bir zamanlar kendilerinin de göçebe olduğunu ve herkesin bir gün mülteci durumuna düşebileceğini unutan insanlar ise kendi sınırları dışında yaşananlara milliyetçilik bahanesiyle gözlerini yummuştu. Çünkü bir toprak parçasına bayrak dikip, “Burası benim!” demek ve ardından buna karşı çıkanları öldürmek kolaydı. Zor olan, duvar örmek yerine köprü kurmak; sınırsız bir dünyada bir arada yaşamaktı.

13. Gene de yoldaydım işte; yeniden ve yeniden. Her yere gidiyordum, dolayısıyla aslında hiçbir yerde olmuyordum. Bir varmışım, bir yokmuşum.

Comments

comments

Previous Vosvoscular Buluştu
Next InterRail Türkiye' nin Muhteşem Yol Filmleri Arşivi | 1

1 Comment

  1. gokhan
    Ekim 11, 17:50
    selamlar kitabı nerede bulabilirim. tesekkurler

Leave a Reply

You might also like

Raydan Çıkanlar 0 Comments

Yola çıkmak için Para’ ya gerek var mı ?

Yola çıkmak … Ne kadar iyi koşullarda olsa da, insanın zaman zaman bulunduğu yerden sıkıldığını, hayatın başka yanlarıyla irtibat halinde olmak istediğini , istisnai bir duruma denk gelmesizin, karşılaştığım farklı

Raydan Çıkanlar 1Comments

InterRail Türkiye’ nin Muhteşem Yol Filmleri Arşivi | 1

1. NOTHING PERSONAL Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=eihdodhAxzk Film: http://www.fullhdfilmizle.org/dram-filmleri-izle/ozel-hayatlar-filmi-izle-altyazili/tek1 2. A Walk in the Woods Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=cOF2LIAp9bw Film: http://www.hdfilmifullizle.com.tr/a-walk-in-the-woods-2015-turkce-altyazili-izle.html 3. Into the Wild iklimden iklime ruhunu taşıdığımız adam gezginlerin manevi sponsoru kulağımızda Eddie vedder,

Interrail Turkiye Etkinlikleri 12 Comments

AvrupaRail Otobüsümüzün 2017 Başvuruları Başladı

  AvrupaRail 2017 Nedir ?  Kültüründe seyahat etmek olan ama bi türlü yurtdışına gidemeyeceğini düşünen arkadaşlarımızın hayatına dokunmak onların farklı kültürlerini tanıtmak amacıyla tursab belgeli otobüslerle yapılan Avrupa turunun adıdır.