spot_img
27.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Seyahat’in Önemine Dair Sürgün Kitabından Alıntılar

Yola Çıkmanın Önemine Dair 15 Kitap Alıntısı

Aytuğ Akdoğan genç bir yazar. Ancak belki de daha önemlisi, genç bir seyyah . Grubumuzun da üyesi

Yaşamı ve romanları Beat Kuşağı yazarları gibi yol deneyimi üzerine kurulu. Genç yazar haftalar, aylar süren uzun yolculuklara çıkıyor ve böylece kendisini bir roman karakterine dönüştürerek yarı-otobiyografik romanlar yazıyor.
Bu hafta çıkan 5. kitabı SÜRGÜN, mültecilerle yola çıkabilmek için kaçağa dönüşen bir gezginin hikâyesini anlatıyor. Neyse, biz fazla uzatmadan sözü  kendisine ait alıntılara bırakalım…

1. “Hadi siktir olup gidelim!” dedim.

2. İnsanın çantası her zaman hazır olmalı; ne zaman nereyi pılını pırtını toparlayıp terk edeceğin belli olmaz.

3.Kaçınılmaz soru şoförden geldi: “Nereye gidiyorsunuz?”

“Valla bilmiyorum” dedim. “Fark etmez.”

4. İnsanın bazen hayatından ve kendisinden uzaklaşıp, ona bir adım geriden bakması gerekir.

511

6. İlkgençliğim boyunca birçok ülke gezmiş, onlarca şehirde dolanıp yüzlerce sokakta kaybolmuş ve binlerce kez izmarit ezmiştim asfaltlarında. Gittiğim ülkelerin saati kaçtı bilmezdim. Öğrenmek de istemezdim. Ah! Tatlı, güzel yalnızlığım benim! Bir gölge gibi tüm o yabancı seslerin ve yazıların arasında aylakça yürümek ve yürümek büyüleyiciydi. Sağır ve dilsiz ederdi beni şehirler. Ve bu özür garip bir şekilde özgürleştirirdi ruhumu. Bana kendi yabancılığımı unutturur, bambaşka bir yabancılık bahşederdi.

7.
2222

8.Hayali, dünya üzerinde daha önce kimsenin ayak basmadığı bir toprak parçası keşfetmekti. “Dolayısıyla” dedi, “sonsuza dek yürümem gerekecek.”

9. “Haklısın” dedim. “Ben senin aksine birçok yere gittim daha önce. Balkanlar’da ormanları kokladım, Avrupa’da parklarda oturdum, Ortadoğu’da yağan yağmurla ıslanıp Afrika’da batan kızıl güneşi izledim, ancak gene de seninle aynı hiçliği hissediyorum.

10. Biz emekli olamayız. Bir kez yola çıkan, onun bir kez olsun tadını almış kişi hep yolda olur artık.
11. 3333

12. Belki de yolda olmak insana dair en eski şeydi. Yüzyıllar boyunca insanlar oradan oraya göçüp durmuş, ardından çözümü hayali ülkeler yaratmak ve sınırları sıkı sıkıya kapatmakta bulmuştu. Böylece herkes kendi coğrafyasının kaderine mahkûm olmuş; bir zamanlar kendilerinin de göçebe olduğunu ve herkesin bir gün mülteci durumuna düşebileceğini unutan insanlar ise kendi sınırları dışında yaşananlara milliyetçilik bahanesiyle gözlerini yummuştu. Çünkü bir toprak parçasına bayrak dikip, “Burası benim!” demek ve ardından buna karşı çıkanları öldürmek kolaydı. Zor olan, duvar örmek yerine köprü kurmak; sınırsız bir dünyada bir arada yaşamaktı.

13. Gene de yoldaydım işte; yeniden ve yeniden. Her yere gidiyordum, dolayısıyla aslında hiçbir yerde olmuyordum. Bir varmışım, bir yokmuşum.

spot_img

ilgili makaleler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.