spot_img
27.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Sırt Çantalıların Yaptığı 12 Hata

Eğer ormanda vakit geçiyorsanız, mutlaka büyük hatalar yapıyorsunuzdur. Ben kesinlikle yaptım. Aslında, benim size tavsiye verebilmemin arkasında yatan asıl neden, benim de yıllar boyunca aynı hataları yapmam. Öyle yada böyle bende lisete de yer alan hataların hepsini yaptım(ve fazlasını!).

Sizin yaptığınız farklı hatalar var mı? Yoruma yazmanızı bekliyorum.

Hadi başlayalım!

 

 1. Çadırda Yemek Yapmak

cadir

Çadırda yemek yapmak mantıklı bir fikir gibi gözükebilir, özellikle dışarısı soğuk ve yağışlı ise. Kapalı alanda ocağınızı yakmadan önce, sonuçlarını düşünmeniz gerekir. En açık tehlike, çadırınızı yakabilirsiniz ki kötü olacaktır.  Daha az tehlikeli gibi gözüken ise ocağınızdan çıkan karbonmonoksit gazı ve bu sizi öldürebilir, farklı sonuçlar da oluşturabilir.

Farklı senaryolar da olabilir. Çadırınızın girişine bağladığınız, sizi yağmurdan rüzgardan koruyan bir şilte altın da olabilir. Eğer çadırınızın girşinde yemek yapmak ZORUNDA iseniz (içinde değil), iyi bir havalandırma oluşturduğunuza emin olun. Bunları yapamıyorsanız yemekte yapmayın.

 

 1. Uyku Tulumunuzun Islanması

tulum

 

Uyku tulumunuzu kuru turmayı takıntı haline getirin. İlk olarak yağmura karşı, çantanıza yerleştirirken yağmur geçirmeyecek bir kılıf içine yerleştirin. Büyük çöp poşetleri bunun için ideal. Sırt çantanız suya dayanıklı olsa bile(evet bazıları öyle) yine de fazla koruma kritik durumların ortaya çıkmasından sizi koruyacaktır.

 

 

 1. Ayaklarınızın Su Toplaması

ayak

Geziniz sırasında bazı durumlar ayaklarınızın su toplmasına neden olabilir. Eğer gezisiniz sırasında her adımınız ayaklarınızı acıtıyor ise çevrenizden zevk alamazsınız.

Giydiğiniz dar-sıkı ayakkabılar, ayaklarınızın su toplamasına neden olur. Eğer ayaklarınız ıslak-rutubetli ve deriniz yumuşak ise bunun olma olasılığı daha yüksek.

Bu benim; bot yerine hafif ve rahat yürüyüş ayakkabısı almamın nedenidir. Böylelikle ayaklarım havadar, rahat ve su toplamadan uzak, istediğim kadar yürüyüş yapmama elverişli oluyor.

Eğer bot giymeyi planlıyorsanız, geziniz öncesinde uzun bir süre giyip sertliğini alın. Ayrıca, nasıl bir ayakkabı giyerseniz giyin, bir ağrı hissettiğinizde hemen durun. Gezi sırasında ki su toplamalarında ilk acılar hafiftir, ama zarar vermeye devam ederseniz devam eden günlerde çok daha acı çekersiniz.

 

 1. Çok Fazla Gereksiz Eşya

çanta

Az eşya alma becerisi, yıllarla edinilen tecrübeler ve güven ile ortaya çıkar. Daha fazla uzağa, neye ihtiyacınız olduğuna, neyin gereksiz,  ve neleri almanız gerektiğine böylelikle karar vereceksiniz.

Tuzaklar, çok fazla kıyafet, çok fazla yemek ve gereksiz fazlalıklar. Kamp sandalyesi, kamp ayakkabısı, aşırı yemek ekipmanı. Yük azaltmaya “ büyük 3’lü” ile başlanır – Çadırınız, sırt çantasıve ve uyku tulumu. Az yüklü malzemelere yıllarla oluşan tecrübe ile ulaşacaksınız. Böylelikle geziniz daha eğlenceli olacak.

 

 1. Çadırı Kurmak

cadirr

 

Çadırınızı kurarken her zaman kendinize şu soruları sorun: Yağmur ne zaman yağar, Su ne tarafa akar. Düz alanlar her zaman çadırı kurmak için çekici gelir. Unutmayın ki suyun gölet haline gelebileceği alanlardır. Gece başlayan bir yağmur ile sabah çadırınızın içinde bir kaç cm su ile uyanabilirsiniz ki bu hiç eğlenceli değil.

Çadırınızı kurarken, doğal su yoluna dikkat edin ve önceden küçükte olsa gölete benzeyen yerlere çadır kurmayın.

 

 1. Hayvanlara Kolay Ulaşılabilir Yemek Vermek

yemek

 

Yiyeceklerinizi koyduğunuz yerler sizin güvenliğiniz ve hayvanları size ulaşabilirliği açısından önemli. Yiyeceklerinizi yakın tutmanız, gece rahatsız edilebileceğiniz anlamına gelir. Bugün, vahşi hayvanları beslemekten bahsedeceğim.

Vahşi hayvanları besleme, beslenme alışkanlıklarını değiştirir ve onlara insanlarla besinleri ilişkilendirmeyi öğretir. Örneğin ayılar besin ile insanlar arasında ilişki kurarsa bu onların tuzağa düşürülmelerine, yerleşkelerinin değişmesine ve bazen de öldürülmelerine neden olabilir.

 

 1. Daha Kullanmadığınız Ekipmanlar

ekipman

 

Malzeme testi, kamp hazırlıklarında  olmazsa olmaz adımlardandır. Asla daha önce kullanmadığınız ürün getirmeyin çünkü sizi yanlış yola sürükleyebilir. Yanlış ocak yakıtı alabilirsiniz, bitmiş piller ile kafa lambası alabilirsiniz yada kendinizi yeni çadırınızı kurma çabası içinde gecenin bir karanlığında bulabilirsiniz.

Bu hataları önlemek ve daha fazlası için yola çıkmadan önce malzemelerinizi test edin. Ayrıca, her yolculuk öncesi liste yapmayı ve kullanamyı unutmayın

 

 1. Su Planı

su

Temiz su, doğa da en önemli yaşam faktörlerinden biridir. Ayrıca, su taşıdığınız en ağır malzemelerden biridir. Her zaman bir sonra ki su kaynağının yerini bilmek size su tüketiminde ve depolamanız da yol gösterecektir.

 

 

 

 

 1. Plan Yapmak

plan

 

Gezi planı yapmak zaman alır ve her zaman eğlenceli değildir fakat ciddi anlamda öncemlidir özellikle yeni başlayanlar için. Gezi palnı yapmak size sayısız yapacağınız hatalarınızı önlemeniz de yardımcı olacaktır. Plan aşamasında, doğru rotayı, gerekli izinleri anlık durumlar(kar,yağış,hastalık vs) ve daha fazlasını öğreneceksiniz.

Bunların hiçbirini bilmemeniz kolayca gezinizi bozabilir, yada sizi rotanızdan çıkartabilir. Özgür ruh, her zaman güzel gözükse de rotanızda kaybolmanıza, gerekli izinlere sahip olmamanıza neden olabilir.

 

 1. Hava Şartları

hava

 

Doğal ortamda havanın nasıl bir hal alacağı öngörülemeyebilir. Sıcaklık dağlarda hızla düşebilir ve hava durumu hoş iken birden sizin tahmin edemeyeceğiniz hızda kötüleşebilir. Uygun ekpmanlar olmadan, kötü hava şartlarına maruz kalmak, gezinler için en tehlikeli seneryolardan biri. Kendinizi bu duruma düşürmeyin.

Hava durumu güneş olduğunu söylese de, hafif bir yağmurluk getirin. Sabah ve akşamları  ormanda yağmur çilemiş gibi olur yani sıcak tutacak bir ceket, şapka, eldiven alınabilir.

 

 1. Yön Kavramı

pusula

 

Harita ve pusula nasıl kullanılır biliyor musunuz? Doğada kaybolursanız ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bulunmanız için nasıl sinyal göndereceğinizi ve bulunma şansınız nasıl arttıracağınızı biliyor musnuz? Hayırsa kendinizi ciddi bir sorunun içine atıryorsunuz.

Her gezgin basit yön kavramlarını bilmelidir. Eğer bilmiyorsanız doğal ortama gitmemelisiniz.

 

 1. İz bırakmak!

cop

Gezgin beceleri çekici değildir ama kritik derece önemlidir. Vahşi doğaya ne kadar çok seyehat yaparsak, ortamda yaşayan bitkiler ve hayvanlar üzerinden o kadar çok etki bırakırız. Etkiyi azaltmak için üstümüze düşen görevi yapmazsak, en bozulmamış vahşi bölgeleri de mahvederiz.

Size bazı bilgiler. Su kaynakları yanında yada su yoları üzerinde sabun kullanmayın. Çöplerinizi toplayın. Tuvalet için bir çukur kazın. Ateş yakarken dikkat edin. Yemeklerinizi uygun şekilde paketleyin. Hayvanları beslemeyin.

Bunlar basit detaylar, ama bunları bilmeyen o kadar gezgin var ki şaşırsınız. Lütfen üstümüze düşen bu basit detayları ugulamayı unutmayalım!

 

BONUS

 

download

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.cleverhiker.com/blog/top-12-beginner-backpacking-blunders

spot_img

ilgili makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.