spot_img
27.7 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 29, 2022
spot_img

Ukrayna’ya Bakış Açınızı Değiştirecek Tavsiyeler

UKRAYNA HAKKINDA BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRECEK TAVSİYELER

Öncelikle zihniyetinizi değiştirmeniz gerek. 🙂  KÜLTÜR GEZİSİ BU. ERİK GİBİ KÜLTÜR KÜLTÜR.
* Lviv,Slavske/Karpat,Odessa,Kiev i kapsar.
* 10 gün boyunca 200 Dolar harcadım, üzerine 6 şişe alkol aldım.

Turum boyunca amaçlarımdan biri de bu ülkeye karşı tutulan güdümün yönünü değiştirmekti ve galiba da bunu başardım gibi.Ülke genelinde muazzam derecede doğa harikalarının bulunduğu yerler mevcut, tarihi ve mistik yapılarından bahsetmiyorum bile. Bu zamana kadar keşfetmek adına değilde sadece gece hayatı-kızlar vs. vs. vs.modunda gelenlerin görmediği bir çok şeyi burada görebilirsiniz. Çünkü ülkenin cidden adı çıkmış, ülkede de cidden adımız çıkmış ve göründüğü gibi değil yani bizden nelerini gördüm orada nelerini bir bilseniz, club da kızın kolunu tutup ”kam seks” diyen var ya , yapmayın.
14370355_10209825999594082_7660618965622454882_n

Hep koçlar da kaldığım için hostel önerim yoktur, sadece Kiev’de bir gece kaldım Really Central Hostel tavsiye ederim. 90 gravni.

#LVIV

* Ben bu şehrin adını mistik tarihi bir kasaba olarak koydum. Kendinizi avrupanın x bir şehrinde hismemeniz elde değil.
– Uçak ile gelecekseniz bu şehre, merkeze gitmek için 3-4 seçeneğiniz var ya da taksi. 15 dk yürüdükten sonra 32 numaralı dolmuşu alıp (4 gravni) tren istasyonuna gitmek ordan da tramlara binip (3 gravni) şehir merkezine inebilirsiniz, 95 nolu otobüs var diyorlar direk fakat akıbetini bilmiyorum, Shuttle buslarda belli aralıklar ile var. Bence 70-80 gravni verip taksiyle gidin eziyet çektirmeyin kendinize.
– Havaalanında change ofis var fakat kur çok düşük 5-10 dolar kadar bozdurup gerisini şehir merkezinde halledin.
#RynokSquare Lviv’in göz bebeği olup hayat genelde burada akıyor, ayrıca UNESCO Kültür Mirasın’da olan bu cadde çevresinde bir çok restaurant, kafe, bar&pub&club barındırıyor.
– Bu zamana kadar gördüğünüz sokak müziklerini unutun çünkü gençler gerçekten muhteşem sokak müziği performansı sergiliyorlar bir zaman sonra büyüleniyorsunuz.
– Kesinlikle şarap tadın
#OperaBinası görülecek yerlerden biri, yapılmadan önce binanın bulunduğu konumdan bir nehir geçiyormuş sonradan mimar nehrin yönünü değiştirerek binayı buraya yaptırmış, kapıdan girdiğinizde bunu gösteren bir sembolik resimde mevcut.Binanın içi zaten herşeyi anlatıyor ve eğer vaktiniz varsa kesinlikle bir opera izleme fırsatı sunun kendinize.
– Lviv Çikolata fabrikası ve Lviv Kahve fabrikasına uğrayabilirsiniz, aralarında 50 metre var zaten, farklı tadlar ve kahve yapımları sergileniyor burada gayet cezbedici.
– Rynok meydanında bulunan Ratusha Tower görülmeye değer bir kule, yukarıya çıktığınızda tüm Lviv’i görebileceğiniz bu kule 1835 yılında yapılmış. Giriş ücreti belli bir kata çıktıktan sonra 10 gravni.
#HighCasstle Rynok’tan yürüme mesafesi 15-20 dk biraz yokuş ama Castle Lviv’in tepesinde bulunan bir kale.Çıkınca tüm şehri görebiliyorsunuz gün batımı ideal bir zaman. ST.George Yunan kadetrali çok heybetli görülesi bir yer yol üzerinde zaten.
#Krivka buraya uğramazsanız çok şey kaçırırsınız tamamiyle Ukrayna Milliyetçiliği tema olarak kullanılmış. Rynok caddesinde 14 nolu bina. Kapıyı tıklıyorsunuz tahta kapının arkasından birisi size paraloyu soruyor SLAVA UKRAYNA diyorsunuz aynı şekilde cevap veriyor, sonra siz GEROYAM SALAVA derseniz içeriye girebiliyorsunuz. Sonrasında aşağıda yer alan savaş sığınağına doğru ilerliyosunuz burayı restaurant yapmışlar. Yemek sunumları çok enteresan ben çok beğendim ayrıca isimleride bir o kadar mizahi daha fazla anlatmıcam gidin gidin görün 🙂
– Beni çok cezbetmedi ama Shevchenko Folk Architect Museum müzesinede uğrayabilirsiniz. Rynok un arkasından 2 nolu tramp a binerek gidebilirsiniz.

– Armenian Cathedral, Arsenal Museum, St.Peter and Paul Church of the Jesuit Order, Lviv Tarih Müzesi, Dominican Katedrali ve Manastırı, The Assumption Church, Dzyga Sanat Galerisi, Bernardine Kilisesi, Latin Katedral, Pinzel Müzesi, Potocki Sarayı’ da bonus olsun.

• KIZLARI ÇOK GÜZEL LAN!

14448989_10209826000274099_4998718006679047752_n

*Yeme/İçme
– Bir çok seçenek var ve bir çok mekana girdim çıktım bu yüzden tavsiye vermeyeceğim sadece kediniz keşfedin hepsini beğeneceksinizdir zaten az çok çünki damak tadları gerçekten çok iyi,320 gram et 4 dolar( 100-110 gravni) yanında püre-ızgara garnitür vs vs fiyatlar zaten her türlü makul ve kesinlikle şarapların dan tadın, çorbalarından da için.
– Alkolik olun! Çok güzel biraları ve karışımları var. Kafam hep güzel gezdiğim ve öneri üzerine içtiğim için çoğu şeyi isimlerini hatırlamıyorum. 🙂

*GECE HAYATI
– Şahsı tavsiyem Metro Club’a gitmeyin, çok fazla türk var.
– Rafinad, Fashion veya Party Phone tavsiyemdir. Girişler 80-120 gravni arası değişiyor kaliteli müzik ve mekanlar, içerideki fiyatlarda gayet uygun içiniz rahat olsun.

14433056_10209825998914065_3312781942910309525_n

#SLAVSKE
* Lviv’e 150Km uzaklıkta, Karpat Dağının yamaçlarında bulunan mistik bir kasaba ve tatil beldesi. Burada adeta iç huzurumu buldum diyebilirim, çok güzel bir doğası var, göz orgazmı yaşayabilirsiniz.gezinin dağ bayır bol bol gezinin 🙂
– Sabah Lviv garından 8:50 de tren var otobüs saatleri ise 04:50,06:30,8:50 gidiş 12:50,14:10,16:50 dönüş 54 gravni.
-Bla bla car kullanılabilir 90-110 gravni arası gayet güvenli, hatta adam yol üzerindeki az çok bütün doğal güzellikleri gezdire gezdire getirdi beni üzerinde birde yemek ısmarladı.
– Kış mevsimi olarak daha cezbedici olabilir ama ben yazınıda çok sevdim baharı daha güzeldir.
– Hotel Fortetsya öneririm ben geceliği 150 gravniye kaldım ama değişkenlik gösterebilir mevsimine göre, işletmecisi Ira isminde çok tatlı ve ilgili bir kadın, kalma yeme içme mangal partisi özel el yapımı vodkalar felan derken 2 gün 1 gece geçirdim burada ve toplamda 214 gravni gibi bir tutar ödedim, fazlasıyla uygundur.
– Tavsiye ettiğim Hotel biraz tepede kaldığı için kasaba merkezinden taksiyle 50-60 gravniye çıkabilirsiniz, yürüme olarak da performansınıza bağlı 1-1,5 saatinizi alabilir, yürünebilir.
– Tırmanış yapmaya müsait 1200 metrelik patika yolu var gayet keyifli ve zirvedeki manzaraya değer.
*Slavskodan araçla boyalı taş dağına geçebilirsiniz 1 saat kadar sürüyor ben bla bladan denk getirdim.

*Doğal güzellik olarak TATARİV ide öneririm!!

14364713_10209826000874114_2564041110953018114_n

#ODESSA
* Burası genelde yaz aylarında daha canlı ve aktif bir hayata sahip o yüzden kışın gidecekler için pek tavsiye etmem gibi ki evinde kaldığım odessalı koçumda aynı şeyi söyledi
– Lvivden veya Kiev den gece treniyle geçilebilir, 10-12 saat arası sürüyor. tren biletinizi önceden alın çünki yer kalmayabiliyor, hatta kalmıyor bile, zor durumda kalmayın.
– Sokaklarında kaybolun, Ana caddesi bol, caddelerinde ağaçları daha da bol bir diyar burası, sokaklarında yürürken 90 lar avrupasında yaşıyormuşum hissine büründüm ben biraz, çünki evler çok eski ama mimari kalıpları oturmuş mistik bir ambians daha alın size. 🙂
– Denize girmek için genelde insanlar İbiza Beach&Club’a gidiyorlar girişler 100 gravni ama ben nedense çoğunluğun gittiği yerler yerine azınlığın ve belli bir kitlenin gittiği yerleri daha çok çekici bulurum.
– Koçumun tavsiyesiyle Bright on Beach’e gittim kendisiyle, müzikleri güzel ve boğucu değil gayet cool giriş 80 gravni kişi başı, içecek ve fasfood fiyatları uygun tavsiyemdir.
#Passage görülmesi gereken yerlerden biri. City Garden ile Chathedral Square nin arasın kalıyor Preobrazhenska caddesinde
kime sorsanız gösterir 🙂 Pasajın altında küçük hediyelik eşya satan dükkanlar var. Ukrayna milli kıyafetleri ve eşyalarını satan dükkanlardan pazarlıkla. güzel şeyler satın alabilirsiniz.
#DeribasovskayaCaddesi Odessanın kalbi burası, hayat burada akıyor diyebiliriz her anı kalabalık ve cıvıl cıvıl bi cadde burası, etrafı kafe ve restaurantlarla çevrili ve caddenin fiyatlarıda gayet uygun, Steakhouse da bütçenize uygun birşeyler yemenizi tavsiye ederim, caddenin en ünlü restaurantlarından biridir.
– Bunun yanı sıra şehir parkı gürültüden uzak ıhlamur ve kestane ağaçlarıyla çevrili volta atabileceğiniz bir yer.
#PotemkinMerdivenleri 1937 ve 1941 yılları arasında inşa edilen bu merdivenler in 192 tane basamağı bulunuyor. Sergei Einsten’in filmi ‘Potemkin Zırhlısı’ filminin bu merdivenlerde çekilmesinden dolayı büyük ün kazanmış. Merdivenlerin en garip özelliği ise aşağıdan bakıldığında merdivenlerin, yukarıdan bakıldığında ise sadece sahanlıkların görülmesidir.(Görmedi)
#OdessaKatakombları 200 yıl öncesinden inşa edilen tüneller Partizanlar için önemli bir barınak olmuştur.Avrupa’nın en uzun yer altı şehri olan Katakomblar 2. Dünya savaşlarında kullanılmış olup toplamda uzunluğu 100 km civarındadır.Özellikle Odessa’da metro olmamasının sebebi ise hiç şüphesiz tarihi Katabomblar sayesindedir.
#AkkermanKalesi Cenevizliler tarafından inşasına başlanan bu ünlü kale sadece Odessa için değil bizim için de önemlidir, zira kalenin inşası Osmanlılar tarafından tamamlanmış olup, Osmanlı hâkimiyetinde iken kale 1812 Bükreş Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmıştır.
– Gece eğlenmek içinde Arkadiya ve Lanjeron bölgesinde çoğunluk club&bar%pub bulunuyor. Odessanın ünlü diskolarından İbiza ve İtaka’da burada.

#KİEV
* Kiev gerçekten Ukrayna’nın en farklı ve gözde şehirlerinden bitane ben bayıldım desem yeridir. Ortalama 4 gün kadar kaldım bu şehirde gez gez bitmiyor, eğlen eğlen bitmiyor.
#MaydanNezalejnasti -Özgürlük meydanı Kiev’in en büyük ve en ünlü meydanı olarak adlandırılıyor burası bütün etkinlikler vs. vs. ler hep burada yapılıyor ve çok canlı bir meydan, buluşma noktanız olabilir. 😉
#KhreshchatykCaddesi Özgürlük meydanını arkanıza aldığınızda solunuzdan devam edin 20 metre sonra gireceğiniz cadde bu caddedir. Şehrin en popüler ve hareketli caddesi burası. Hafta sonları trafiğe kapatılıyor ve sokak müziği yapan gruplar, eğlence amaçlı düzenlenen oyunlar vs vs gibi bir çok şeye ev sahipliği yapıyor, gece gündüz hayatın aktığı bir cadde.
#AndrevskiSpusk buradan nehir manzarasını izleyebilirsiniz, diğer yanıda bir çok kafe ve restauranttan mevcut.
#GoldenGate şehrin giriş yapısı olarak adlandırılıyor, gezenti halinde görülmeye değer.
#PecherskLavra Dnipro’nun tepelerine hakim olan Pecerska Lavra Manastırı neredeyse 900 yıllık bir geçmişe sahip. İçerisinde ve çevresinde irili ufaklı bir çok kilise ve mimari yapıdan oluşuyor. Lavra bünyesinde bir çok yeraltı mezarlığı da var hatta insanlar bu mağara-mezarlara girip dua edip tabutları felan öpüyorlar bana çok enteresan geldi ama bizdeki türbe kültürü gibi olsa gerek. 🙂 Şehir merkezinden 1 saatlik bir yürüme mesafesinde burası, ben yürüdüm yürünebilir.  Meydan’dan 24 nolu dolmuşa binip Istorii Velykoi Vitchyznyanoi durağında ineceksiniz direk karşınızda ama yürüyün ya bulursunuz hemde şehri keşfedersiniz.

#MotherLand Ukraynalıların Big Mama dedikleri devasa bir heykel. 2.Dünya Savaşı kalıntıları sergileniyor burada. Mama’nın bir elinde kılıç, anavatanı temsil ediyor ve öbür elinde kalkan Stalingrad zaferine atfen Stalingrad şehrinin yönünü gösteriyor. Ukraynalıların tarihlerine sahip çıktıklarının simgesi olarak adlandırılıyor buralar.
#TrukhanivAdası Şehrin ortasında bulunan bir ada, yaz aylarında gidecekseniz eğer nehire girip yüzebilirsiniz, ada içerisinde genelde çocuklara yönelik bir çok aktivite var fakat küçük bir yürüyüş yapılabilir, yaya köprüsünden nehir ve şehir manzarasını izlemek gerçekten keyif verici.
– Bonuslar; Svetoya Sofya Katedrali, St. Vladimirskaya Katedrali, Mariyinsky Sarayı, Babiy Yar, Kiev Mikro Minyatür Müzesi, Ulusal Opera Evi.
İşte buraya bayıldım!
#PirogovoMuseum tıpkı filimlerdeki gibi bir alan muazzam iç açıcı ve bir öğlenden sonranızı gün batana kadar buraya ayırmalısınız. Normalde akşam 5 e kadar açık demişlerdi ama ben 8 e kadar felan durdum. 16 ve 17. yüzyıllar arasında Ukrayna yaşamının canlandırıldığı tarihi bir atmosfere sahip burası. Ünlü Ukraynalı şair ve yazar Taras Şevçenko’nun evinin bir kopyası da var burada ama geldiğinizde büyüleneceğiniz için bunu pek umursayacağınızı sanmıyorum tamı tamına 6 saatimi geçirdim burada 1-2 saatini kırsal alanında uyumuşumdur. 
Ulaşım: Meydan’dan metroyla Lybidska durağına kadar geleceksiniz. Metrodan çıktından sonra karşısınıza çıkan gidiş yönündeki otobüs durağından 27 nolu otobüse bindiğinizde son durakta ineceksiniz buradan sonra ortalama 20 dk kadar yürüme mesafesi var Google maps kullanın ama yalnıs yolu tarif ediyor size. Yolun sağa ve sola ayrıldığı karşısının bataklık olduğu bir yere geleceksiniz maps sağ diyor ama siz soldan devam edin, kimse İngilizce bilmiyor ama çat pat anlıyorlar sorun bulunması biraz basit. Taksiylede 100 gravni yazar.

* Buraya kadar okuyanlar için ara trick vereyim Couchsurfing kullanan arkadaşlar sadece koç kasmayın Want to meet yapıp seçeneklerden birini insanlarla tanışabiliriz bu insanlar size şehri gezdirebilir tanıtabilir, bir çok aktivitede bulunabilirsiniz.

14440990_10209826322002142_2149764922375546511_n

– Tavsiyeler, dikkat etmeniz gereken önemli noktalar ve yaşadığım güzel anlar;
* Tren biletlerinizi kesinlikle önceden alın istediğiniz saatteki trende yer kalmayabiliyor veyahuta olan yerler 400-500 gravni gibi uçuk rakamlara olabiliyor. Pilot.ua dan alabilir saatlerine bakabilirsiniz ben Kiev-Lviv biletimi ordan aldım, çıktısını almayı unutmayın.
* Bla bla car ile ulaşım güvenli 2 kere kullandım ikisinde de yüzüne bakılacak tipte insanlar değillerdi ama yol üzerindeki görülebilecek bütün doğal güzellikleri göstererek götürdüler gideceğim yere, üzerine bir de yemek ısmarladılar.
* Ukraynanın halkı hareket ve konuşma uslubu olarak sert bir mizaca sahipler, kaba vs gibi algılamayın.
* O kadar güzel insanlara rast geldim ki, trende yatağımı toplayan kadından tutunda sokakta otururken elime kahve tutuşturan insanlara kadar. Bulamadığım yere adres sormak için durdurduğum kişinin yolunu değiştirip beni götürmesi felan, Kaldığım hotelde tanıştığım insanların istikametlerine biraz ters olmasına rağmen beni gideceğim yere bırakması gibi.
* Google Maps üzerinden yolunuzu ve bineceğiniz otobüs numaralarına kadar hepsine bakabilirsiniz.
* Lifecell den 30 gavniye sim-kart alıp içine 50 gravni yükletip kartın üzerinde paket için tuşlamanız gereken *#xxx# li bi kod var tuşlayıp 2gb internetli paketi kullanabilirsiniz.
* Kiev’de kur diğer yerlere göre daha düşük ben Lviv de 1 dolar 26,90 gravni iken, kiev de 25,70 e bozdurmak zorunda kaldım.
* Dolar ile gitmenizi öneririm.
* Dili sorun etmeyin bi şekilde anlaşıyorsunuz.

* LVİV SOKAKLARINDA GECE SARHOŞ OLUN!
• BİRAZDA KENDİNİZ-KENDİNİZİ KEŞFEDİN.

Yolunuz güzel olsun .

Teşekkürler İbrahim Akyüz

 

spot_img

ilgili makaleler

3 YORUMLAR

  1. Harika yazmışsınız 1 ay sonra Romanya’ya gideceğim. Ukrayna’ya gitsem mi gitmesem mi diyordum söyledikleriniz sayesinde gitmeye karar verdim. Ellerinize sağlık 🙂

  2. MERHABA,
    YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM.BENDE AĞUSTOS DA GİDECEĞİM. LVİV ‘DEN ODESSA’YA TREN BİR TÜRLÜ BULAMIYORUM. DEMİR YOLLARI SİTESİNDE GÖRÜNMÜYOR. KONUYLA İLGİLİ BİR FİKRİNİZ VAR MI?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlı Kalın

354,865BeğenenlerBeğen
349,760TakipçilerTakip Et
5,296TakipçilerTakip Et
23,387TakipçilerTakip Et
10,600AboneAbone Ol
- Gezgin Fest -spot_img

en son makaleler

Etkinliklerden Haberdar Ol

Interrail Türkiye nin gerçekleştirdiği tüm etkinlik ve aktivitelerden haberder ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.